sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Mieszkańcy nie chcą budowy ubojni. Firma obiecuje 500 miejsc pracy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 marca 2015, 20:15
Autor: Ewelina Burda

Spółka Wipasz chce wybudować ubojnię drobiu przy ul. Sitańskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Pracę miałoby w niej znaleźć kilkaset osób. Inwestycja nie podoba się jednak sąsiadom przyszłego zakładu.

Wipasz to największy polski producent pasz gospodarczych. Ma już w mieście swoją wytwórnię. Obiecuje, że w nowym zakładzie pracę znajdzie nawet 500 osób, również z wyższym wykształceniem. Według wstępnych wyliczeń, inwestycja ma kosztować nawet 150 mln zł.

W piątek radni Międzyrzeca Podlaskiego niejednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie. - Cieszę się, bo to decyzja, która na lata będzie skutkowała rozwojem miasta. Taka oferta nie trafiała nam się od wielu lat - komentował po sesji burmistrz Zbigniew Kot. - Dla nas miejsca pracy i dodatkowy przychód do budżetu, m.in. z racji podatku od nieruchomości, są najbardziej istotne - podkreśla Kot.

Tymczasem protestują mieszkańcy sąsiednich działek, przy których leży 9-hekatarowy teren planowanej inwestycji. - Wmawia się nam, że to nie śmierdzi, że nowocześnie. Ale smród się wydobywać będzie. Tutaj nie pomogą nawet antyodory, o których wspomina inwestor - uważa Adam Witeczek, sąsiadujący z działką Wipaszu. - Czy mam mieszkać w kloace? - pyta oburzony Wiesław Nowak. - Trzy lata temu postawiłem tu dom. Chciałem spokojnie żyć. Obok są międzyrzeckie jeziorka. Jak tu ludzie będą wypoczywać? - dodaje mieszkaniec Międzyrzeca Podlaskiego. Budowie ubojni sprzeciwia się ok. 80 osób.

Ale są też zwolennicy. - Gdzie ludzie mają w tym mieście pracować? Stok narciarski nie da nam 500 miejsc pracy - komentuje Wiesław Karwowski, pracownik Wipaszu.

Spółka podaje przykład podobnej ubojni, która od kilku lat działa w Mławie. - Warunki są niemal sterylne. Ubojem kurczaka zajmują się roboty. Ludzie sterują liniami produkcyjnymi. A odpady pakowane są od razu do kontenera i wywożone - zapewnia Stanisław Lesiuk, dyrektor międzyrzeckiej wytwórni pasz Wipaszu.
Wydajność międzyrzeckiej ubojni ma wynosić ok. 200 tys. sztuk drobiu na dobę. - Byliśmy w zakładzie w Mławie. Ubojnia wygląda nowocześnie. Wynagrodzenia pracowników są na poziomie powyżej 2 tys. zł - podkreśla burmistrz.

Ale wątpliwości mają niektórzy radni. - Taka inwestycja zawsze będzie uciążliwa. Rozmawiałem z ludźmi z regionu Mławy i okazuje się, że tam śmierdzi. Najgorzej jest latem - zaznacza radny Jerzy Janusiewicz. Na piątkowej sesji jako jedyny zagłosował przeciw.

Burmistrz odpowiada, że ludzie, którzy budowali domy w okolicy, mieli świadomość, że od wielu lat funkcjonuje tam strefa przemysłowa. Władze miasta zapowiadają jeszcze konsultacje z mieszkańcami. - Zaskarżymy decyzję radnych i zawnioskujemy o wstrzymanie dalszego procedowania w tej sprawie - zapowiada Adam Witeczek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Międzyrzec Podlaski
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!