sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Mniej na schronisko, więcej na świetlice?

Autor: Ewelina Burda

Co z dotacją dla stowarzyszenia prowadzącego schronisko Azyl? Czy będzie zmniejszona o 50 tys. zł?/ fot. Azyl
Co z dotacją dla stowarzyszenia prowadzącego schronisko Azyl? Czy będzie zmniejszona o 50 tys. zł?/ fot. Azyl

Czy miasto zmniejszy roczną dotację dla stowarzyszenia prowadzącego schronisko dla bezdomnych zwierząt Azyl? To propozycja jednego z radnych. – Świetlice środowiskowe bardziej tych pieniędzy potrzebują – przekonuje.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Chodzi o plan dotacji na 2017 rok dla m.in. organizacji pozarządowych współpracujących z miastem. W projekcie uchwały czytamy, że na „ochronę zwierząt” w przyszłym roku miasto planuje przeznaczyć 350 tys. zł. Ale podczas pracy w komisjach, wiceprzewodniczący rady Wojciech Sosnowski (PO) zaproponował aby obciąć Azylowi 50 tys. zł i przeznaczyć te pieniądze na działalność świetlic środowiskowych.

– Próbowaliśmy porozmawiać z radnym, ale odmówił przyjazdu do schroniska. Obcięcie dotacji o 50 tys. zł to dla nas szubienica – mówi Aneta Hetmańczyk ze stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt Azyl.

W tym roku dotacja dla schroniska to 340 tys. zł. Placówka istnieje od 2000 r., obecnie opiekuje się ponad 300 bezdomnymi psami.

– Kwota dotacji od lat nie była zwiększana. A zabranie nam 50 tys. zł oznacza, że nie będziemy w stanie opłacić dwóch pracowników. A przecież nie możemy z nich zrezygnować, bo to ciężka praca: gotowanie w parnikach, pojenie, sprzątanie kojców – tłumaczy Hetmańczyk.

Stowarzyszenie przekonuje, że pieniądze z miasta wydaje głównie na wynagrodzenia dla zespołu. Na karmę czy modernizację schroniska, Azyl pozyskuje środki od sponsorów.

– W ostatnich latach bardzo się u nas zmieniło, nasze psy jadą nawet do Anglii. Nasze schronisko ma opinię jednego z lepszych w Polsce jeżeli chodzi o wygląd obiektu i warunki bytowania dla zwierząt – podkreśla przedstawicielka Azylu.

– To nie jest tak, że chcę zamknąć czy zniszczyć schronisko – zapewnia wiceprzewodniczący Wojciech Sosnowski. – Z roku na rok dotacja dla schroniska wzrasta, mamy sygnały ze świetlic środowiskowych, że tam środków jest za mało. Nierzadko dzieci tam dostają tylko jeden posiłek dziennie. Kwota przeznaczona na wyżywienie 30 podopiecznych to 32 zł. Uważam, że to zdecydowanie za mało. A Azyl w porównaniu z innymi miastami wcale nie jest słabo dotowany – przekonuje radny.

Jego wniosek poparło większość radnych komisji oświaty, kultury i sportu. Nad przesunięciem pieniędzy będą głosować na najbliższej sesji rady miasta w piątek.

Azyl zdążył już o tym poinformować o tym na swoim profilu na Facebooku.

– Jednego dnia informacja dotarła do 55 tys. internautów. Mamy nadzieję, że wniosek nie przejdzie. Ale sam fakt, że taki pomysł się pojawił, jest już karygodny – komentuje Aneta Hetmańczyk.

Przedstawiciele stowarzyszenia zamierzają zabrać głos na najbliższej sesji.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 października 2016 o 17:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta, mniej na schronisko, a na lotnisko, które miasto dostało za friko, nie ma skąd. Zresztą, po co łożyć w lotnisko, jeżeli pan Fijołek miał zapewnić dochody z lotów szybowcowych. Ciekawe, czy i ile zapewnił. Ciekawe, kto magistracie miał, aż takie fiołki w głowie, żeby na podstawie umowy cywilno - prawnej udostępniać lotnisko na coś, o czym z góry było wiadomo, że nie daje szans nawet na grosz do kasy miejskiej. Jak widać, to po casusie z Judkowiakiem, na lotnisku mamy nie tylko ,,dobrą zmianę'', bo wręcz nieustający ciąg dobrych zmian, szczególnie w kontekście deklaracji wyborczych pana Dareczka.....
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2016 o 11:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miasto Biała Podlaska postępuje jak zdesperowany, wszędzie zadłużony żul, stosując najprostsze rozwiązania. Np. oszczędzając na opłatach za oddanie odpadów do zagospodarowania miejska spółka "Zieleń" wysypuje zgrabione w mieście liście zmieszane ze śmieciami w krzaki przy ul. Ceglanej przy żółtym trafo. Czy to jest normalne?
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2016 o 21:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pozabierać 500+ przeznaczyć na jedzenie dla zwierząt,one także chcą żyć.
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2016 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świetlice środowiskowe to nie jadłodajnie!.Jeżeli dzieko jest głodne rodzice powinni wystąpić do MOPS o sfinansowanie obiadu w szkole.Głodne zwierzęta nie wystąpiądo MOPS o pomoc.Ale Pan Sosnowski chce zaistnieć swoją głupotą.Nic w życiu oprócz "partyjniactwa" nie zrobił.?proszę o analizę oświadczenia majątkowego radnego za 2015r-wypełnionego z błędami/przychód i dochód dla radnego to samo/a przy okazji :czy Biała Podlaska potrzebuje 23 radnych Nie .Czy za udział w sesji rady i komisji powinni otrzymywać ok 450 zł-.Nie.Ale koledzy partyjnej "wierchuszki" muszą zadbać o "doły partyjne " I tak się kręci............ coraz słabiej-trzeba od pyska zabierać biednym zwierzakom!!!!!!aby uprawiać populizm.
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2016 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzieciom wyrwać posiłki z gardła, a więcej dać na psy?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!