Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 marca 2023 r.
7:26

Uniwersytety podają harmonogram rekrutacji. Pierwszy startuje UMCS

Autor: Zdjęcie autora TOMA
0 A A
(fot. archiwum)

Jako pierwszy, już w połowie kwietnia, nabór kandydatów na nowy rok akademicki zacznie UMCS. Pozostałe uczelnie lubelskie chętnych zaczną rekrutować w maju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

UMCS

Największa lubelska uczelnia internetową rejestrację uruchomi 17 kwietnia.

– Kandydaci na studia w UMCS mogą wybierać spośród około 90 kierunków studiów pierwszego i drugiego stopnia i jednolitych magisterskich oraz ponad 300 specjalności – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Z jednej strony proponujemy zarówno dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej kierunki studiów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak: prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzenie. Jest to bowiem oferta o określonej renomie, wzbudzająca zaufanie kandydatów na studia. Z drugiej zaś strony uczelnia reaguje na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, stąd co roku oferta kształcenia wzbogacana jest o nowe kierunki studiów – dodaje rzeczniczka. Tegorocznych nowości ma być dziewięć (piszemy o nich na stronie 9).

UMCS w tym roku nie szykuje swojego dnia otwartego w tradycyjnej formule. Uniwersytet wraz z innymi lubelskimi uczelniami i Urzędem Miasta będzie promował swoją ofertę edukacyjną podczas wydarzenia „Studiuj w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023”. Odbędzie się ono 21 marca na placu Litewskim.

– To pierwsze i największe tego typu wydarzenie skierowane do kandydatów na studia zarówno z województwa lubelskiego, jak i całej Polski. Uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję przekonać się, jak studiuje się w Lublinie oraz dlaczego warto stać się częścią lubelskiej społeczności akademickiej, w tym UMCS – mówi Aneta Adamska.

KUL

Od 5 maja do 12 lipca w uczelnianym systemie rejestrować będą mogli się kandydaci na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Ostateczna oferta jest w trakcie przygotowywania, ale jak słyszymy na najstarszej lubelskiej uczelni, liczba miejsca na pierwszym roku studiów, ma być zbliżona do tej oferowanej w ubiegłym roku.

Uniwersytet Przyrodniczy

Nabór u przyrodników rozpocznie się 8 maja i ma potrwać do 30 września.

– Szczegółowy harmonogram jest ustalany. Będzie ogłoszony jeszcze w marcu – zaznacza Monika Jaskowiak, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego. Uczelnia w tym roku proponuje kandydatom prawie 60 kierunków studiów. Wśród nich jest pięć nowości.

30 marca w Centrum Kongresowym UP i innych uczelnianych obiektach odbędzie się Dzień Otwarty. W programie znajdą się między innymi wykłady ekspertów z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie poświęcone egzaminom maturalnym z geografii i matematyki, warsztaty popularnonaukowe, pokazy czy prezentacje kół naukowych.

– Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, a nierzadko również użycie specjalistycznych materiałów lub wielkość laboratoriów, na wszystkie warsztaty obowiązuje rejestracja. Potrwa ona do 26 marca i polega na wypełnieniu internetowego formularza, a następnie potwierdzenie zwrotne przez organizatorów na wskazany w formularzu adres e-mail – informuje Monika Jaskowiak. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej uniwersytetu.

Politechnika Lubelska

Maturzyści zainteresowani studiowaniem na Politechnice Lubelskiej w uczelnianym systemie rekrutacyjnym będą mogli rejestrować się od 15 maja. Nabór potrwa do 9 lipca. Nieco mniej czasu na formalności będą mieli kandydaci na architekturę. Tu rejestracja zakończy się 25 czerwca.

– Na kandydatów czeka ponad 1830 miejsc na 24 kierunkach na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka uczelni. W tegorocznej ofercie mają znaleźć się dwa nowe kierunki. Ich uruchomienie planują wydziały mechaniczny oraz zarządzania, ale szczegóły będą znane po ich zatwierdzeniu przez uczelniany Senat.     .

Uniwersytet Medyczny

Na medycznej uczelni elektroniczna rejestracja na większości kierunków potrwa od 16 maja do 12 lipca. Wcześniej, bo 30 czerwca zakończy się nabór na kierunku techniki dentystyczne. 6 lipca kandydaci będą zdawać obowiązkowy egzamin manualny, podczas którego będą musieli wykonać rysunek techniczny zęba oraz wymodelować z plasteliny przedmiot o zadanych wymiarach.

Pierwsze listy osób przyjętych na pierwszy rok studiów zostaną opublikowane 18 lipca. Kolejne mają być ogłaszane na bieżąco, w zależności od wypełniania limitów na poszczególnych kierunkach.

Uniwersytet Medyczny szykuje swój Dzień Otwarty, choć warto podkreślić, że będzie to wydarzenie dwudniowe. Odbędzie się ono 25 i 26 maja w Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki 4.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

We wrześniu nowe centrum handlowe Karuzela z 60 sklepami

We wrześniu nowe centrum handlowe Karuzela z 60 sklepami

We wrześniu planowane jest otwarcie centrum handlowego Karuzela w Białej Podlaskiej. Na obiekcie właśnie zawieszono tradycyjną wiechę.

