środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Czyste wybory: Bez plakatów bezpieczniej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 stycznia 2014, 06:00
Autor: Ewelina Burda

Prezydent Andrzej Czapski nie chce wyborczego "śmietnika w mieście. Dlatego nie zgadza się na wywieszanie w Białej Podlaskiej plakatów wyborczych w 2014 roku.

Jeżeli ktoś wystąpi do prezydenta o zgodę na wywieszanie plakatów, spotka się z odmową - mówi Renata Szwed, dyrektor gabinetu prezydenta. Miasto już poinformowało, że "na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.” Prezydent informuje również organizacje polityczne i komitety wyborcze, że nie będzie udzielał zgody na umieszczanie plakatów i innych materiałów wyborczych na latarniach, słupach oświetlenia ulicznego znajdujących się w pasie drogowym. Jednocześnie przestrzega, że materiały wyborcze wywieszone na w/w obiektach będą traktowane jak reklamy umieszczone bez zezwolenia zarządcy drogi i "poddane procedurze w celu naliczenia kary pieniężnej w stosunku do komitetu wyborczego, z którego pochodzą”. - Chodzi o estetykę i bezpieczeństwo - tłumaczy Szwed. - Zdarzało się, że banery przyczepione do latarni odpadały i zagrażały uczestnikom ruchu. Kandydaci będą zatem musieli wykazać się kreatywnością w dotarciu do wyborców. - Zawsze mogą dogadać się bezpośrednio z właścicielami nieruchomości albo zamieszczać plakaty na słupach ogłoszeniowych należących do Bialskiego Centrum Kultury - podpowiada Szwed. Niemniej jednak, zgodnie z kodeksem wyborczym, miasto będzie musiało wyznaczyć miejsca do bezpłatnego wieszania plakatów. Decyzja prezydenta wywołuje mieszane reakcje. - To ograniczenie szans kandydatom mało rozpoznawalnym. Plakat wyborczy jest skuteczną i prostą formą dotarcia do wyborców. Na wielkie billboardy nie każdy może sobie pozwolić - komentuje Adam Abramowicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Białej Podlaskiej. - A zaśmiecanie miasta to mit. Po wyborach się sprząta i nie ma z tym problemu. Z kolei Michał Litwiniuk radny PO, mówi nawet o ograniczaniu zasad demokracji. - Nie ma miejsca na pluralizm. Kandydaci mniej znani nie będą mieli takiej siły przebicia. Wybory do Europarlamentu odbędą się w maju, a samorządowe w listopadzie.

Czysty Lublin

Wszystko wskazuje na to, że również w Lublinie nie będzie już wyborczego śmietnika przy ulicach. - Prezydent wydał zalecenie Zarządowi Dróg i Mostów, by nie wydawał zezwoleń na umieszczanie plakatów w pasach drogowych - informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Ratusz zapowiada jednocześnie, że zgodnie z nowym Kodeksem wyborczym zapewni komitetom wyborczym miejsce do bezpłatnego umieszczania swoich materiałów. Mają to być tablice ustawione w centralnych punktach wszystkich dzielnic. (drs)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Biała Podlaska plakaty wybory
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!