Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
!
Reklama NOWY LEXUS RZ: Rewolucja totalna! | DNI OTWARTE 4-9 MAJA

Jak po pierwszym ezgaminie? O nastroje zapytaliśmy puławskich maturzystów

Dzisiaj punktualnie o godz 9. w całym kraju rozpoczęły się matury. Na pierwszy ogień - język polski. Wśród tematów motyw wpływu pracy na życie człowieka oraz kwestia postrzegania go przez innych ludzi. O nastroje, emocje, obawy i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich szkół.
maturzyści 2026

Autor: Radosław Szczęch

Zacznijmy od tematów rozprawek. W tym roku do wyboru były dwa: "Wpływ pracy na życie człowieka oraz otaczającą go rzeczywistość" oraz "Kiedy jest ważne dla człowieka, jak postrzegają go inni". Z naszej mini-sondy wśród młodzieży wynika, że w Puławach większą popularnością cieszył się ten pierwszy. 

"Supernatural" i "Buntownik z wyboru"

- Ja pisałam o pracy człowieka i myślę, że nie była to bardzo trudna matura. Jeśli ktoś się przygotował, uczył się na bieżąco, to na pewno sobie z nią poradził - mówi Karina z II LO im. KEN w Puławach. - Czuję, że poszło mi dobrze, ale zobaczymy, jakie będą wyniki. Użyłam "Lalki", "Balladyny" oraz filmu "Buntownik z wyboru" - dodaje Aleksandra z tej samej szkoły. Z kolei Wiktoria użyła serialu "Supernatural", książki "Szklany tron", "Lalki" i "Dżumy". - Polskiego bałam się najbardziej - przyznaje. 

Karina, Wiktoria i Aleksandra, maturzystki z ZSO nr 1 w Puławach, fot. rs
Kaja, maturzystka z puławskiego KEN-u

Po pierwszym dniu spokojny jest Dawid Szymański, także uczeń II LO. - Uważam, że poziom był dość niski. Byłem przygotowany na większość tych zadań. Tematy rozprawki może nie były perfekcyjnie pode mnie, ale w całokształcie na pewno wyszło dobrze - mówi maturzysta. - Dobrze, że otwartych pytań nie było, więc w porządku - ocenia Mateusz Śliwiński. - Teraz czekam na matematykę, bo nie ukrywam, że jestem dobry z tego przedmiotu - dodaje. 

Od radości do płaczu

Lekki optymizm widać także u Kai. - Ja oczekiwałam motywu miasta albo cierpienia, a dostaliśmy motyw opinii innych i pracę. Na pewno można było to lepiej napisać, ale nie było źle - podsumowuje absolwentka KEN-u. 

Trochę więcej niepewności po pisemnym polskim czuje Franciszek Kuta z tej samej szkoły. - Jestem trochę podłamany, może być ciężko, ale liczę na 50 proc. - przyznaje. - Posiłkowałem się "1984" Orwella, "Dżumą" oraz "Proszę państwa do gazu" - wymienia. 

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach, fot. rs

Pełna obaw egzamin zakończyła Zosia. - To nie były fajne tematy i naprawdę jest mi bardzo przykro, czuję się podłamana, ale mam nadzieję, że mimo wszystko będzie okej - mówi nastolatka nie kryjąc łez. Podobnie jak jej koleżanka, Natalia, Zosia planuje studiować pielęgniarstwo w Warszawie. Obie będą zdawać rozszerzoną biologię. 

O tym, że tematy rozprawek były dość trudne, mówi również Weronika z puławskiego ZST im. Marii Skłodowskiej-Curie, czyli popularnego "Chemika". - Testy nie były trudne, ale rozprawki już tak. Na pewno mogło być lepiej - przyznaje. Podobnego zdania jest jej koleżanka Kasia. - Tematy rozprawki zaskoczyły, ale w teście były historyczno-literackim były pewniaki. Ja najbardziej obawiałam się polskiego, więc teraz już powinno być z górki - uzupełnia. 

Na zdjęciu Kasia i Weronika z ZST z kolegą z tej samej szkoły, fot. rs
"Matura była prosta"

Polski był największym wyzwaniem również dla Magdaleny z tej samej szkoły. - Tematy były ciężkie, pisałam ten drugi na podstawie "Balladyny", "Makbeta" i "Chłopów".  Jutro matematyka, więc będę czuła się pewniej. Znacznie trudniej będzie na ustnej z polskiego - ocenia. 

Pewny po pierwszym dniu czuje się Paweł z tej samej szkoły. - Ja jestem nastawiony optymistycznie, matura była prosta, napisałem pierwszy temat na podstawie "Lalki", "1984" oraz współczesnej sytuacji w Korei Północnej - opowiada. Jak dodaje, jesienią planuje studia na Politechnice Lubelskiej, na kierunkach cyberbezpieczeństwo lub analiza danych. 

Spokojny jest również Bruno z I LO im. A.J. ks. Czartoryskiego w Puławach. - Poziom trudności był średni, a zadanie nie były zbyt wymagające. Ja odwołałem się do "1984" Georga Orwella, "Dżumy" a w kontekstach do Marka Edelmana - mówi nastolatek. - Znacznie trudniejszy był egzamin na prawo jazdy - śmieje się. W dobrym nastroju również Julia, absolwentka tej samej szkoły. - Spodziewałam się, że będzie gorzej. Teraz już z górki - ocenia. 

Co po maturze?

A jakie plany mają puławscy maturzyści po zdaniu egzaminów? - Chciałbym iść w kierunku matematyki i elektryki, bo interesują mnie stricte techniczne kierunki. Mam nadzieję dostać się na AGH, a w przyszłości prowadzić własną firmę. Uważam również, że już w trakcie studiów trzeba pracować, robić swoje projekty, rozwijać się - opowiada Szymon Beczek, absolwent puławskiego "Chemika". 

Jego kolega ze szkoły, Bartosz, tak precyzyjnych planów na razie nie ma. - Jeszcze nie wiem co będę robił, ale pewnie jakieś studia. Mimo ukończenia technikum myślę raczej o uniwersytecie, niż politechnice - przyznaje. A jak matura z polskiego? - Bardzo dobrze, fajne tematy, fajne lektury, żadnych "Dziadów". 

Czwórka od lewej - maturzyści z ZST im. M. Skłodowkskiej-Curie, z prawej absolwent I LO w Puławach, fot. RS
Maturzyści z puławskiego "Chemika", fot. rs

Egzaminy pozytywnie ocenia również Jakub Śmich z ZSO nr 1 im. KEN. - Test i rozprawka poszły mi dobrze, pisałem na ten łatwiejszy temat. Myślę, że poszło mi przeciętnie lub powyżej. A po maturze? Najbardziej chciałbym dostać się na studia wojskowe i myślę, że jest na to spora szansa - mówi nasz rozmówca. Jak dodaje, puławskie liceum, będzie wspominał dobrze. - To fajna szkoła i spoko nauczyciele, a dodatkowo trafiła mi się naprawdę fajna klasa. 

Pora na królową nauk

We wtorek drugi dzień zmagań tegorocznych maturzystów. Tradycyjnie będzie to matematyka. Start w całym kraju o o godz. 9. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama

ALARM 24

Masz dla nas temat?

Daj nam znać pod numerem:

+48 691 770 010

Kliknij i poinformuj nas!

Reklama

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Reklama
Reklama
Reklama