Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szalom Chełm. Koncert i płyta

14 czerwca o godz. 19.30 w Kawiarni Artystycznej Decaffencja w Chełmie rozpocznie się koncert zatytułowany \"Szalom Chełm”.
To finał projektu pod tym samym tytułem, który zakładał nagranie i wydanie płyty z utworami prezentującymi muzykę i zwyczaje przedwojennych chełmskich Żydów. Nagranie i wydanie płyty współfinansuje miasto. – Płyta jest dedykowana wszystkim ofiarom Holocaustu i nielicznym, którzy ocaleli oraz ich rodzinom rozproszonym po całym świecie – mówi Mariusz Matera, inicjator projektu i założyciel zespołu \"Szalom Chełm”. A także miłośnik żydowskiego folkloru, który do wspólnego grania zaprosił znakomitych muzyków. Na płycie znajdzie się 10 utworów w języku polskim i hebrajskim. Niespodzianką będzie \"Miasteczko Chełm”, zaśpiewane przez przeszło 90-letniego Chaima Lendera, chełmianina mieszkającego obecnie w Izraelu. Okładkę stanowi stara fotografia przedstawiająca ulicę Lubelską udostępniona przez Muzeum Ziemi Chełmskiej. Wewnątrz znajdzie się krótka historia chełmskiej gminy żydowskiej przygotowana przez znanego regionalistę Zbigniewa Lubaszewskiego w języku polskim, angielskim i hebrajskim. Płytę nagrano w kwietniu i maju w chełmskim Studio Squat pod okiem Dariusza Miki i Łukasza Żebrowskiego. Patronat nad płytą objął naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Wstęp na koncert jest wolny.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama