czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Co wydarzyło się w ośrodku dla cudzoziemców? Sprawą zajęła się prokuratura

Dodano: 11 kwietnia 2017, 19:38
Autor: Ewelina Burda

Incydentem w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców zajęła się prokuratura
Incydentem w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców zajęła się prokuratura (fot. Archiwum)

Incydentem w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców zajęła się prokuratura. Straż Graniczna utrzymuje, że funkcjonariusze zostali zaatakowani przez cudzoziemców. Ale wątpliwości mają organizacje pozarządowe.

– W poniedziałek Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej wszczęła śledztwo w kierunku czynnej napaści na funkcjonariuszy i kierowania wobec nich gróźb karalnych – mówi Agnieszka Kępka, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Zebrany przez siebie materiał przesłała nam Straż Graniczna. Na razie jesteśmy w trakcie wstępnych czynności, ale z pewnością oprócz funkcjonariuszy, przesłuchani będą cudzoziemcy, świadkowie zajścia – dodaje Kępka.

A chodzi o incydent do którego doszło 6 kwietnia w ośrodku strzeżonym, kiedy Straż Graniczna wyprowadzała 21-letnią Czeczenkę i dwójkę jej dzieci w celu deportacji. Z relacji Straży Granicznej wynika, że „kilka osób przebywających w ośrodku utrudniało funkcjonariuszom wykonywanie czynności, próbując uniemożliwić im wyprowadzenie cudzoziemców z ośrodka”.

– Trzech mężczyzn, obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej, zachowywało się szczególnie agresywnie. Nie tylko grozili funkcjonariuszom, ale również dopuścili się wobec nich czynnej napaści. Po kilkukrotnym i bezskutecznym przywoływaniu do porządku użyto gazu łzawiącego i kajdanek – tak zdarzenie opisuje ppor. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału SG.

Mężczyźni trafili do izolatki, a następnie zostali przeniesieni do ośrodka strzeżonego w Przemyślu.

Do ośrodka wezwano karetkę pogotowia. – Zespół ratownictwa medycznego udzielił cudzoziemcom niezbędnej pomocy, oceniając, że nie wymagają hospitalizacji – zaznacza rzecznik.

Tymczasem, z relacji organizacji pozarządowych m.in. fundacji Ocalenie i biura Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że cudzoziemcy podjęli wcześniej akcję protestacyjną, sprzeciwiając się w ten sposób przedłużaniu ich pobytu w ośrodku strzeżonym. Ale Straż Graniczna temu zaprzeczyła.

Wątpliwości co do użycia gazu ma m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka: „Nie oceniając okoliczności, które skutkowały podjęciem przez funkcjonariuszy Straży Granicznej decyzji o użyciu środków przymusu bezpośredniego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka stanowczo protestuje przeciwko użyciu gazu łzawiącego na terenie ośrodka, w którym przebywają rodziny z dziećmi” – czytamy w oświadczeniu.

Po incydencie, ośrodek strzeżony wizytowali w piątek przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich. – Rozmawialiśmy z cudzoziemcami, którzy przyznali, że prowadzili pewną formę protestu – zaznacza Marcin Sośniak z biura RPO. – Zabezpieczyliśmy też  nagrania monitoringu, na których wystarczająco wyraźnie widać moment zastosowania przymusu wobec cudzoziemców. Zbieramy jeszcze dokumentację m.in. dotyczącą pomocy medycznej, udzielonej mężczyznom przez pogotowie. Na tej podstawie, po analizie materiałów, podejmiemy decyzję jakie kroki dalej podjąć – stwierdza na koniec Sośniak.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość podniósł rękę na gospodarza, a lewactwo jak szczekało, tak i szczeka.
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
należy poczekać na wyjaśnienie sprawy. nie ma powodu, aby nie wysłuchać opinii organizacji pozarządowych. w dzisiejszych czasach szczególnie muszą one stanowić przeciwwagę dla prokuratury. jeśli ktoś uważa, że rpo nic nie robi dla polaków, to proszę przejrzeć, ze zrozumieniem: ***s://***rpo.gov.pl/pl/content/sprawy-rzecznika
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 07:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech rzecznik praw obywatelskich przedstawi co zrobił dla Polaków.Czy wizytował miejsca gdzie łamane są nasze prawa.
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 23:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To co mieli użyć... broni z ostrą amunicją? Nie bądźmy śmieszni, bo inaczej jeden imigrant będzie gonił czterech funkcjonariuszy i rozbije kamieniami samochód policyjny jak w Szwecji (ostatni odcijek POSZUKIWACZ na YTube). To oni są gośćmi i powinni się zachowywać. Mają szczęście, że są w Ameryce. Tam za takie ekscesy posyła się do piachu.
Rozwiń
Żyd
Żyd (11 kwietnia 2017 o 23:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
te organizacje pozarządowe tego żyda sorosza mogą sie w d..cmoknąć skur..yny To ty sam jesteś skur..syn hu.u HAHAHA  
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!