Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Lublin. Co oznaczają czerwone kropki na drzewach? Zapowiedź wielkiej wycinki?

Oznaczenia, jakie zwykle umieszcza się na drzewach do wycinki, pojawiły się na 200 drzewach wzdłuż nadbystrzyckiej trasy rowerowej obok terenu po klubie jeździeckim. Ratusz przekonuje, że nie chodzi o wycinkę, a oznaczenia są tylko „geodezyjne”.
Lublin. Co oznaczają czerwone kropki na drzewach? Zapowiedź wielkiej wycinki?
Takie symbole widać m.in. na stosunkowo młodych drzewach tworzących jedną z dwóch ścian tzw. zielonego tunelu.

Autor: Dominik Smaga

– Jeśli kropka na pniu oznacza wyrok dla drzewa, to zapowiada się istna rzeź – pisze do nas jeden z Czytelników, którego zaniepokoiły oznaczenia na drzewach rosnących wzdłuż terenów po Lubelskim Klubie Jeździeckim. Niedawno na ich pniach pojawiły się kropki namalowane pomarańczową farbą.

Pan Władysław naliczył około 200 tak oznaczonych drzew. – W tym dorodne wierzby, orzechy, dzika czereśnia, grusza i wiele, wiele innych.

My również policzyliśmy oznaczenia. Rzeczywiście jest ich około 200. Kropki widać na drzewach rosnących po lewej (patrząc w kierunku Zalewu Zemborzyckiego) stronie trasy pieszo-rowerowej na odcinku od stalowej kładki nad Bystrzycą do ul. Krochmalnej.

Takie symbole widać m.in. na stosunkowo młodych drzewach tworzących jedną z dwóch ścian tzw. zielonego tunelu. Ale nie tylko tam.

Kropki są także na pniach dużych drzew położonych w nieco większej odległości od trasy pieszo-rowerowej.

Do oznaczeń przyznaje się Urząd Miasta, który wyjaśnia, że kropki mają związek z przygotowywaniem projektu nowego stadionu żużlowego przez poznańską spółkę Kavoo Invest.

– Oznakowanie drzew wykonała firma prowadząca na tym terenie prace geodezyjne związane z pozyskaniem map do celów projektowych na zlecenie Kavoo Invest – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Prace mają na celu sprawdzenie zgodności baz geodezyjnych ze stanem faktycznym i ewentualną aktualizację. Oznaczone drzewa podlegają zinwentaryzowaniu i naniesieniu na mapę do celów projektowych. Oznakowanie nie ma więc związku z wycinką.

Z informacji Ratusza wynika, że oznakowanie pni nie jest trwałe.

– Kropki na drzewach wykonane są przy pomocy markerów do oznaczania drzew farbą zmywalną – twierdzi Góźdź. – Jej usunięcie jest możliwe za pomocą wody, deszczu.


Podziel się
Oceń

Komentarze

ALARM 24

Masz dla nas temat?

Daj nam znać pod numerem:

+48 691 770 010

Kliknij i poinformuj nas!

Reklama

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Reklama

WIDEO

Reklama