Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

16 lutego 2023 r.
10:54

Gorące okresy w handlu międzynarodowym - jak się na nie przygotować?

0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Współcześnie cały świat jest połączony dzięki technologii i kontaktom handlowym. Dużą rolę odgrywa w nim logistyka – właśnie ona umożliwia handel międzynarodowy. Popyt na różne dobra cały czas rośnie, co wywiera coraz większą presję na branżę łańcucha dostaw.

Można powiedzieć, że w świecie logistyki jedyną pewną rzeczą jest to, że nic nie jest pewne – udowodniły to ostatnie lata. Kluczem do stałego łańcucha dostaw jest skrupulatne planowanie i przygotowanie — szczególnie pod uwagę należy wziąć „gorące okresy” w handlu międzynarodowym.

W jakich miesiącach istnieje największy popyt na usługi logistyczne?

Kluczowym okresem w międzynarodowym handlu jest na pewno okres od chińskiego Złotego Tygodnia do sezonu świątecznego. Te ważne chińskie obchody trwają od 1 dnia października. Handel i transport w Chinach wtedy praktycznie zamiera, co wpływa oczywiście na międzynarodowy handel towarami. Oznacza to więc, że okres od października to końca roku jest okresem zwiększonego zapotrzebowania na każdy rodzaj transportu, co wpływa oczywiście na jego dostępność oraz ceny.

Handel międzynarodowy polski – jak gorące okresy w logistyce wpływają na transport?

Skuteczne planowanie wokół tych okresów może pomóc usprawnić operacje w łańcuchu dostaw, a tym samym pomóc uniknąć opóźnień i zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. W szczytowych okresach firmy często doświadczają problemów, takich jak wysokie koszty wysyłki, brak kontenerów, opóźnienia w dostawach i inne. Ponieważ wszystkie firmy spieszą się, aby dostarczyć swoje towary na czas przed okresem świątecznym, popyt na transport znacznie wzrasta, co skutkuje wyższymi cenami frachtu i kosztami we wszystkich metodach transportu.

Co więcej, zwiększa to presję na usługi magazynowania i dostawców jak np. firmy kurierskie, aby przetwarzali zamówienia, co wpływa na czas dostawy. Ponadto porty i służby celne w wielu krajach posiadają okrojoną kadrę, szczególnie podczas chińskiego Nowego Roku i Złotego Tygodnia. Oznacza to, że przetwarzają w pierwszej kolejności ładunki priorytetowe, pozostawiając wszystkie pozostałe przesyłki do czasu powrotu pracowników z urlopów.

Jak dobrze zaplanować dostawy w okresie zwiększonego zapotrzebowania na usługi logistyczne?

Chociaż utrzymanie kontroli nad łańcuchem dostaw w tych okresach może wydawać się trudne, istnieje kilka sposobów na ulepszenie istniejących procesów, aby lepiej radzić sobie w szczytowych okresach wysyłki.

Planuj z wyprzedzeniem

Zacznij planować import albo eksport potrzebnych towarów co najmniej kilka miesięcy przed kluczowymi datami. Upewnij się też, że bierzesz pod uwagę okres po każdym z okresów urlopowych, ponieważ lubią się one przeciągać i nie wszystko wraca do normy już pierwszego dnia po okresie świątecznym. Opracuj konkretny i kompleksowy plan wysyłki do poszczególnych krajów, aby określić, gdzie będziesz potrzebował wysyłek, ile kontenerów musisz zarezerwować, z jaką firmą będziesz wysyłać swoje towary i jakie masz opcje transportu. A ponieważ koszty wysyłki stają się szczególnie wysokie w szczytowych sezonach, pamiętaj, aby wynegocjować stawki frachtu i porównać oferty przed podjęciem decyzji o spedycji.

Poznaj alternatywne środki transportu

Podczas planowania transportu warto jest wziąć pod uwagę charakter dostarczanych produktów i nasz budżet i na ich podstawie określić najlepszy dla nas środek transportu. Oczywiście czasami nie mamy wyboru – jeżeli na przykład handel międzynarodowy produktami rolnymi jest naszym głównym źródłem dochodu, to musimy dobrać również środek transportu do naszych towarów.

Jeżeli jednak do wyboru mamy kilka różnych środków transportu, to weź pod uwagę, że koszty frachtu lotniczego będą znacznie wyższe niż koszty frachtu morskiego, więc jeśli nie zależy Ci na czasie lub Twoje produkty nie są uważane za produkty o dużej wartości lub łatwo psujące się, unikaj opcji transportu lotniczego.

Gdy już zdecydujesz, która opcja wysyłki jest odpowiednia dla Twojej firmy, zacznij przeglądać harmonogramy wysyłki, aby znaleźć najbliższe terminy rejsów i zarezerwować je z wyprzedzeniem, aby zapewnić sobie miejsce w dobrej cenie.

Śledź swoje przesyłki

Dokładna wiedza o tym, gdzie w danym momencie znajduje się Twoja przesyłka, może pomóc w lepszym planowaniu i spełnieniu oczekiwań klientów. Może również odgrywać rolę w zwiększeniu przychodów i obniżeniu kosztów operacyjnych. Śledzenie przesyłki w czasie rzeczywistym staje się w coraz większym stopniu istotną częścią każdego procesu wysyłkowego. Korzystając z narzędzi do planowania tras, przewoźnicy i spedytorzy mogą planować przesyłki i udostępniać klientom szczegółowe informacje i daty transportu.

Pamiętaj, że świadomość szczytowych okresów wysyłki w ciągu roku to pierwszy krok do nauczenia się, jak planować w tych miesiącach transport.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Policjanci z Chełma zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który na jednym z osiedli strzelał w kierunku dzieci z wiatrówki. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego
Zdjęcia
galeria

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) liczy na szeroki konsensus w radzie. W tej kadencji z pewnością będzie to łatwiejsze, bo to jego ludzie zdobyli najwięcej mandatów. A w poniedziałek wybrali ze swojego grona przewodniczącego.

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Zakłady Azotowe, gospodarczy filar regionu i kluczowy sponsor lokalnego sportu, radzi sobie coraz gorzej. W zeszłym roku grupa "Puławy" straciła 621 mln zł. Jej nowe władze szukają oszczędności. Na pierwszy ogień poszły umowy sponsoringowe. Chemiczny gigant wycofuje się ze wspierania puławskiego sportu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium