niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Bez kolejek i bardziej kompleksowo. Minister zdrowia o sieci szpitali

Dodano: 30 września 2017, 07:53
Autor: Ewelina Burda

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na konferencji prasowej w bialskim szpitalu/ EB
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na konferencji prasowej w bialskim szpitalu/ EB

-Skoordynowana i kompleksowa opieka jest głównym kierunkiem zmian, które prowadzimy - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas wizyty w bialskim szpitalu. Szef resortu zapowiedział kolejne zmiany, tym razem w podstawowej opiece zdrowotnej.

Ale póki co od 1 października obowiązują nowe przepisy o sieci szpitali.

- Jesteśmy dobrze przygotowani, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny jest tego dobrym przykładem- zaznaczył w piątek minister, podkreślając że ustawa o sieci szpitali poprawi jakość opieki i bezpieczeństwo pacjentów. W jaki sposób? - Pacjenci którzy zgłaszają się na izbę przyjęć, będą mogli liczyć na lepsze przyjęcie, bo tuż obok funkcjonować będzie nocna i świąteczna pomoc lekarska, która odciąży w znacznej mierze intensywną opiekę, która należy się ciężko chorym pacjentom - zauważył Radziwiłł.

Jednocześnie zaznaczył, że "nocna i świąteczna pomoc jest rozwiązaniem rezerwowym dla tych pacjentów, którzy nie zdążą do lekarza rodzinnego". 

- Sytuacja pacjentów na izbach przyjęć czy szpitalnych oddziałach ratunkowych jest dramatyczna. Są tłumy ludzi, ciężko chorzy i cierpiący pacjenci nie mogą się przebić do przyjęcia przez tłum ludzi. To musi się zmienić i my to zmieniamy. Na izbie przyjęć mają być przyjmowani tylko ciężko chorzy, a ci z lżejszymi dolegliwościami powinni udać się do przychodni POZ lub nocnej opieki zdrowotnej - dodał Radziwiłł.

Kolejna  zmiana dotyczy kompleksowej opieki pacjentów, którzy po wypisaniu ze szpitala nadal będą kierowani przez placówkę np. na rehabilitację czy do specjalistycznych poradni przyszpitalnych.

Do nowej sieci szpitale wchodzą w lepszej kondycji finansowej i zdaniem szefa resortu jest to ok. 10 proc. więcej środków w porównaniu z poprzednimi okresami.

- Poza tym, w najbliższych miesiącach zakupimy ogromną ilość sprzętu do szpitali w Polsce. Za kilka dni ruszy też program wykupu części świadczeń, które są przedmiotem tych wstydliwych kolejek. Będziemy się również starali w tym roku zapłacić za dużą część nadwykonań. To wszystko jest przejawem brania większej odpowiedzialności przez państwo za służbę zdrowia - stwierdził Radziwiłł.

Kolejnym krokiem ma być skoordynowanie podstawowej opieki zdrowotnej. - Rozpoczęły się już prace nad odrębną ustawą o POZ, która wprowadzi elementy koordynacji na poziomie lekarza rodzinnego i całego zespołu POZ - zapowiedział Konstanty Radziwiłł, podkreślając że zmiany, które dokonuje resort są przede wszystkim dla pacjentów.

Do sieci weszło 37 lubelskich szpitali. Ten bialski znalazł się na tzw. trzecim poziomie zabezpieczenia.  Na czwarty kwartał do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego trafi ponad 31 mln zł z NFZ.

- Od 1 października pula środków przyznana przez NFZ będzie zawierać dwa elementy. Jeden, który stanowi 60 proc. kwoty to ryczałt, a pozostałe 40 proc. to formuła wydatkowania na świadczenia wyodrębnione z ryczałtu, np. onkologię, ostre zespoły wieńcowe, leczenie zaćmy czy stawu biodrowego - zaznacza dyrektor Dariusz Oleński.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 września 2017 o 15:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ciekawe jak to łysy widzi w dużych miastach gdzie realnie zmniejszyła się ilość punktów nocnej opieki, wg niego szybciej będzie np w Lublinie gdzie z 5 zostały 3?
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2017 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W tym kraju nie da się już żyć! Ten wstrętny PiS bez przerwy wymyśla coś dla ludzi i ludziom się to podoba. Cały skowyt koderastów staje się śmieszny i żałosny. I jak tu żyć w totalnej opozycji?!
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2017 o 13:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żadnej stabilności i ciągłości nie ma w służbie zdrowia od przeszło 20 lat. Każdy rząd robi po swojemu nie oglądając się i przekreślając rozwiązania poprzedników. I tak w koło Macieju.
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2017 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dla plebsu trzy przychodnie na wojewódzkie miasto a dla "panów" szaserów, wołoska i pare innych cichych przychodni i szpitalików. Prawdziwa "dobra zmiana" hrabio
Rozwiń
Co
Co (30 września 2017 o 12:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobra zmiana, dyktatura ciemniaków.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!