wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Rekordowa nadwyżka budżetowa w Białej Podlaskiej. Co miasto zrobi z pieniędzmi?

Dodano: 2 czerwca 2017, 14:28
Autor: Ewelina Burda

Zaoszczędzone pieniądze posłużą jako wkłady własne do unijnych inwestycji, m.in. do dalszej rewitalizacji Parku Radziwiłłowskiego
Zaoszczędzone pieniądze posłużą jako wkłady własne do unijnych inwestycji, m.in. do dalszej rewitalizacji Parku Radziwiłłowskiego (fot. UM Biała Podlaska)

Rekordową nadwyżkę budżetową wypracowała za ubiegły rok Biała Podlaska. Ponad 22 mln złotych które udało się zaoszczędzić posłużą w głównej mierze jako wkłady własne do inwestycji unijnych.

- To historyczna nadwyżka jak na nasz budżet. Pieniądze przeznaczone będą na inwestycje, na rozwój miasta - podkreśla Dariusz Stefaniuk prezydent miasta. - Co ważne, kolejny rok tworzymy budżet, nie zaciągając kredytu. A dzięki oszczędnościom mamy  jeden z największych budżetów inwestycyjnych w historii- dodaje prezydent.

Skąd taka rekordowa nadwyżka? - Kwota w dużej mierze wynika z oszczędności inwestycyjnych, ponieważ część projektów z tzw. SIT (Strategicznych Inwestycji Terytorialnych - przyp. red.) została przesunięta do realizacji na lata 2017 -2019 - tłumaczy Marta Juchnikowska skarbnik miasta. - Kolejne znaczne środki pochodzą z działalności oświatowej, m.in. z mniejszych dopłat do przedszkoli niepublicznych - precyzuje skarbnik.

Poza tym, oszczędności pochodzą też z administracji publicznej. - Organizujemy zamówienia zbiorcze w urzędzie miasta. Kiedyś było tak że każdy naczelnik wydziału miał swoją pulę pieniędzy do wydania, dzisiaj te pieniądze wydajemy w sposób skoordynowany, wszystko konsultowane jest z referatem zamówień publicznych- tłumaczy prezydent,  który na ostatniej sesji uzyskał od radnych absolutorium. Od głosu wstrzymała się tylko radna Alicja Łagowska (niezależna).  Jak później tłumaczyła nie zgadza się z oszczędnościami w oświacie.

Nadwyżka posłuży miastu na wkład własny m.in. do inwestycji unijnych. - To projekty które są kamieniami milowymi. To na przykład drugi etap rewaloryzacji parku radziwiłłowskiego, budowa stadionu miejskiego czy przygotowanie terenów inwestycyjnych w podstrefie. To inwestycje które pozytywnie zmienią nasze miasto - podkreśla Stefaniuk.

Większość z tych projektów to inwestycje rozpisane na lata, które wchodzą w tzw. SIT. - W urzędzie marszałkowskim jest oddzielna, negocjacyjno - uzgodnieniowa procedura dla tego programu. Pod koniec czerwca zakończy się proces ostatecznej weryfikacji dokumentów - mówi Michał Romanowski naczelnik wydziału polityki gospodarczej, rozwoju i promocji, który odpowiada za pozyskiwanie środków zewnętrznych dla miasta.

W ramach SIT w mieście ma jeszcze powstać sala widowiskowa przy ulicy Brzeskiej obok starostwa, sieć ścieżek rowerowych czy ośrodek edukacyjno-przyrodniczy przy stawach nad Klukówką.

Czytaj więcej o: budżet Biała Podlaska pieniądze
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 czerwca 2017 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do OK. Człowieku, gdzie ty widzisz tą korzyść dla miasta? Popatrz na nawierzchnie bialskich ulic . Łata na łacie i dziura na dziurze a Dyzma pokrył asfaltem trylinkę na Sworskiej, żeby mógł do tatusia komfortowo dojeżdzać . Mieszkańcy 80 km ulic/ dróg gruntowych czekają aby im poprawić warunki dojazdu a tymczasem urządza się park i okolice do objęcia przez Biereckiego. Te niby oszczedności to szykowany wkład do przekształcenia parku radziwiłłowskiego w park Biereckiego. Ale okazuje się , że są tacy, którym wystarczy lizanie cukierka przez szybę, smacznego!
Rozwiń
Gość
Gość (4 czerwca 2017 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie prezydencie:kiedy powstanie obiecany park przy Terebelskiej/obok kościoła???.zbierał Pan podpisy w kościele.
Rozwiń
Gość
Gość (4 czerwca 2017 o 20:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Koniecznie odnowić oznaczenia na jezdniach!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (4 czerwca 2017 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak jest nadwyżka to może ulice by ktoś zrobił Warszawska, Sidorska a i Jana Pawła II od Terebelskiej do Janowskiej czy znowu nic z tego nie będzie bo są inne priorytety.
Rozwiń
Darem
Darem (4 czerwca 2017 o 10:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nadwyżka jest z tego, że nie zrealizowano inwestycji. Czyli tą nadwyżkę trzeba traktować jako porażkę zarządzania. Poza tym w następnym roku przez to miasto dostanie mniej pieniędzy od państwa czyli de facto zubożeje.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!