środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Incydent w ośrodku dla uchodźców. Czeczeni oskarżeni o napaść

Dodano: 11 sierpnia 2017, 07:41
Autor: (eb)

Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej
Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej

Jest akt oskarżenia przeciwko trzem Czeczenom w związku z incydentem w ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. Prokuratura bada jeszcze czy Straż Graniczna nie przekroczyła wtedy swoich uprawnień.

 W kwietniu Prokuratura Rejonowa postawiła trzem Czeczenom zarzuty czynnej napaści na funkcjonariuszy publicznych oraz kierowanie pod ich adresem gróźb karalnych. Chodzi o incydent, do którego doszło 6 kwietnia, ok. trzeciej w nocy. Według relacji Straży Granicznej, w trakcie deportacji 21-letniej Czeczenki i dwojga jej dzieci „kilka osób przebywających w ośrodku utrudniało funkcjonariuszom wykonywanie czynności”.

Śledczy zabezpieczyli m.in. nagrania z kamer monitoringu, na których – twierdzi prokuratura – było widać, że cudzoziemcy „wobec funkcjonariuszy SG użyli siły fizycznej w postaci uderzania pięściami oraz kopania. Funkcjonariusze natomiast użyli wobec cudzoziemców środków przymusu bezpośredniego, obezwładniając ich”. Inne stanowisko w tej sprawie przedstawiło biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, które w piśmie do prokuratury wnioskowało o zbadanie prawidłowości interwencji, dokonywanej przez Straż Graniczną. Bo zdaniem RPO śledztwo powinno dotyczyć też ewentualnego przekroczenia uprawnień przez Straż Graniczną.

31 lipca prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej akt oskarżenia przeciwko Dukvakhanowi T.,  Makhamadowi T.  i Turpalowi T. Trzej Czeczeni oskarżeni są o czynną napaść na funkcjonariusza publicznego. A Dukvakha T. i Makhamad T. dodatkowo jeszcze o kierowanie gróźb karalnych pod adresem pograniczników.

Grozi im za to do od roku do 10 lat pozbawienia wolności.  -  Kwestia przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w związku ze zdarzeniem zaistniałym w dniu 6 kwietnia na terenie Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej  stanowi przedmiot odrębnego postępowania - mówi Edyta Winiarek prokurator rejonowy. - Podstawą jego wszczęcia było zawiadomienie nadesłane przez pełnomocnika pokrzywdzonych. Sprawa pozostaje  toku- dodaje pani prokurator.

Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
Being human is a matter of habbit
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 sierpnia 2017 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Paszol von do swojej czeczenia!
Rozwiń
Being human is a matter of habbit
Being human is a matter of habbit (11 sierpnia 2017 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Jak to łatwo karmić pospólstwo, że nie przyjmujemy uchodźców. Dla sprecyzowania - Czeczeni to również muzułmanie,  uciekają ze swojej republiki, mimo że nie ma tam już wojny.
 Ale są liczne prześladowania opozycji. W Polsce w latach 50 także wojny nie było a jednak liczne czystki miały miejsce. Reżim Kadyrowa stosuje silne represje, torury, mordy, ale cóż "pospulstwo" jest otumanione. Czy tak ciężko, naprawdę ciężko odnieść się do wrażliwości, wartości człowieczeństwa i zwyczajnie pomagać ludziom? Polska jest całkiem spora i wystarczy tu miejsca dla nas wszystkich.
Rozwiń
Gość
Gość (11 sierpnia 2017 o 10:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to łatwo karmić pospólstwo, że nie przyjmujemy uchodźców. Dla sprecyzowania - Czeczeni to również muzułmanie, uciekają ze swojej republiki, mimo że nie ma tam już wojny.
Rozwiń
Gość
Gość (11 sierpnia 2017 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedyś za takie coś w Austrii, Włoszech czy Niemczech dostawało się "niedźwiadka" w paszporcie i deport. Nikt się nie pieścił z obcokrajowcami. Nie ważne czy był "polityczny" czy "ekonomiczny", dyscyplina musiała być.
Rozwiń
Gość
Gość (11 sierpnia 2017 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Grozi im "od 8 miesięcy do 10 lat" w polskim pensjonacie All Inclusive? A wystarczy jeden telefon do Rosjan. Ucieszą się z przejęcia Czeczenów do swojej dyspozycji. :D Tylko po cichu to załatwić, bez rozgłosu...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!