Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 grudnia 2014 r.
19:30
Edytuj ten wpis

Liczba mieszkańców Lublina zmaleje o 77 tys. osób

Autor: Zdjęcie autora PAP
261 26 A A

W ciągu najbliższych 35 lat spodziewany jest spadek liczby mieszkańców w zdecydowanej większości miast wojewódzkich w Polsce. Jedynie w przypadku Warszawy i Rzeszowa liczba ludności ma utrzymywać się na stałym poziomie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dwa spośród miast wojewódzkich - Poznań w 2028 r. i Łódź w 2048 r. - utracą status miast liczących ponad pół miliona mieszkańców, zaś Opole w 2040 r. spadnie do kategorii miast niedużych, mających mniej niż 100 tys. mieszkańców.

Wynika to z najnowszej prognozy demograficznej GUS dla powiatów i miast na prawach powiatu oraz podregionów na lata 2014-2050, opracowanej przez demografa dr. Piotra Szukalskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.

W opracowaniu naukowiec skupił się na miastach na prawach powiatu, które są stolicami województw. Jest ich 18, bowiem w przypadku dwóch regionów (kujawsko-pomorskie i lubuskie) siedziby wojewody i sejmiku samorządowego znajdują się w różnych miejscowościach. Skupiają one łącznie 19,9 proc. ludności kraju i 32,8 proc. ludności polskich miast.

Jak podkreśla demograf, podobnie jak w przypadku ludności Polski ogółem i ludności prawie wszystkich regionów (jedynym wyjątkiem ma być mazowieckie), w ciągu najbliższych 35 lat spodziewany jest spadek liczby mieszkańców w zdecydowanej większości miast wojewódzkich. W większości jednak nie dołączą one do kategorii "kurczących się miast” (shrinking cities), tj. miejscowości, w których tempo spadku liczby ludności jest na tyle duże, że niepokojące.

Jedynie w przypadku Łodzi, Kielc i Katowic średnioroczne tempo spadku przekroczy 1 pkt proc., zaś w przypadku Poznania, Bydgoszczy, Lublina, Torunia, Gorzowa Wlkp. i Opola spadek mieścić się będzie w przydziale od 0,5 do 1 pkt proc.

- W przypadku większości badanych miast spadek będzie powolny, co oznaczać będzie zdecydowanie mniejsze problemy wyłaniającego się z postępującej depopulacji w porównaniu z sytuacją, gdyby następowała ona szybko - zaznaczył dr Szukalski.

Według prognozy GUS liczba mieszkańców Łodzi zmniejszy się z ponad 705 tys. w 2014 r. do ponad 484 tys. w 2050 r., Kielc ze 198,5 tys. do niespełna 138 tys. a Katowice z niemal 302 tys. do niewiele ponad 208 tys. mieszkańców.

Znaczny procent ludności ubędzie też m.in. w Poznaniu, gdzie liczba mieszkańców zmaleć ma z niemal 545 tys. w 2014 r. do ponad 402 tys. w 2050 r., w Bydgoszczy z 357 tys. do 262 tys., w Lublinie z 342 do 265 tys., Toruniu z 202 tys. do prawie 158 tys., Gorzowie Wlkp. ze 124 tys. do niespełna 101 tys. oraz w Opolu, gdzie liczba mieszkańców w ciągu 35 lat ma spaść ze 119,5 tys. do 90,6 tys.

Jedynie w przypadku stolicy oraz Rzeszowa można mówić o utrzymywaniu się ludności na stałym poziomie - w tych miastach ma się pojawić nawet symboliczny przyrost: w Warszawie z ponad 1,72 mln do ponad 1,76 mln osób, a w Rzeszowie z niespełna 184 tys. do prawie 187 tys. mieszkańców.
Według demografa zapisane w prognozie zmiany wielkości poszczególnych miast będą przede wszystkim odzwierciedlać ich atrakcyjność w porównaniu do innych miast województwa. W tym przypadku miasta wyraźnie odstające poziomem rozwoju od reszty regionu będą cieszyć się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza jeśli w sporej odległości brak jest konkurentów - stolic innych regionów (np. Białystok, Olsztyn, Lublin, Rzeszów, Warszawa).

W przypadku atrakcyjności przez porównanie z innymi dużymi i wielkimi miastami w Polsce i Europie wygrywać będą największe miasta, oferujące największe możliwości rozwoju zawodowego i ofertę spędzania wolnego czasu. Dodatkowo oddziaływać będą przemiany demograficzne zachodzące na terenie całego województwa. Miastami o największym spadku będę stolice regionów, które doświadczyć mają największej depopulacji.

Zdaniem naukowca zmiany liczby ludności największych miast będą się dokonywać przy jednoczesnym postępie procesu suburbanizacji, oznaczającej coraz częstsze osiedlanie się na terenach okalających duże miasta, czyli stopniowo rozrastających się przedmieściach. Coraz większe znaczenie będzie miało więc myślenie o miastach w kategoriach obszarów metropolitarnych.

Zdaniem dr. Szukalskiego przykładem może być Poznań, którego liczba ludności będzie maleć, lecz okalający go powiat ziemski poznański odznaczać się ma stałym przyrostem liczby ludności z 359,6 tys. w 2014 do 534,6 tys. w 2050 r. W rezultacie liczba mieszkańców obszaru metropolitarnego w sumie nieco wzrośnie z 904,6 tys. do 936,7 tys., i to w czasie, gdy populacja Wielkopolski obniży się z 3,46 mln do 3,28 mln osób.

Zdaniem naukowca w przypadku najmniejszych regionalnych stolic, które są siedzibami władz najmniej zaludnionych województw, w sytuacji znacznego zmniejszanie się liczby mieszkańców regionu pojawi się pytanie o możliwość utrzymania obecnego podziału administracyjnego.

Sytuacja, gdy - zgodnie z prognozą GUS - aż w czterech województwach liczba ludności w 2050 r. ma być niższa niż 1 milion (opolskie - 744,6 tys., lubuskie - 878,6 tys., świętokrzyskie - 976,9 tys., podlaskie - 982,3 tys.) - zdaniem demografa - prowadzi do pytania, w jakim stopniu będą one w stanie zapewniać mieszkańcom szereg usług społecznych.

"Co prawda, już dziś w województwach opolskim i lubuskim liczba ludności oscyluje wokół miliona, ale bez wątpienia istnieje jakaś wartość progowa, poniżej której nie ma ekonomicznego sensu utrzymywać całą wymaganą prawem bazę instytucjonalną regionu"- dodał Szukalski.

Jego zdaniem prognozy te powinny służyć przede wszystkim pobudzeniu myślenia na temat przyczyn niepokojących trendów i możliwych do podjęcia działań zaradczych.

"Prognozy GUS przygotowywane dla wszystkich polskich powiatów powinny być traktowane jako ważne narzędzie ułatwiające długofalowe zarządzanie na poziomie lokalnym" - uważa demograf.

Pozostałe informacje

Wieniawa łączy pokolenia. Wielki festyn dla każdego w Lublinie
28 maja 2024, 9:00

Wieniawa łączy pokolenia. Wielki festyn dla każdego w Lublinie

We wtorek 28 maja o godzinie 9.00 na Wieniawie w Lublinie odbędzie się festyn dla mieszkańców stolicy regionu. W planie wydarzenia między innymi zawody sportowe, pokazy talentów, kącik rozrywkowy i grill.

Termomodernizacji doczeka się m.in. budynek IV LO w Lublinie
Lublin

Ogólniaki przejdą lifting. Miasto ma pieniądze z Polskiego Ładu

Będzie ładniej, cieplej i bardziej ekonomicznie. Dwa licea ogólnokształcące w Lublinie doczekają się gruntownej termomodernizacji. Znaczna część pieniędzy na te inwestycje pochodzi z ósmej edycji Polskiego Ładu.

Waldemar Lewandowski opuścił kilka dni temu szpital. Nie wiadomo, co się z nim od tamtej pory dzieje

Wyszedł ze szpitala i przepadł. Policja szuka 52-latka

W poniedziałek został wypisany ze szpitala, ale do domu nie wrócił. Rodzina zgłosiła zaginięcie 52-letniego Waldemara Lewandowskiego.

Do zdarzenia doszło w piątek około południa

Wypadek w Lubartowie. Kobieta weszła prosto pod samochód

Chwila nieuwagi i mogło dojść do tragedii. 70-letnia kobieta weszła na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód.

Diety radnych mocno w górę. Dostaną cztery razy więcej

Diety radnych mocno w górę. Dostaną cztery razy więcej

Już nie 400 zł, a 1600 zł będą otrzymywali radni gminy Końskowola. Jeszcze więcej na swoje konta dostanie przewodnicząca, jej zastępca oraz szefowie poszczególnych komisji. Decyzja o podwyżkach rzędu 400 procent zapadła jednomyślnie.

Mają stajla. Impreza w Plenerze
foto
galeria

Mają stajla. Impreza w Plenerze

Lublinianie kochają imprezować pod chmurką. Jednym z takich lubianych miejsc jest klub PLENER, gdzie panuje luzacka atmosfera. Było głośno, było tłumnie. Zobaczcie, jak się bawiono podczas ostatniej imprezy w Plenerze.

IMiGW ostrzega: Popołudnie będzie burzowe. Może padać grad

IMiGW ostrzega: Popołudnie będzie burzowe. Może padać grad

Kolejny dzień i kolejne ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydane dla województwa lubelskiego.

Przysięga w Lublinie. Dowódca dziękował matkom żołnierzy
galeria

Przysięga w Lublinie. Dowódca dziękował matkom żołnierzy

Najpierw przeszli szkolenie, a w piątek stanęli w szeregu i złożyli przysięgę. 63 nowych żołnierek i żołnierzy dołączyło w piątek do grona wojskowych 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Skwer ma patronkę. To znana artystka z Lublina
galeria

Skwer ma patronkę. To znana artystka z Lublina

Nowy skwer przy ul. Nowogródzkiej w lubelskiej dzielnicy Rury nosi imię Marii Urban-Mieszkowskiej. W piątek podczas oficjalnego otwarcia odsłonięto tablicę z nazwą i pamiątkową poświęconą wybitnej lubelskiej malarce.

Żarciowozy na początek. Co jeszcze w ramach Dni Tomaszowa Lubelskiego?
24 maja 2024, 12:00
galeria

Żarciowozy na początek. Co jeszcze w ramach Dni Tomaszowa Lubelskiego?

Zlotem food trucków rozpoczęły się w piątek tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

Inspektor Wojciech Czapla kierował policją w Białej Podlaskiej od 4 lat
Biała Podlaska
galeria

Pożegnanie z mundurem. Komendant na emeryturze. Jest nowy

Inspektor Wojciech Czapla nie jest już komendantem miejskim policji w Białej Podlaskiej. Przeszedł na emeryturę, a w piątek jego miejsce zajął insp. Andrzej Antoniewski.

Schronisko otwiera drzwi. Dowiedz się więcej o gadach
26 maja 2024, 11:00

Schronisko otwiera drzwi. Dowiedz się więcej o gadach

Przed nami kolejny dzień otwarty w lubelskim schronisku dla bezdomnych zwierząt. W programie spotkania, prelekcje dla miłośników gadów. Ale fanów psów i kotów też coś się znajdzie.

Piątek, piąteczek, piątolongo z 30-stką
foto
galeria

Piątek, piąteczek, piątolongo z 30-stką

Nie ma to jak rozpocząć weekend z przytupem, w dobrym towarzystwie i przy grubej nucie. Lublinianie kochają imprezować. To nie podlega dyskusji. Zobaczmy, jak się bawił Lublin w popularnym lubelskim Klubie 30.

Krytyczna sytuacja w banku krwi. Jedna grupa na wyczerpaniu

Krytyczna sytuacja w banku krwi. Jedna grupa na wyczerpaniu

Lubelski bank krwi znów świeci pustkami. Najbardziej potrzebna jest grupa A RhD -.

Rozśpiewane i roztańczone Bronowice. Gwiazdy disco polo porwały publiczność do zabawy
Zdjęcia/Wideo
galeria

Rozśpiewane i roztańczone Bronowice. Gwiazdy disco polo porwały publiczność do zabawy

Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice, jedna najstarszych i najprężniej działających organizacji społecznych w mieście obchodził dzisiaj swoje 25. urodziny. Z tej okazji zaprosił lublinian na koncert z udziałem gwiazd muzyki disco polo.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty