Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wojewódzki Urząd Pracy

Nowe twarze w Radzie Nadzorczej Portu Lotniczego Lublin. Ludzie od marszałka

Zmiany w Radzie Nadzorczej Portu Lotniczego Lublin. Swoich przedstawicieli w organie wymienił marszałek województwa lubelskiego.
Nowe twarze w Radzie Nadzorczej Portu Lotniczego Lublin. Ludzie od marszałka

Autor: Maciej Kaczanowski/archiwum

Akcjonariuszami lotniskowej spółki są cztery samorządy. Rolę większościowych pełnią Miasto Lublin (ma 51,58 proc. akcji) i województwo lubelskie (46,34 proc.). Mają one prawo wskazywania członków rady nadzorczej. Z członkostwem w niej niedawno pożegnali się Daniel Ruciński i Leszek Słaboń, którzy w radzie zasiadali odpowiednio od grudnia 2020 i listopada 2021 roku.

O powody zmian zapytaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim. Otrzymaliśmy jedynie krótki komunikat. 30 czerwca Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Port Lotniczy Lublin S.A. podjęło uchwałę w sprawie powołania członków rady nadzorczej – Alicji Omięckiej i Marcina Kowalewskiego – informuje Anna Nycz z Kancelarii Marszałka.

Urodzona w Lublinie Omięcka ma bogate doświadczenie z pracy na publicznych stanowiskach. W latach 2016-2018 była dyrektorem generalnym w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Co ciekawe, było to w tym samym czasie, gdy funkcję wiceministra sportu pełnił obecny marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski (PiS). Następnie przez dwa lata jako prezes kierowała spółką PL.2012+ zarządzającą Stadionem Narodowym w Warszawie. Posadę straciła w atmosferze skandalu związanego z fatalnym stanem murawy na obiekcie, na którym swoje mecze rozgrywa piłkarska reprezentacja Polski. W 2020 roku została prezesem spółki Energia Centrum Usług Wspólnych. Ostatnio pracowała w Kolejach Śląskich na stanowisku wiceprezesa. Z funkcji została odwołana w maju tego roku. Według oficjalnego komunikatu, było to związane z „optymalizacją procesów zarządczych”.

Z kolei Marcin Kowalewski to były lubelski radny. W latach 2008-2010 zasiadał w Radzie Miasta Lublin w klubie Platformy Obywatelskiej. W wyborach samorządowych w 2018 roku ponownie ubiegał się o mandat, ale tym razem startował z listy PiS. Do wyborczego sukcesu zabrakło mu 25 głosów. Kowalewski jest także przedsiębiorcą, prowadzi firmę działającą w branży eventowej. Do niedawna jego wspólnikiem był miejski radny i obecny szef lubelskich struktur PiS Piotr Breś, który udziałów w spółce pozbył się po tym, jak dostał posadę dyrektora w oddziale Totalizatora Sportowego w Lublinie.

W radzie nadzorczej lotniska zasiada siedem osób. To maksymalna liczba, na jaką pozwala statut spółki. Oprócz Omięckiej i Kowalewskiego, członkami rady są: Jacek Sobczak (przewodniczący), Stanisław Kalinowski, Jan Chadam, Stanisław Misterek i Stefan Czerwiński.

Wynagrodzenie przewodniczącego rady wynosi ok. 4,4 tys. zł brutto miesięcznie. Jej członkowie zarabiają 75 proc. tej kwoty, czyli ok. 3,3 tys. zł brutto.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama
Reklama