sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Kapucyni z dotacją od ministra kultury. Będzie remont elewacji

Dodano: 8 lipca 2017, 15:05
Autor: eb

(fot. UM Biała Podlaska)

Kapucyni z Białej Podlaskiej dostali 600 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont kościoła i klasztoru.

Chodzi o budowlano-konserwatorską modernizację elewacji obiektów przy ulicy Narutowicza.

 

– To dobra wiadomość, spadła nam z nieba – żartuje gwardian brat Tomasz Wroński. – Nigdy jak dotąd nie zwracaliśmy się o taką dotację i to wzięto pod uwagę – dodaje.

Elewacja kościoła będzie odświeżona i poddana konserwacji. – Natomiast elewacja przyległego klasztoru od dawna nie była robiona. Trochę to szpeciło otoczenie – przyznaje gwardian.

Obecnie profesjonalna firma z Krakowa opracowuje zakres prac. – To jest zabytek, wszystko odbywa się pod nadzorem konserwatora. A krakowska firma która m.in. prowadziła prace na Wawelu czy w lubelskiej katedrze, dba o detale, na przykład odtwarza historyczną recepturę tynku – zaznacza Wroński.

Prace rozpoczną się jeszcze w tym ryku. – Jeżeli nie starczy nam środków, to zwrócimy się o kolejną dotację na kontynuację – przyznaje gwardian Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów. – Na pewno trzeba będzie osuszyć fundamenty, bo na placu przed kościołem są zabytkowe mury i epitafia i to się sypie. Trzeba o to zadbać, a my nie jesteśmy kościołem parafialnym – przypomina Wroński.

 

Wniosek kapucynów znalazł się na liście zakwalifikowanych, w ramach II naboru programu „Ochrona zabytków 2017” Ministerstwa Kultury. Kościół i klasztor pierwotnie należały do franciszkanów-reformatów.  Zostały ufundowane przez księcia Michała Kazimierza Radziwiłła i jego małżonkę Katarzynę z Sobieskich Radziwiłłową.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 lipca 2017 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb NAJNOWSZEJ STRONY : K z N szz S olidarnosc O rganistów 11 (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10 i 11) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2017 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super!lubię ten Kościół, chodziłam tam na religię lata 1977!szczęść Boże!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!