Zlikwidować IPN, spalić teczki!
Polska Partia Socjalistyczna (PPS) chce likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej i urzędu Rzecznika Interesu Publicznego oraz zniszczenia teczek osobowych służb specjalnych PRL.
- 20.02.2005 21:02
Rada Naczelna PPS zaapelowała wczoraj do – jak to określono – „zdrowej części sił politycznych w Sejmie i Senacie” o podjęcie inicjatyw ustawodawczych, które doprowadziłyby do tego, by od lipca 2005 r. ustawy dotyczące lustracji straciły moc prawną; do końca roku zlikwidować IPN oraz RIP; „osobowe dokumenty archiwalne” zostały zniszczone pod kontrolą społeczną; osoby, których nazwiska znalazły się na „liście Wildsteina”, z mocy prawa otrzymały status osób pokrzywdzonych; kandydaci na funkcjonariuszy publicznych, w tym i do parlamentu, składali oświadczenia, „iż są lub nie są świadomymi i tajnymi współpracownikami służb bezpieczeństwa państwa polskiego lub państwa obcego”.
– To radykalne stanowisko, ale uzasadnione tym, co się dzieje – powiedział szef Rady Naczelnej PPS Andrzej Ziemski. – Dajemy pewną ideę, by ktoś ją wniósł do parlamentu – dodał.
Rada Naczelna zwróciła się też do kilku członków władz PPS, których dane są zbieżne z danymi z „listy Wildsteina”, by wystąpili do IPN o „ustalenie stanu faktycznego”.
Reklama













Komentarze