sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Bójka w ośrodku dla cudzoziemców. Czeczeni czy strażnicy: kto kogo napadł?

Dodano: 26 kwietnia 2017, 12:14
Autor: Ewelina Burda

Rzecznik Praw Obywatelskich ma inne zdanie na temat przebiegu interwencji w ośrodku dla cudzoziemców niż Straż Graniczna
Rzecznik Praw Obywatelskich ma inne zdanie na temat przebiegu interwencji w ośrodku dla cudzoziemców niż Straż Graniczna

Cudzoziemcy wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej użyli siły fizycznej w postaci uderzania pięściami oraz kopania – twierdzi prokuratura. Wątpliwości co do przebiegu akcji ma Rzecznik Praw Obywatelskich.

Chodzi o incydent, do którego doszło 6 kwietnia w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. Pogranicznicy wyprowadzali 21-letnią Czeczenkę i dwójkę jej dzieci w celu deportacji. Z relacji Straży Granicznej wynika, że „kilka osób przebywających w ośrodku utrudniało funkcjonariuszom wykonywanie czynności”. – Trzech mężczyzn, obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej, zachowywało się szczególnie agresywnie. Po kilkukrotnym i bezskutecznym przywoływaniu do porządku, użyto gazu łzawiącego i kajdanek – tak zdarzenie opisuje ppor. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału SG.

10 kwietnia śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej. Dotyczy ono czynnej napaści na funkcjonariuszy i kierowania wobec nich gróźb karalnych. – W toku postępowania zabezpieczono nagrania z kamer monitoringu zainstalowanego na terenie ośrodka – mówi Edyta Winiarek prokurator rejonowy. – Z odtworzonych zapisów wynika, iż cudzoziemcy wobec funkcjonariuszy SG użyli siły fizycznej w postaci uderzania pięściami oraz kopania. Funkcjonariusze natomiast użyli wobec cudzoziemców środków przymusu bezpośredniego, obezwładniając ich – zaznacza prokurator.

Wątpliwości co do działań SG mają przedstawiciele RPO. – Różnimy się z SG w ocenie okoliczności użycia przymusu. Oglądamy to samo nagranie, ale widzimy co innego – przyznaje Marcin Sośniak z biura RPO.

„Na nagraniach wyraźnie widać, że od początku nocnej interwencji Straży Granicznej (…), funkcjonariusze blokują drzwi do pokoi mieszkalnych w ośrodku, uniemożliwiając cudzoziemcom wyjście na korytarz. Blokowane są również drzwi do pokoju, który zajmują trzej wspomniani mężczyźni. Mężczyźni sami nie wydostają się na zewnątrz – to funkcjonariusze, na polecenie przełożonego, otwierają w końcu drzwi. Dwaj mężczyźni (…) nie atakują ani nie próbują uderzyć stojących przy drzwiach funkcjonariuszy. W stosunku do obydwu zostaje zastosowany przymus bezpośredni – siła fizyczna. Dopiero po użyciu siły fizycznej wobec dwóch cudzoziemców następuje gwałtowna reakcja trzeciego z mężczyzn. Również on zostaje obezwładniony przez funkcjonariuszy”– czytamy w opublikowanym we wtorek komunikacie RPO.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska
nic
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nic
nic (1 maja 2017 o 06:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do czego to doszło
Rozwiń
Gość
Gość (28 kwietnia 2017 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wywalić rzecznika.
Rozwiń
Gość
Gość (28 kwietnia 2017 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rzecznik jak zwykle przeciwko Polsce. Brawo Straż Graniczna.
Rozwiń
Gość
Gość (26 kwietnia 2017 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Paranoja! Rób tak dalej "rzeczniku" to będziesz miał to samo co w Szwecji, Begii czy Francji. Masz córkę? Wiesz jak potraktowaliby ją?
Rozwiń
Gość
Gość (26 kwietnia 2017 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten "rzecznik" to Polak? Na następną taką akcję proponuję wysłać fi samego. Za co ten klient zabiera nam nasze pieniądze? Broni znanych z awantur Czeczenów żyjących też z naszych podatków i nie pracujących. Człowieku, broń ludzi , którzy wykonywali swoją pracę. Społecznie pożyteczną a nie taką jak twoja
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!