niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Drogi i chodniki w budżecie powiatu bialskiego

Dodano: 3 stycznia 2016, 21:53
Autor: Ewelina Burda

18 radnych poparło budżet powiatu bialskiego na 2016 rok, a 3 wstrzymało się od głosu. / fot.E.Burda
18 radnych poparło budżet powiatu bialskiego na 2016 rok, a 3 wstrzymało się od głosu. / fot.E.Burda

Ponad 13 mln zł na inwestycje w powiecie bialskim. Najwięcej pieniędzy pójdzie w tym roku na przebudowę dróg i chodników.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Oprócz środków własnych do inwestycji dołożą też Unia Europejska, państwo oraz gminy.

Przebudowy doczeka się m.in. droga z Międzyrzeca Podlaskiego przez Zasiadki do Huszlewa. Do inwestycji za 3 mln zł dołoży się państwo oraz miasto Międzyrzec Podlaski. Tyle samo ma kosztować przebudowa drogi z Rogoźnicy do Kownat. Powiat zabezpiecza ponad 0,5 mln zł, a resztę sypną Unia Europejska oraz gmina Międzyrzec. Z kolei, do przebudowy drogi z Cicibora przez Leśną Podlaską do Kornicy dołożą gminy oraz państwo. Za 400 tys. zł powiat zmodernizuje drogę z Terebeli do Witulina. Ponad 900 tys. zł będzie kosztowała odbudowa drogi i przepustów zniszczonych przez powódź w Jabłecznej. 700 tys. zł dołoży państwo.

Na remont chodników i opracowanie dokumentacji powiat wyda ponad 260 tys. zł.  Natomiast, 240 tys. zł powiat przeznaczy na opracowanie dokumentacji na przebudowę mostów, m.in. w Janowie Podlaskim. Również ze środków własnych, częściowej termomodernizacji doczekają się obiekty Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim. 75 tys. zł powiat przekazuje Powiatowemu Urzędowi Pracy na zakup samochodu służbowego. A  62 tys. zł będą kosztowały ploter oraz drukarski do starostwa. Realizacja projektu "e-Geodezja - cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego” pochłonie 3,4 mln zł. Do projektu, w którym chodzi o  cyfryzację zasobów geodezyjnych, 2,7 mln zł dokłada Unia Europejska.

Za budżetem opowiedziało się 18 radnych, a 3 wstrzymało się od głosu. – To budżet obiecujący, chociaż wiem, że oczekiwania są duże większe. Staramy się jednak tak pracować, aby budżet miał charakter wymiernych korzyści dla mieszkańców – mówi starosta bialski Tadeusz Łazowski. – Powiaty są w trudnej sytuacji. Bo wzrastają koszty utrzymania pacjentów w szpitalach, podopiecznych w domach opieki społecznej, uczniów w szkołach. A budżet nie wzrasta tak zdecydowanie. A obsłużenie 115 tys. mieszkańców wymaga kosztów – podkreśla Łazowski.

Dochody powiatu planowane są na 88,7 mln zł, a wydatki na 91,5 mln zł. Deficyt będzie pokryty z długoterminowego kredytu. Stan zadłużenia powiatu na koniec tego roku wyniesie 14,6 mln zł. Projekt budżetu krytykował klub radnych PiS. – Dostrzegamy marazm, stagnację i brak symptomów na to, że autorzy chcą rozwiązywać problemy mieszkańców powiatu – mówił podczas sesji  wiceprzewodniczący rady Janusz Skólimowski (PiS). Ale wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości nie było dyscypliny klubowej w głosowaniu nad budżetem.

Starosta bialski liczy że szansą dla rozwoju powiatu będzie współpraca z chińską prowincją  Henan. A dokładniej chodzi o nowy jedwabny szlak, który ma przebiegać przez Małaszewicze.- Chińczycy są zdeterminowani aby szlak objął transport szynowy oraz kołowy. Małaszewicze miałby być bazą. Oczekiwania są duże. Uczestniczymy w tych rozmowach- zapewnia Tadeusz Łazowski.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!