Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama STUDNIÓWKA 2026 - zobacz galerię zdjęć!
Reklama Obserwuj Dziennik Wschodni na Facebooku!

Miasto sprzedało dawną siedzibę szkół odzieżowych. Co tu powstanie?

Dawna siedziba szkół odzieżowych przy Spokojnej jest już własnością prywatną. Na konto miasta wpłynęło już 15,6 mln zł za budynek z hektarową działką. Tyle zapłaciła za nieruchomość spółka Boro, która zaoferowała miastu najwyższą cenę podczas licytacji przeprowadzonej przez Ratusz pod koniec listopada.
Miasto sprzedało dawną siedzibę szkół odzieżowych. Co tu powstanie?

Autor: Google Street View

Firma zamierza zbudować na działce blok mieszkalny. Starego budynku szkoły nie może zburzyć, ponieważ widnieje on w gminnej ewidencji zabytków. Najprawdopodobniej urządzi w nim przychodnię zdrowia. Zburzyć może tylko położoną za głównym budynkiem salę gimnastyczną.

– Akt notarialny został podpisany we wtorek, natomiast formalne przekazanie nieruchomości nastąpi w czwartek, 28 grudnia – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Dlaczego miasto zdecydowało się na sprzedaż? Ratusz tłumaczył, że budynek przy Spokojnej jest w złym stanie, jego remont byłby kosztowny.

Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Władysława Reymonta

Szkoła, wtedy jeszcze jako Państwowa Żeńska Szkoła Zawodowa, rozpoczynała działalność w budynku przy ul. Lipowej 10. W 1931 r. przeniosła się do gmachu przy ul. Spokojniej 10. Wyprowadziła się stamtąd w tym roku, do budynku zajmowanego dotychczas przez Gimnazjum nr 2.

Żeby zapewnić sprawną naukę zawodu uczniom fryzjerstwa i fotografii konieczne było zamontowanie nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Nowa instalacja elektryczna o zasilaniu trzyfazowym niezbędna okazała się w pracowniach odzieżowych.

Dziś ZSO-W działa tylko w części budynku. Pięć sal lekcyjnych i pomieszczenia socjalne zajmuje też gimnazjum. Kiedy za dwa lata, w związku z reformą edukacji, przestanie ono istnieć, wszystkie sale zajmie „odzieżówka”. (ask)

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Komentarze

ALARM 24

Masz dla nas temat?

Daj nam znać pod numerem:

+48 691 770 010

Kliknij i poinformuj nas!

Reklama

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Reklama
Reklama
Reklama