piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Duże podwyżki za śmieci w Białej Podlaskiej. Kto jest za, kto przeciw?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lutego 2015, 12:00
Autor: Ewelina Burda

Władze chcą wyższych opłat za odbiór odpadów w mieście. Radni proponują wzrost o blisko 100 procent. Sprawą zajmą się na sesji w piątek.

Teraz mieszkańcy płacą 5 zł miesięcznie za odpady segregowane i 8 zł za niesegregowane. Po planowanych zmianach miesięczna opłata wzrośnie do 9 zł za odpady segregowane oraz 20 zł za niesegregowane dla mieszkańców z domów jednorodzinnych i 12 zł z budynków wielorodzinnych.

Pod projektem uchwały w tej sprawie nie podpisał się prezydent, tylko radni - przewodniczący dwóch komisji: Marek Kuraś (PiS) oraz Robert Woźniak (PO). - Z wyliczeń finansowych przekazanych nam przez urzędników wynika, że w ubiegłym roku od mieszkańców z tytułu opłat za "śmieci” wpłynęło ok. 3,6 mln zł. Aby pokryć wydatki całego systemu gospodarki odpadami, z budżetu miasta trzeba było dołożyć ok. 3 mln zł - mówi radny Marek Kuraś. - Na ten rok przewidywane koszty obsługi systemu rozkładają się podobnie. Brakuje więc 3 mln zł. Dlatego komisje uznały, że należy podnieść stawki, aby zbilansować różnicę - tłumaczy Kuraś.

Prace nad uchwałą wynikają też z nowelizacji ustawy "śmieciowej”, która weszła w życie 1 lutego tego roku. Zmieniają się m.in. zasady przyznawania ulg. Przestają m.in. obowiązywać zniżki dla rodzin wielodzietnych, ale nowelizacja ustawy daje inne możliwości. - Nasz projekt uchwały przewiduje m.in. 50 proc. ulgi w opłatach za gospodarkę odpadami dla osób najuboższych, z najniższymi dochodami - podkreśla radny PiS.

Nie wszystkim propozycja podwyżek się podoba. - Zagłosuję przeciwko. Mieszkańcy Białej Podlaskiej nie zasługują na to, by opłaty "śmieciowe” były jednymi z najwyższych w kraju. Tym bardziej, że kilkanaście miesięcy temu, to radni PO i PiS byli za tym, by opłaty były jak najniższe - przypomina były wiceprezydent miasta, a obecnie radny Waldemar Godlewski (SLD). - Są inne wyjścia, np. poprawa ściągalności opłat - dodaje Godlewski.

- System trzeba zbilansować i dla dobra miasta tę sprawę należy uregulować. Ale jestem przeciwny tak wysokim podwyżkom - dodaje radny Mariusz Michalczuk (AS Nasze Miasto Wspólne Dobro).

Prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS), jeszcze jako opozycyjny radny, krytykował pomysł swojego poprzednika Andrzej Czapskiego, by wprowadzić podwyżkę opłat "śmieciowych”. Teraz jego rzecznik przyznaje, że podwyżki są konieczne. - Biała Podlaska jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wielokrotnie mówił o tym prezydent Dariusz Stefaniuk. Dlatego przyjął politykę oszczędności. Jego poprzednik zostawił w budżecie 3,5 mln zł dziury w działce śmieciowej - informuje Michał Trantau, rzecznik prezydenta Białej Podlaskiej.

Podwyżki to nie wszystko

Urząd miasta chce także zwiększyć liczbę gospodarstw, które płacą za śmieci. Obecnie według deklaracji śmieciowych w mieście brakuje ok. 10 tys. mieszkańców. Jak magistrat chce to zmienić? M.in. poprzez wezwania do złożenia deklaracji, a gdy to nie zadziała, będzie współpracować z Wod-Kanem. - W przypadku potwierdzenia poboru wody, wszczynane będzie postępowanie, które pomoże ustalić wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - tłumaczy Michał Trantau.
  Edytuj ten wpis
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 stycznia 2017 o 15:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z wywozem śmnieci w Białej Podl. nie jest dobrze i nie chodzi tu o pieniądze, ale organizację. Zbyt duże odstępy czasu w odbieraniu tzw. frakcji mokrej, pozostawianie otwartych, pustych pojemników na chodnikach (kiedyś pracownicy odstawiali na posesję zamknięte) - smród o każdej porze roku ! Przez wiele godzin po przejeździe odkrytych "rydwanów śmieci" nie mozna przejść osiedlem (zwłaszcza z dziećmi). Pochorujemy się łącznie z panami z komunalnika (bez odzieży i masek ochronnych) a much w tym roku była istna plaga. Prawdopodobnie w związku z tym, co napisałam. Ledwie się oczyści powietrze po frakcji mokrej a już po dwóch dniach odbiór frakcji zmieszanej...i znów to samo. Jest 3 stycznia a harmonogramu na stronie Komunalnika ,do pobrania ten rok, brak. Jeżeli obecnie dyskutuje się o nowych opłatach, to trochę późno...
Rozwiń
Gość
Gość (30 lipca 2016 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
minus dla stefanióka (ukraińca)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!