Piotr Sadczuk odchodzi z Górnika Łęczna

Piotr Sadczuk odchodzi z Górnika Łęczna

Zmiana prezesa w Łęcznej. 28 marca sternikiem klubu przestał być Piotr Sadczuk. Jego miejsce do 27 czerwca pełnić będzie Adam Laskowski

Widowiska i słuchowiska, koncerty, spotkania. Festiwal „Dwa Teatry” ponownie w Zamościu
16 czerwca 2023, 0:00

Widowiska i słuchowiska, koncerty, spotkania. Festiwal „Dwa Teatry” ponownie w Zamościu

To będzie już trzeci rok z rzędu, gdy organizowany wcześniej w Sopocie Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” odbędzie się w Zamościu. Znamy termin imprezy, niektóre szczegóły programu i nowości, jakie się pojawią.

Ponad 30 mln zł i ok. 55 tys. książek. W sobotę otwarcie puławskiej mediateki

Ponad 30 mln zł i ok. 55 tys. książek. W sobotę otwarcie puławskiej mediateki

To ma być nie tylko biblioteka, ale także drugie – po Domu Chemika – kulturalne serce miasta i popularne miejsce spędzania wolnego czasu. Nowa mediateka przy ul. Wojska Polskiego w sobotę, 1 kwietnia, będzie czekała na zwiedzających. Wypożyczalnia ruszy w poniedziałek.

"Uwolnij ciucha" - edycja wiosenna
30 marca 2023, 8:00

"Uwolnij ciucha" - edycja wiosenna

Już 2 kwietnia w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się 4. edycja akcji "Uwolnij ciucha". Można przynieść ubrania, które się znudziły i znaleźć nowe.

Komedia na scenie. "Ślub doskonały" w Centrum Spotkania Kultur
2 kwietnia 2023, 16:00

Komedia na scenie. "Ślub doskonały" w Centrum Spotkania Kultur

2 kwietnia o godz. 16 i 19.15 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie można dwukrotnie zobaczyć spektakl w gwiazdorskiej obsadzie - "Ślub doskonały".

Śmierdzący problem Łukowa. Wina leży na polach

Śmierdzący problem Łukowa. Wina leży na polach

Co tak śmierdzi? – pytają mieszkańcy Łukowa. Uciążliwy fetor wyczuwalny jest od kilku tygodni. Paweł Krasuski, szef miejskiej spółki wodociągowo–kanalizacyjnej powodów każe szukać na polach, a nie przy oczyszczalni.

W kwietniu zmiany na Starym Mieście w Lublinie. Znamy szczegóły

W kwietniu zmiany na Starym Mieście w Lublinie. Znamy szczegóły

To już pewne. 1 kwietnia nie będzie już straganów za Bramą Krakowską. Uzgodnione są nowe lokalizacje.

Gmina Nałęczów nie ma pieniędzy na remont. Cisowianka przebuduje drogę

Gmina Nałęczów nie ma pieniędzy na remont. Cisowianka przebuduje drogę

Ponad 330-metrowy fragment drogi prowadzącej od zakładu produkującego wodę mineralną w Drzewcach w kierunku linii kolejowej, zyska nową nawierzchnię i chodnik. Koszty remontu to ok. 1,4 mln zł, które w całości pokryje spółka Nałęczów Zdrój.

Polski Cukier AZS UMCS kontra Polska Strefę Iwnestycji Enea. W środę i czwartek mecze w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS kontra Polska Strefę Iwnestycji Enea. W środę i czwartek mecze w Lublinie

W środę oraz czwartek odbędą się dwa kolejne spotkania półfinałowe. Polski Cukier AZS UMCS zagra z PolskąStrefąIwnestycji Enea. Po rywalizacji w Gorzowie jest remis 1:1.

Politechnika Lubelska zadba o tor żużlowców Platinum Motoru Lublin

Politechnika Lubelska zadba o tor żużlowców Platinum Motoru Lublin

Współpraca Platinum Motoru Lublin z Politechniką Lubelską będzie kontynuowana. Uczelnia, podobnie jak w ubiegłych latach, zapewni pomoc w przygotowaniu toru Mistrza Polski od strony naukowej. Nowa umowa między stronami została zawarta do 2025 roku.

Rządowe pieniądze na drogi. Lubelszczyzna jednym z największych beneficjentów

Rządowe pieniądze na drogi. Lubelszczyzna jednym z największych beneficjentów

Ponad 231 mln zł trafi do samorządów z województwa lubelskiego. We wtorek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowy na realizację łącznie 115 projektów.

Jakie są najlepsze włóczki na maskotki? Poznaj je!

Jakie są najlepsze włóczki na maskotki? Poznaj je!

Szydełkowane lub dziergane zabawki dla najmłodszych cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Na topie są pojedyncze maskotki i prezentowe boxy, złożone z wielu własnoręcznie wykonanych elementów. Chcesz samodzielnie przygotować upominek dla malucha? Zobacz, jakie są najlepsze włóczki na maskotki.

Włóczkowy Sztukmistrz i wydziergany Lublin pokaże się w Niemczech

Włóczkowy Sztukmistrz i wydziergany Lublin pokaże się w Niemczech

W piątek w Kolonii zaczynają się wielkie targi przemysłu rękodzielniczego i tekstylnego. Niemieckiej imprezie towarzyszy międzynarodowa wystawa prac twórców z całego świata. Na zaproszenie organizatorów, lubelskie Otulanie Włóczką wysłało włóczkowy obraz naszego miasta.

Lublin. Zespół Przedszkolny nr 2 oficjalnie otwarty. Są wolne miejsca dla przedszkolaków
galeria

Lublin. Zespół Przedszkolny nr 2 oficjalnie otwarty. Są wolne miejsca dla przedszkolaków

Od lutego przedszkolaki ze Śródmieścia i Starego Miasta uczęszczają na zajęcia do nowego przedszkola przy ul. Farbiarskiej. Są tu jeszcze wolne miejsca dla 65 dzieciaków

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium