Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

12 października 2014 r.
9:00
Edytuj ten wpis

POChP. Choroba podstępna i groźna

Autor: Zdjęcie autora Kmo
0 0 A A

Dręczący, uporczywy kaszel składamy na karb zaziębienia, ale już rzadziej palenia papierosów. Nasza wiedza o chorobach płuc ogranicza się do gruźlicy, zapalenia płuc, oskrzeli i nowotworów. Ale przecież jest jeszcze inna, bardzo groźna choroba. Ukryta pod skrótem POChP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
POChP to Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Te, choć oczywiste, często są mylone przez pacjentów z innymi dolegliwościami.

Objawy

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc powoduje zwężenie oskrzeli i w ten sposób utrudnia oddychanie. Jeśli nie możemy wejść na drugie i wyższe piętro, to nie zawsze spowodowane jest to chorobą serca.
POChP powoduje zwężenie dróg oddechowych. Chory nie może swobodnie zarówno wypchnąć jak też nabrać powietrza, odczuwa duszność, często ma świszczący oddech, a pokonanie wspomnianego piętra wymaga dużego wysiłku. Mogą być i takie objawy jak kaszel i odkrztuszanie plwociny. Choroba ma charakter postępujący, a zmiany w płucach są tylko częściowo odwracalne. Ta choroba prowadzi w konsekwencji do niewydolności oddechowej i inwalidztwa. Jest jedną z głównych przyczyn umieralności na całym świecie. Nieraz nie zdajemy sobie sprawy, że kaszel, a nawet zadyszka to początki tej choroby.

Zarówno POChP jak i astma, są przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Dają podobne objawy i mogą występować jednocześnie u tej samej osoby. W obu tych chorobach toczy się stan zapalny w płucach, ale o innym charakterze. W astmie zwężenie oskrzeli jest często całkowicie odwracalne, natomiast w POChP nigdy nie daje się go w pełni odwrócić i zwykle postępuje, jeśli chory nie zaprzestanie palenia tytoniu. Niewątpliwie jednak astma i POChP częściowo nakładają się wzajemnie. Wieloletnia astma może powodować zmiany w ścianie oskrzeli prowadzące do tego, że ich zwężenie staje się nieodwracalne.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną jest palenie papierosów, ale również szkodliwe jest bierne wdychanie dymu tytoniowego. Jeśli pali jeden z domowników, inni są również zagrożeni chorobą.

Palenie to jeden z niewielu dobrze poznanych, szkodliwych czynników, na które człowiek dobrowolnie się naraża. To najgroźniejsza trucizna naszych czasów, ale zarazem taka, której można uniknąć. Palacze chorują na POChP 50 razy częściej niż niepalący. W dymie papierosowym znajduje się ponad 4 tys. związków, które trafiają do płuc. POChP sprzyja także zanieczyszczenie powietrza i słabo wentylowane pomieszczenia. POChP występuje u mężczyzn i kobiet, ale stwierdza się, że choroba coraz częściej diagnozowana jest u kobiet co prawdopodobnie ma przyczynę w rozpowszechnianiu się wśród nich nałogu palenia papierosów.

Diagnostyka

Badaniom diagnostycznym powinna się poddać każda paląca osoba i taka, która ma kaszel, odkrztusza plwocinę, cierpi na duszność podczas wysiłku fizycznego. Podstawowym badaniem jest spirometria, która mierzy takie parametry, jak natężona pojemność życiowa (VC) i natężona pierwszosekundowa objętość wydechowa (FEV1). Trzeba też wykluczyć ewentualne współistnienie innych chorób, takich jak astma czy gruźlica.

Dzięki badaniu spirometrycznemu można ustalić, czy płuca odpowiadają naszemu wiekowi. Badanie jest zupełnie bezinwazyjne, bezbolesne, dość szybkie. Najpierw wydychamy mocno powietrze, a potem nabieramy go jak najwięcej w płuca by później przez 6 sekund wydychać je przez specjalny ustnik. W ten sposób zostaje zmierzona pojemność życiowa płuc (VC), czyli największa objętość powietrza, jaką możemy nabrać po najgłębszym wydechu. Badana jest też szybkość wydechu (FEV1), czyli maksymalna objętość powietrza, jaka wydychamy w pierwszej sekundzie. Dane przelicza komputer i są one podstawą diagnostyki.

Rozpoznanie

Większość chorych szuka pomocy lekarskiej dopiero wówczas, gdy choroba już znacznie im dokucza i ogranicza normalne funkcjonowanie. Dlatego ogromne znaczenie ma edukacja społeczeństwa i pracowników służby zdrowia w zakresie rozpoznawania objawów oraz wdrażanie właściwego leczenia w jej początkowym okresie. Badania spirometryczne są mało kłopotliwe i lekarze powinni częściej kierować na nie pacjentów.

Jeśli z przeprowadzonych analiz wynika, że chorujemy na POChP i nie jest to jeszcze stadium zaawansowane, można zatrzymać rozwój choroby. Ale to też w dużym stopniu zależy od nas. Trzeba przede wszystkim rzucić palenie, zdrowo się odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia. Jeśli choroba jest zaawansowana, nie ma mowy o całkowitym wyleczeniu. Należy także zmienić styl życia, zerwać z nałogiem i cały czas regularnie przyjmować leki.

Leczenie

Skuteczne leczenie POChP obejmuje cztery elementy:
• ocenę zaawansowania choroby i śledzenie jej przebiegu
• zmniejszenie narażenia na dym tytoniowy
• leczenie za pomocą leków i metod niefarmakologicznych
• leczenie zaostrzeń choroby, wymagających interwencji lekarskiej w domu chorego lub w szpitalu.

Rzucenie palenia jest najskuteczniejszym i najbardziej opłacalnym sposobem zmniejszenia zagrożenia chorobą i zatrzymania jej postępu. Do niefarmakologicznych metod należy rehabilitacja oddechowa, leczenie tlenem, a nawet stosowane w bardzo nielicznych przypadkach leczenie operacyjne.

Wiemy, że to niedobre

Według badań w Polsce świadomość o zagrożeniach płynących z palenia papierosów jest duża. Wiemy sporo o szkodliwości palenia, a nawet - jak pokazują statystyki - zaledwie co trzeci palacz nie próbował zerwać z nałogiem. Staramy się, jak możemy. Gorzej jest jednak ze skutecznością terapii antynikotynowej.
W naszym kraju dominują osoby bardzo mocno uzależnione. Aż 77 proc. to palacze, którzy absolutnie nie mogą obejść się bez papierosów, a rzadko któremu paczka wystarcza na dwa dni.

Najczęściej palą mężczyźni i kobiety w wieku 30-50 lat, a wśród nich największą grupę stanowią osoby z wykształceniem podstawowym, zasadniczym zawodowym. Częściej palą mieszkańcy miast niż wsi; szczególnie kobiety. Osoby, które o swojej sytuacji materialnej mówią, że jest dobra, palą znacznie rzadziej niż pozostałe
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!