piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Kraszewski nie tylko pisał. Muzeum w Romanowie ma nowe eksponaty

Autor: eb

Talerz namalowany przez J.I. Kraszewskiego/ fot. muzeum
Talerz namalowany przez J.I. Kraszewskiego/ fot. muzeum

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie (pow. bialski) wzbogaciło się o nowe pamiątki po pisarzu. Trafił tu m.in. talerz z 1878 roku który Kraszewski własnoręcznie namalował.

– Talerz znajdował się w rękach prywatnego kolekcjonera. Zakupiliśmy go dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Banku PKO BP – mówi Krzysztof Bruczuk, dyrektor muzeum.

Kraszewski namalował ok. 40 takich talerzy. – Tylko Muzeum Narodowe w Krakowie prezentowało 3 z nich na swojej ekspozycji, a teraz także my będziemy – zapowiada dyrektor, przypominając że oprócz literatury, pisarz interesował się właśnie malarstwem i rysunkiem. – Chodził nawet na zajęcia z rysunku. Jego prace są w naszych zbiorach – zaznacza Bruczuk.

Oprócz talerza do muzeum trafiły pamiątki przekazane przez Jeremiasza Rościszewskiego, prawnuka Kajetana Kraszewskiego. Wśród nich m.in. portret Konstancji z Łozińskich Staniszewskiej namalowany przez Stanisławę z Kraszewskich Strzemboszową. Do tego korespondencja miedzy Stanisławą z Kraszewskich Strzemboszową a Konstancją z Łozińskich Staniszewską z 1920 roku, dokument procesowy dotyczący rodziny Staniszewskich z 1788 roku czy materiały dotyczące upamiętnienia pobytu  Kraszewskiego w San Remo w latach 1885 – 1887.  

– Pamiątki te otrzymaliśmy nieodpłatnie – zaznacza Bruczuk.

Muzeum w Romanowie w tym roku obchodzi swoje 55-lecie. – Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na remont. Otrzymaliśmy na ten cel dofinansowanie z RPO woj. lubelskiego – mówi dyrektor placówki. – Planujemy m.in. malowanie elewacji, osuszanie fundamentów, wymianę drzwi, remont schodów i rampy – precyzuje dyrektor.

Prace mają się zakończyć w listopadzie przyszłego roku.

Kim Ir Sen
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kim Ir Sen
Kim Ir Sen (23 października 2017 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale Kraszewski nie czytał, bo tyle napisał że nie miała czasu.
Rozwiń
Gość
Gość (22 października 2017 o 23:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...na pewno interesujące pamiątki i zacny cel zachowania spuścizny pod tym wybitnym artyście! Szkoda tylko, że nikt nie propaguje Jego twórczości, o czytaniu nie wspominając! A byłaby to uczta dla zmysłów i powód do głębokiej refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością! Oby tylko obecnie sprawujący administracje kraju nad Wisłą nie chcieli zgłębiać wersów wspaniałych fraszek Pana JIK:, bo gotowi zamknąć placówkę ...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!