Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama STUDNIÓWKA 2026 - zobacz galerię zdjęć!
Reklama

Zamość ma nową rzeźbę. Skrzypka spotkacie koło parku

Skrzypek opętany to ktoś łączący postać Bolesława Leśmiana z teatrem. Tak tłumaczą pomysłodawcy fakt powstania w mieście nowej rzeźby. Pamiątkę po jubileuszowym Zamojskim Lecie Teatralnym można już oglądać w bramie do parku
Zamość ma nową rzeźbę. Skrzypka spotkacie koło parku
Skrzypek opętany

Autor: ZDK

Zamościanie doskonale wiedzą, że po ich mieście można przejść śladami poety Bolesława Leśmiana, który tu mieszkał między 1922 a 1935 rokiem. Albo odwiedzić postacie z jego utworów. Właśnie pojawiła się kolejna, czwarta.

– Odsłanianie poprzednich wiązało się z organizowanym przez nas festiwalem Ulica Literacka. Autorem wszystkich jest rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa. Z okazji tegorocznej 45. edycji Zamojskich Spotkań Teatralnych postanowiliśmy umieścić kolejną. Szukaliśmy utworu Leśmiana, który w jakiś sposób by się wiązał z teatrem. Stąd dramat „Skrzypek opętany” – mówi Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury i zaprasza 17 października o godz. 16 pod bramę parku (ul. Akademicka) na oficjalne odsłonięcie rzeźby.   

– Ponad miesiąc temu dostałem informację, że tematem pracy będzie „Skrzypek opętany” i zabrałem się do lektury. Zawsze najwięcej czasu zajmuje praca koncepcyjna, rysunki, doprecyzowanie tego, co ja widzę oczyma wyobraźni – mówi Bartłomiej Sęczawa, autor rzeźby skrzypka.

– Wiele lat temu startowałem w konkursie na pomnik Bolesława Leśmiana, który miał stanąć w Zamościu. Oprócz postaci poety i towarzyszących mu kilku bohaterów z jego twórczości, zaproponowałem, żeby kolejni pojawiali się w przestrzeni miasta. Konkursu nie wygrałem, pomnik w końcu w ogóle nie powstał, ale w Zamojskim Domu Kultury zapamiętano mój pomysł. I tak powstał Bajdała, Gady i Srebroń – wspomina artysta, który żartuje, że bohaterów w wierszach Leśmiana jest dużo, więc jest spokojny o kolejne realizacje.

Jak dodaje projektant i twórca leśmianowskich bohaterów, lokalizacja niewielkich obiektów jest zawsze bardzo istotna. – Powinny wyglądać tak, jakby były tam od zawsze, a tylko przechodnie do tej pory nie zwracali na nie uwagi. Skrzypek opętany miał być gdzie indziej, ale brama do parku, w którym bywał poeta i bliskość zoo, do którego też chodził, jest dobrym miejscem – dodaje rzeźbiarz.

Odsłonięcie rzeźby skrzypka rozpocznie podsumowanie 45. edycji ZLT, które w tym roku było z powodu pandemii szczególne. Także wprowadzone od soboty obostrzenia zmieniają liczbę widzów na przygotowanych na 17 października wydarzeniach. Chodzi o monodram „Teatralność” w wykonaniu Mateusza Nowaka (Sala Kolumnowa Pałacu Zamoyskich) i koncert muzyki żydowskiej w Synagodze wykonany przez Inny Kwartet oraz Barbarę Rabiegę, Piotra Trojanowskiego i Jarosława Kloca. Wszyscy zainteresowani bezpłatnymi wejściówkami powinni śledzić informacje ZDK, które mają się pojawić 14 października.


Podziel się
Oceń

Komentarze

ALARM 24

Masz dla nas temat?

Daj nam znać pod numerem:

+48 691 770 010

Kliknij i poinformuj nas!

Reklama

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Reklama
Reklama
Reklama