Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)

Seria gier Metro ma już 15 lat. Z tej okazji jej twórcy – ukraińskie studio 4A Games – mają niespodziankę dla graczy, czyli grę Metro 2233 Redux do odebrania za darmo.
Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)

Autor: 4A Games

Darmowa wersja gry Metro 2033 Redux jest dostępna na dwóch platformach:

GOG: Metro 2033 Redux
• Steam: Metro 2033 Redux

Wystarczy zalogować się na swoje konto i dodać grę do biblioteki, gdzie zostanie już na zawsze. Ale na to przypisanie czasu jest niewiele. A dokładnie: do 16 kwietnia, do godziny 17.

Wszystko zaczęło się w 2005 roku, kiedy Dmitrij Głuchowski opublikował powieść Metro 2033. Jej akcja zabierała do Moskwy zniszczonej przez wojnę atomową. Ci, którym udało się przeżyć schronili się w przepastnych tunelach moskiewskiego metra. Na stacjach powstały nowe społeczności, ale tunele przejęły mutanty...

Książka odniosła wielki sukces i szybko doczekała się kontynuacji samego Głuchowskiego, a potem innych autorów. Dziś pod szyldem Uniwersum Metro 2033 znajdziemy już kilkadziesiąt pozycji.

Tymczasem sam Głuchowski po sukcesie swojej debiutanckiej powieści zaczął współpracę z ukraińskim studiem A4 Games. Studio nie miało jeszcze na swoim koncie żadnej gry, ale w jego składzie było sporo osób pracujących wcześniej nad grą S.T.A.L.K.E.R. Cień Czernobyla innego ukraińskiego studia, czyli GSC Game World.

Efektem tej współpracy była gra Metro 2033. 4A Games wybrało – w przeciwieństwie do wspomnianego Stalkera - inny wariant rozgrywki: zamiast otwartego świata dostaliśmy podążanie za głównym wątkiem fabularnym okraszone sporą liczbą przerywników i oskryptowanych akcji.

Gra najpierw doczekała się bardzo dobrych recenzji, a trzy lata później (w 2013 roku) kontynuacji. Przepis na Metro Last Light był podobny jak poprzednio, ale wykonanie jeszcze lepsze. W dniu premiery to jedna z najciekawszych, najładniejszych i - tradycyjnie - najbardziej klimatycznych gier.

Rok później dostaliśmy Metro 2033 Redux. To oryginalna gra przeniesiona na nowszy silnik graficzny (z Last Light), poprawiona, ulepszona i bardziej dopieszczona i na dodatek z przebudowanymi lokacjami. Do dzxiś ukazała się jeszcze gra Metro Exodus i opracowana z mysla o zestawach VR Metro Awakening.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama

ALARM 24

Masz dla nas temat?

Daj nam znać pod numerem:

+48 691 770 010

Kliknij i poinformuj nas!

Reklama
Reklama