Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szpital dostał pieniądze na walkę z nowotworami. Będą bezpłatne badania

Szpital im. Jana Bożego będzie realizował dwa programy profilaktyczne dotyczące raka szyjki macicy oraz nowotworów jelita grubego.
Szpital dostał pieniądze na walkę z nowotworami. Będą bezpłatne badania

Pierwszy jest skierowany do kobiet wieku 25–59 lat, które są zdrowie i nie odczuwają żadnych dolegliwości, pracują lub mieszkają w powiecie: lubelskim, lubartowskim, łęczyńskim, świdnickim i mieście Lublin.

Bezpłatna cytologia będzie wykonywana w Przychodni Ginekologiczno-Położniczej przy ul. Lubartowskiej 81 od 2 lipca do końca grudnia przyszłego roku.

W ramach programu profilaktycznego raka jelita grubego szpital będzie wykonywać bezpłatne badania kolonoskopowe ze znieczuleniem.

Na badania mogą zgłaszać się kobiety i mężczyźni pracujący lub mieszkający w powiecie lubelskim, lubartowskim, łęczyńskim, świdnickim i mieście Lublin.

Chodzi o pacjentów w wieku 50–65 lat, którzy nie mieli kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat oraz w wieku 40–49 lat, którzy mają krewnego pierwszego stopnia (matkę lub ojca), u którego wykryto raka jelita grubego. Na badania mogą zgłaszać się także osoby w wieku 25–49 lat, jeżeli w ich rodzinie wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (trzeba to potwierdzić w poradni genetycznej). W takiej sytuacji powinno się powtarzać kolonoskopię co 2-3 lata, chyba, że badanie genetyczne wykaże, że nie ma mutacji genetycznych (wówczas pacjent nie musi wykonywać kontrolnych kolonoskopii).

Badania będą wykonywane w Poradni Endoskopowej przy ul. Herberta 21 od 1 czerwca tego roku do 29 listopada przyszłego roku. Uczestnikom badań spoza Lublina szpital zwróci koszty dojazdu. 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama