środa, 24 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Blokują budowę placu zabaw. "Wzmożony ruch, hałas, naruszenie swobodnego ruchu pieszych"

Dodano: 2 czerwca 2017, 19:09
Autor: Ewelina Burda

W tym miejscu miał powstać plac zabaw w ramach budżetu obywatelskiego. Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Kopernika 7A jest przeciwna inwestycji
W tym miejscu miał powstać plac zabaw w ramach budżetu obywatelskiego. Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Kopernika 7A jest przeciwna inwestycji (fot. Ewelina Burda)

Budowa placu zabaw przy ulicy Kopernika w Białej Podlaskiej wstrzymana. Na inwestycję nie zgadza się wspólnota mieszkaniowa przy ul. Kopernika 7A.

Projekt placu zabaw na miejskiej działce przy ulicy Kopernika poparło w głosowaniu na budżet obywatelski blisko tysiąc osób.

– 9 maja dostałam zawiadomienie, że inwestycja musi zostać na razie wstrzymana do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. Przez rok żaden z mieszkańców bloku przy Kopernika 7A nie zgłosił do nas żadnych pretensji – opowiada Izabela Artych, autorka tego projektu.

Okazuje się że wspólnota mieszkaniowa wystąpiła do sądu z wnioskiem o wstrzymanie inwestycji w związku z chęcią wykupu działki od miasta. Pełnomocnik wspólnoty w urzędowym piśmie skarży się, że plac zabaw spowoduje wzmożony ruch i hałas, naruszy swobodny ruch pieszych, uniemożliwi postawienie rusztowań w czasie remontów czy ograniczy dostęp do sieci wodociągowych.

Na miejscu trudno jednak przekonać mieszkańców bloku przy ulicy Kopernika 7A do rozmowy. – Jesteśmy przeciwni budowie placu zabaw – ucinają krótko mieszkańcy, gdy dzwonimy domofonem do kolejnych mieszkań.

– Chodziłyśmy z koleżanką po całym mieście i zbierałyśmy podpisy pod tym projektem. Wieszałyśmy ulotki. Miałyśmy styczność z mieszkańcami tego bloku. Nikt z nami się nie skontaktował. Trochę po cichu zostało to załatwione – uważa Artych. – To wielka szkoda, teraz ludzie pytają nas kiedy plac będzie gotowy, a my nie wiemy co odpowiedzieć. Bo nie wiemy ile potrwa procedura. A widzimy, że inne projekty z budżetu obywatelskiego są realizowane – dodaje Artych.

Jej zdaniem przy ulicy Kopernika brakuje placu zabaw. – Do tej pory chodziłyśmy z dziećmi na ul. Terebelską na place zabaw. Ale to dosyć daleko – przyznaje autorka projektu.

Tymczasem, urzędnicy są gotowi z dokumentacją aby ogłosić przetarg na budowę placu. – Wspólnota mieszkaniowa jest niezadowolona z planowanej inwestycji, zgłosiła wniosek do sądu, bo jest zainteresowana wykupem działki. Z kolei sąd wydał postawienie o wstrzymaniu budowy placu do czasu rozstrzygnięcia kwestii wykupu – tłumaczy Gabriela Janicka, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej.

– Wspólnota została zobowiązana do dostarczenia oświadczenia wszystkich właścicieli tej nieruchomości o zgodzie na wykup działki. Rozstrzygnięcie powinno być znane w ciągu kilku tygodni. Jeżeli wspólnota nie dostarczy takiego oświadczania, mamy pełne prawo do działania na tej działce – podkreśla Janicka.

Poza tym, urzędnicy zapewniają, że nie kwestionują prawa wspólnoty do dojazdu do bloku czy zabezpieczenia miejsc parkingowych. – Ale uważamy, że to nie może tak drastycznie ograniczać prawa własności na terenach miejskich. W moim odczuciu plac zabaw to inwestycja, która nie powinna budzić takich kontrowersji – zaznacza pani naczelnik.

Urząd miasta ma już gotową praktycznie całą dokumentację projektową. – Nie wiemy ile potrwa obecne postępowanie administracyjne, czy wspólnota będzie się nadal odwoływać. Ale mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się ten plac zabaw zrealizować – stwierdza na koniec Gabriela Janicka.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 czerwca 2017 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A pod oknami samochody jak stoją!!!! To nie przeszkadzają?!!!!! Bo parking z zieleni sobie zrobiliście!! I o to w tym chodzi że jak plac zabaw postanie to nie będzie gdzie pod oknem samochodu postawić !!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (3 czerwca 2017 o 23:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech prezydent robi plac zabaw w parku radziwiłłowskim, a nie ludziom pod oknami.
Rozwiń
Gość
Gość (3 czerwca 2017 o 14:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Gabrielo Janicka Barzo dziękuję że Pani jest za budową placu zabaw.Bo w tym wszystkim tylko chodzi aby na tej zieleni stały samochody.Ludzie tam sobie zrobili parking.Przy każdym bloku stoi plac zabaw i jest dojście do rusztowania,dojście itd.
Rozwiń
Gość
Gość (3 czerwca 2017 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę Bardzo Mieszkańców Białej Podlaskiej o Pomoc komentarzami lub w jakiś inny sposób aby powstał upragniony plac zabaw dla dzieci.Sami spójrzcie że stoją samochody na zielonej trawie a dzieci nie mają się gdzie bawić.
Rozwiń
Gość
Gość (3 czerwca 2017 o 13:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak można powiedzieć że hałas!! Że brak dojścia? Bo aż z dwóch stron blok ma dojście i dojazd nawet kombajnem !! Taka szeroka droga!! Zieleń jest na środku!! Tak samo z rusztawaniem nie będzie żadnego problemu!!!!! Tam między blokami jest duża przestrzeń!!!! Bzdury gadają i tyle aby plac zabaw nie powstał bo inaczej pod blokiem nie będą mogły stać samochody na zielonej trawie!!!!A dzieci pod blokiem nawet nie mają ławki!! Taka jest prawda!!Dlatego Błagam Was Mieszkańcy Pomóżcie Dzieciom w tej sprawie jak tylko możecie!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!