środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Archeologiczny przełom. Gdzie stał zamek?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2015, 07:30
Autor: (eb)

To pierwsze tak kompleksowe i nowoczesne badania archeologiczne w powiecie łukowskim. O ich wynikach będzie się można przekonać na konferencji 30 stycznia.

Na projekt "Dziedzictwo archeologiczne Ziemi Łukowskiej: rozpoznanie zasobów - zarządzanie - prezentacja” Muzeum Regionalne w Łukowie dostało 200 tys. zł grantu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A 58 tys. zł dołożyło Starostwo Powiatowe, jednostka prowadząca muzeum.

- To największe przedsięwzięcie archeologiczne w historii ziemi łukowskiej - podkreśla dyrektor muzeum Grzegorz Osial. Dzięki współpracy z archeologami z UKSW i PAN udało się rozpoznać zasoby dziedzictwa archeologicznego tego terenu.

- Zastosowano tu najnowocześniejsze metody badawcze - dodaje Osial. A chodzi m.in. o zwiad lotniczy i lotniczy skaning laserowy czy geofizyczne magnetyczne metody prospekcji. To tzw. niedestrukcyjne metody poszukiwawcze. Krótko mówiąc, nie trzeba było kopać w ziemi. - Na ich podstawie powstał już geoportal internetowy (www.www.archeologia-lukow.pl -przyp.red.). Zawiera bazę danych o stanowiskach archeologicznych regionu, cyfrowe mapy, numeryczny model terenu oraz wyniki prospekcji - precyzuje dyrektor placówki. W planach jest jeszcze publikacja popularnonaukowa na ten temat i muzealna wystawa.

- Otwiera się nowa szansa, bo do tej pory ziemia łukowska była terenem dziewiczym dla archeologów. A Łuków, chociaż miasto z bogatą i długą historią, doczekał się niewielu badań. A przecież był tu zamek, byli templariusze, było biskupstwo. Ślady tej przeszłości nie zachowały się. Ale dzięki badaniom archeolodzy są już w stanie określić gdzie znajdował się np. zamek - potwierdza Osial.

Konferencja odbędzie się 30 stycznia o godz. 12:00 w auli I LO im. T. Kościuszki w Łukowie. Ma przyjechać ok. 200 osób. Zaplanowano sześć prelekcji, które wygłoszą specjaliści z UKSW i Polskiej Akademii Nauk, m.in. prof. dr hab. Zbigniew Kobyliński.

Wstęp jest wolny dla każdego.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!