Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

7 kwietnia 2025 r.
21:05

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

(fot. PAP/EPA/SHAWN THEW )

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas swej pierwszej prezydentury Trump zwracał wielką uwagę na kondycję Wall Street i uważał ją za miarę stanu realnej gospodarki, lubił też przypisywać sobie zasługi za zwyżki notowań akcji. Jednak w ostatni weekend, gdy było już jasne, że wdrożone przez niego cła spowodowały panikę na rynkach, powiedział dziennikarzom na pokładzie Air Force One, że te zawirowania nie mają znaczenia, bo „czasem trzeba wziąć lekarstwo, by coś naprawić”.

– Problem z tą analogią polega na tym, że przed cłami Trumpa ani amerykańska gospodarka, ani rynki kapitałowe nie były chore, zgoła odwrotnie; teraz są w drodze na intensywną terapię – ocenia amerykański magazyn finansowy Barrons.

Taka polityka prezydenta USA „będzie miała wpływ na gospodarkę światową”.

– A Unia Europejska musi zdecydowanie wzmocnić się ekonomicznie, ponieważ ona również odczuje konsekwencje polityki Trumpa – podkreśla prof. Wachowiak. Podsuwa przykład: (prezydent) nałożył cła na chińską gospodarkę. Nie wiadomo, jak długo utrzyma te taryfy, ale jeśli długo, to (...) Chiny zaczną inwestować w Europie, a wtedy może się tak stać, że wypchną produkty europejskie. Pojawi się pytanie, gdzie wtedy te produkty Unii będą sprzedawane?

– Trump twierdzi, że cła nie spowodują poważnych konsekwencji dla amerykańskiego społeczeństwa. Oczywiście, że spowodują, towary będą droższe, ceny muszą wzrosnąć. Biorąc pod uwagę, że nadal inflacja w Stanach jest powyżej celu Rezerwy Federalnej (...), racjonalnie – od strony ekonomicznej – mamy teoretycznie do czynienia z brakiem możliwości obniżenia kosztów kredytu. Ale nie wiadomo co się stanie; być może jednak zostaną obniżone koszty kredytu; wtedy jednak znowu wzrośnie inflacja. A pewnych podstawowych mechanizmów ekonomicznych po prostu nie da się oszukać – tłumaczy Piotr Wachowiak.

Dwie trzecie gospodarki amerykańskiej to wydatki konsumpcyjne – przypomina rektor SGH i wskazuje na turbulencje na rynku pracy w USA: – Trzeba też brać pod uwagę nagminne zwalnianie pracowników administracji (federalnej). (...) Skoro gospodarka amerykańska oparta jest na konsumpcji, a zwalniani są ludzie, którzy są zadłużeni, bo Amerykanie są w większości znacznie zadłużeni, to spadnie konsumpcja, a jak spadnie konsumpcja, to doprowadzi to na pewno do recesji i obniżenia PKB.

 

„Economist” pisze, że skala taryf wprowadzonych przez Trumpa zaskoczyła rynki kapitałowe i wywołała poważne zaniepokojenie inwestorów, a obawy o globalne spowolnienie gospodarcze widać między innymi po spadku notowań ropy Brent (z 75 do 66 dol. za baryłkę).

Spadki cen ropy są bowiem często pochodną pesymistycznych prognoz lub przewidywań dotyczących globalnej dynamiki gospodarczej.

Brytyjski tygodnik zwraca uwagę, że po wdrożeniu ceł podskoczył VIX, indeks zmienności na rynku akcji, nazywany „indeksem strachu”, który rośnie, gdy dochodzi do masowych wyprzedaży. Bank JPMorgan Chase szacuje, że ryzyko globalnej recesji w 2025 roku wzrosło do 60 proc.

Własna analiza cen akcji, jaką przeprowadził „Economist”, wskazuje na perspektywę „łagodnej recesji globalnej”. Tymczasem inwestorzy obniżyli o 1,5 proc. prognozy dotyczące dochodów amerykańskich i europejskich korporacji, co – jak przypomina tygodnik – potwierdza opinie z wcześniejszych raportów naukowych, sprzed inauguracji Trumpa, w których amerykańscy akademicy ostrzegali, że wojna celna spowoduje za granicą takie same problemy gospodarcze jak w USA.

„Economist” przypomina przy tym, że Trump odziedziczył gospodarkę w bardzo dobrej kondycji, z pewnością lepszej niż w przypadku Unii Europejskiej, ale ponieważ rozpoczynając wojnę handlową, „popełnił jeden z najpoważniejszych politycznych błędów wszechczasów”, nie wiadomo, „ile bólu (ta gospodarka) wytrzyma”.

 

Trudno przewidzieć, jak dalej giełdy będą reagować na decyzje Trumpa, który w poniedziałek zagroził podniesieniem ceł na towary z Chin o kolejne 50 proc. Polityka Białego Domu jest chaotyczna, inwestorzy „weszli w tryb paniki”, a wyprzedaż akcji powoduje spadki notowań innych aktywów: od złota, przez amerykańskiego dolara, po kryptowaluty.

Wall Street zaczyna odwracać się od Białego Domu” – pisze Barrons.

Paul Krugman, profesor ekonomii na Uniwersytecie Nowego Jorku i London School of Economics, laureat ekonomicznego Nobla, pisze na swym blogu: „Szczerze mówiąc, jestem zadowolony, że Trump II (w drugiej kadencji) okazuje się taką ekonomiczną katastrofą. (...) Gdyby po prostu przypisywał sobie zasługi za bardzo dobrą gospodarkę, jaką pozostawił mu Joe Biden, wielu bogatych ludzi fetowałoby go, podczas gdy on niszczyłby demokrację. Teraz mogą zwrócić się przeciw niemu”.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium