sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska walczy o drogi. Poparcie ponad podziałami politycznymi

Autor: Ewelina Burda

Parlamentarzyści poparli stanowisko w sprawie budowy wschodniej obwodnicy miasta i przebudowy ulicy Warszawskiej (fot. Ewelina Burda)
Parlamentarzyści poparli stanowisko w sprawie budowy wschodniej obwodnicy miasta i przebudowy ulicy Warszawskiej (fot. Ewelina Burda)

Wcześniej miejscy radni, teraz parlamentarzyści z powiatu bialskiego poparli stanowisko władz Białej Podlaskiej w sprawie budowy wschodniej obwodnicy miasta i przebudowy ulicy Warszawskiej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Ma ono trafić do zarządu województwa lubelskiego. Władze miasta chcą by inwestycje znalazły się w Regionalnym Planie Transportowym woj. lubelskiego na lata 2014-2020.

– Na drogi powiatowe zarząd województwa przewidział 120 mln zł, a na drogi wojewódzkie  770 mln zł. Szkopuł w tym, że w odróżnieniu od poprzednich perspektyw finansowych, tym razem wszystko odbywa się poza trybem konkursowym – tłumaczy Michał Romanowski, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Rozwoju i Promocji bialskiego magistratu. – Poza tym, wcześniej mieliśmy informację z urzędu marszałkowskiego, że beneficjentami tych 120 mln zł mogą być tylko powiaty ziemskie. W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że również grodzkie – podkreśla Romanowski.

Obwodnica wschodnia ma dla Białej Podlaskiej znaczenie strategiczne, bo uwolniłaby inwestycyjne tereny na lotnisku, które miasto chce włączyć do podstrefy ekonomicznej. Natomiast Warszawska  to „wylotowa” droga powiatowa, obecnie w złym stanie technicznym.

– Bardzo się cieszę, że ponad podziałami politycznymi udało się namówić parlamentarzystów, aby lobbowali i upominali się w zarządzie województwa o te inwestycje – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk.

Pod stanowiskiem podpisali się: posłowie Adam Abramowicz (PiS), Marcin Duszek (PiS), Franciszek Stefaniuk (PSL), Stanisław Żmijan (PO) oraz senator Grzegorz Bierecki.

– To nasz obowiązek aby wspierać inicjatywy które służą miastu, a tak naprawdę mieszkańcom  – zapewnia poseł Stanisław Żmijan z Międzyrzeca Podlaskiego, szef sejmowej komisji infrastruktury.

– Na lata 2014-2020 środki w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych są większe niż w poprzednich latach. Teraz to 2,2 mld euro. W związku z tym szanse na realizacje przedsięwzięć w Białej Podlaskiej rosną. Takie wsparcie ze strony parlamentarzystów będzie miało mocny wydźwięk – uważa Żmijan.

Czy tak rzeczywiście będzie? – Jeżeli chodzi o obwodnicę wschodnią Białej Podlaskiej, to z tego co się orientuję, projekt jest jeszcze w powijakach. Natomiast do planu transportowego, trafiają te inwestycje,  które mają pełną dokumentację zgodną  z wytycznymi ministerstwa  – mówi Beata Górka, rzecznik marszałka woj. lubelskiego. – Wzmocnienie stanowiska radą miasta czy podpisami parlamentarzystów nie ma tutaj znaczenia – dodaje Górka.

Pod znakiem zapytania jest też szansa na przebudowę ulicy Warszawskiej – Tym megaprojektem drogowym zawiaduje starosta lubelski Paweł Pikuła. Pieniądze są rozdysponowywane poza trybem konkursowym, pod warunkiem że projekty zostaną wciągnięte na listę – przyznaje pani rzecznik. – Natomiast nic mi nie wiadomo aby zaszła zmiana, która umożliwia również powiatom grodzkim przystąpienie do tego programu.  Bo powiaty grodzkie, takie jak Biała Podlaska mają SITy, czy Strategiczne Inwestycje Terytorialne, w ramach których mogą starać się o budowę dróg. Trudno w tym wypadku uszczuplać pule dla powiatów ziemskich.

Grzesio B
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Grzesio B
Grzesio B (2 października 2015 o 06:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po macoszemu to traktują Chełm, biłaa ma świetne dorogi dojazdowe. Co do pracy w ostatniej chwili, to co tam robi Senarod Bielecki bo jakoś tak całą kadencje przespał teraz film zasponsorował wafelki rozdaje i jest taki cudny, pinkny że wybiorą go jeszcze raz

Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 16:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Żmijan zabrał się ostro do roboty, albo tylko udaje bo idą wybory...
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się z opinią że Żmijan stoi na przeszkodzie realizacji wielu inwestycji w tym dróg.Nie głosujmy po prostu na tego szkodnika z partii PO-spolitych Oszustów
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zawsze w lubelskim Biała była traktowana po macoszemu, co było do udowodnienia.
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 11:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najpierw trzeba usunąć ze składu Zmijana i Stefaniuka,bo oni co innego mówią,a co innego robią.Zmijan to największy szkodnik wyborców.To twórca wszelkich dodatkowych podatków i obciążeń.Wymyśla ,aby się podlizać władzy.Facet niegodny uwagi.A Franio Stefaniuk-to jakiego mnie Boziu stw\orzyłas ,takiego mnie mosz.Jak mu będa kazali tak będzie robił nie słuchając środowiska skąd mu nogi wylazły.Czy oby takich mamy mieć posłów?Czy nie zasługujemy na lepszych niż tych z PO i PSL/ZSL/.????
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!