niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Budują Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Aplikują razem ze szkołą z Białorusi

Dodano: 4 stycznia 2017, 07:47
Autor: Ewelina Burda

Wspólny Świat wspólnie z białoruskim partnerem stara sie o dofinansowanie z transgranicznego projektu (fot. Wspólny Świat)
Wspólny Świat wspólnie z białoruskim partnerem stara sie o dofinansowanie z transgranicznego projektu (fot. Wspólny Świat)

Stowarzyszenie Wspólny Świat szuka źródeł finansowania budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Jednym z nich jest transgraniczny projekt z Białorusią.

Pierwsze takie w Polsce kompleksowe centrum pomocy dla osób z autyzmem to inwestycja za ok. 20 mln zł.

– Złożyliśmy już wniosekaplikacyjny razem ze szkołą specjalną z Brześcia o dofinansowanie w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Maksymalnie można starać się o 2,5 mln euro – mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia, które otacza opieką ok. 200 osób z autyzmem i zatrudnia ponad 100 pracowników. – To pieniądze, które chcielibyśmy przeznaczyć na budowę jednego z kompleksów centrum – dodaje.

Chodzi o Szkołę Przysposabiającą do Pracy, Środowiskowy Dom dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, a także Dom dla Osób Dorosłych z Autyzmem z mieszkaniami treningowymi. – Ta infrastruktura stanowi brakujący obecnie w naszym systemie element wsparcia dorosłych osób z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi – podkreśla Chwałek.

Obecnie Wspólny Świat pomaga dzieciom i młodzieży z autyzmem w ramach ośrodka terapii, przedszkola, szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Wszystko mieści się w parterowym budynku przy ulicy Pokoju oraz kilku salach w biurowcu przy ul. Warszawskiej. A dzieci z autyzmem co roku przybywa we Wspólnym Świecie.

– Szukamy różnych źródeł finansowania budowy centrum. Złożyliśmy też wniosek o dofinansowanie w ramach RPO woj. lubelskiego. Jest w trakcie oceny – zaznacza pani prezes. – Natomiast jeżeli chodzi o projekt transgraniczny to za kilka miesięcy dowiemy się czy przejdziemy do kolejne etapu – zapowiada Chwałek.

Stowarzyszenie ma już pozwolenie na budowę pierwszej części centrum. Placówka ma powstać na działce po byłym Zajeździe u Radziwiłła. W 2013 roku radni miejscy zgodzili się, aby za 1 proc. wartości sprzedać tę nieruchomość stowarzyszeniu. W tym roku Wspólny Świat obchodzi swoje 10-lecie.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!