Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Wójt: Zamykam. Wieś: Nie!

Utworzony przez ja9876, 18 lutego 2008 r. o 12:44 Powrót do artykułu
NA PODSTAWIE RAPORTU NIK(2007r) STWIERDZONO ZE KAżDA LIKWIDACJA SZKOłY POGORSZYłA SYTUACJE UCZNIóW ORAZ NIE STWIERDZONO DOKONANIA RACHUNKU EKONOMICZNEGO W DANEJ GMINIE. i co tu duzo mowic?mieszkancy jeziorzan maja racje ze nie zgadzaja sie ze zdaniem wojta.mam nadzieje ze raport NIK znajdzie sie na biurku wojta i wplynie na zmiane decyzji.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Autor : Kontrola NIK w 23 losowo wybranych gminach wykazała, że likwidacja szkół i placówek oświatowych nie przyniosła żadnych oszczędności w samorządowych budżetach. Upadł kolejny fałszywy mit podtrzymywany przez samorządowców o ich trosce o lokalne finanse. Kontrolę przeprowadzono w latach szkolnych 2003/2004 i 2004/2005. Jej zasadniczym celem było dokonanie oceny działań organów samorządów gminnych w zakresie likwidacji szkół na swoim terenie, ze szczególnym uwzględnieniem przyczyn tej likwidacji, prawidłowości postępowania organów gminnych oraz skutków likwidacji szkół dla miejscowych społeczności. Decyzje o likwidacji szkół argumentowano głównie przyczynami ekonomicznymi związanymi z rosnącymi kosztami utrzymywania szkół i zmniejszającą się liczbą dzieci objętych obowiązkiem szkolnym. W tym okresie na terenie objętym kontrolą zlikwidowano 73 szkoły, w tym 46 szkół podstawowych, 5 gimnazjów, 15 przedszkoli i 7 szkół ponadgimnazjalnych. Średnio w skontrolowanych 14 gminach wiejskich i wiejsko-miejskich na jedną likwidowaną szkołę podstawową przypadało 67 uczniów, a na jeden oddział - 11 uczniów. Wbrew tym ogólnym założeniom, które miały skłaniać gminy do podejmowania decyzji o likwidacji szkół, czyli wbrew chęciom zmniejszenia kosztów funkcjonowania szkół, w większości skontrolowanych gmin nie odnotowano zmniejszenia wydatków na oświatę po likwidacji części jednostek szkolnych. W niektórych przypadkach te wydatki były większe w związku z przeprowadzonymi inwestycjami w istniejących szkołach oraz remontami placówek, do których przenoszono dzieci z likwidowanych szkół. Na 23 urzędy gminne tylko w 2 gminach odnotowano zmniejszenie wydatków własnych na oświatę. Oznacza to, że podstawowy i powszechnie używany argument o konieczności ograniczania wydatków na oświatę w związku z niżem demograficznym faktycznie nie znajduje potwierdzenia w zdecydowanej większości kontrolowanych gmin. W żadnej ze skontrolowanych gmin nie stwierdzono, aby likwidacja szkoły była wynikiem dokonania kompleksowego rachunku ekonomicznego na tle doskonalenia sieci szkolnej. NIK podkreśliła w swoim raporcie, że każda likwidacja szkoły pogorszyła sytuację uczniów (droga do szkoły w niemal każdym przypadku zwiększyła się do 9-10 kilometrów). oprac. „RwSz” na podstawie raportu NIK (2 stycznia 2006)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...