poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Nie będzie rewolucji, ale będą zmiany. Nowy starosta bialski ujawnia program

Dodano: 5 maja 2016, 09:08
Autor: Ewelina Burda

Po miesiącu urzędowania starosta bialski Mariusz Filipiuk (PSL) przedstawił swój program działania. Nie obędzie się bez zmian (fot. Ewelina Burda)
Po miesiącu urzędowania starosta bialski Mariusz Filipiuk (PSL) przedstawił swój program działania. Nie obędzie się bez zmian (fot. Ewelina Burda)

Reorganizację urzędu, a nawet zmianę jego siedziby – zapowiada Mariusz Filipiuk, nowy bialski starosta. Starostwo będzie też bardziej starać się o środki unijne, powoła lokalną organizację turystyczną i będzie prowadzić profil na Facebooku.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

30 marca radni odwołali wieloletniego starostę bialskiego Tadeusza Łazowskiego (PSL). Na tej samej sesji wybrali jego następcę. Nowym starostą został Mariusz Filipiuk (PSL), dotychczasowy przewodniczący rady.

Swój program działania przedstawił radnym na ostatniej sesji pod koniec kwietnia. Była mowa m.in. o nowym systemie współpracy przy wspólnych inwestycjach drogowych, podejściu do promocji powiatu czy planach przejęcia PKS w Międzyrzecu Podlaskim.

Zdaniem nowego szefa powiatu, konieczna jest też reorganizacja urzędu. Zlikwidowany ma być wydział rozwoju i promocji. Ale zwolnień nie będzie. Pracownicy będą przesunięci do innych wydziałów. Powstanie nowy zespół zajmujący się pozyskiwaniem środków zewnętrznych.

– Na jego czele stanie koordynator odpowiedzialny za merytoryczne przygotowywanie wniosków. Możemy zyskać znaczące wsparcie ze środków unijnych. To szansa, którą musimy wykorzystać – podkreśla starosta.

Niewykluczone, że starostwo zmieni swoją siedzibę. Obecnie, mieści się przy ul. Brzeskiej 41 w Białej Podlaskiej.

– Poprawa komfortu obsługi naszych mieszkańców, jak też warunków pracy pracowników jest dla nas jednym z priorytetów – podkreśla Filipiuk.

Powiat zmienia też system współpracy z samorządami przy inwestycjach drogowych.

– Opracujemy procedurę, zgodnie z którą zostanie wyznaczony termin, do którego wójtowie będą zgłaszali jakie inwestycje chcieliby realizować w danym roku wspólnie z powiatem. Następnie zaopiniuje to Komisja Rolnictwa, Gospodarki i Infrastruktury – tłumaczy starosta.

Starostwo przygotuje też wykaz dróg powiatowych, które chce przekwalifikować na drogi gminne.

– Warto byłoby wynegocjować z wójtami przejmowanie dróg, które posiadają status dróg powiatowych, a przebiegają w granicach gmin – stwierdza Filipiuk.

Zdaniem starosty, należy zastanowić się też nad przejęciem PKS w Międzyrzecu Podlaskim.
– Przyniesie to korzyści zarówno samemu przedsiębiorstwu, samorządowi jak też mieszkańcom – argumentuje.

W jego ocenie reorganizacji potrzebuje też oświata. – Wiele szkół prowadzonych przez powiat traci uczniów na rzecz jednostek prowadzonych przez miasto. Przez to pojawia się widmo ich likwidacji – tłumaczy. I proponuje rozbudowanie oferty kształcenia.

– Kierunki takie jak pielęgniarstwo czy cukiernictwo mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem na obszarze, gdzie znajduje się szpital czy zakład cukierniczy – precyzuje.

Inne będzie też podejście do promocji i turystyki na terenie powiatu. Uruchomiony został już profil starostwa na Facebooku. Zmieni się też formuła miesięcznika wydawanego przez powiat – Gościńca Bialskiego.

– Zmniejszymy jego objętość oraz zredukujemy koszty poprzez zastosowanie innego rodzaju papieru. Jednocześnie zwiększymy nakład do 4 tys. egzemplarzy i zmienimy częstotliwość wydawania. Będzie to dwutygodnik – tłumaczy.

Planowane jest też powołanie lokalnej organizacji turystycznej. – Powiat bialski jest jednym z nielicznych obszarów na terenie województwa lubelskiego, gdzie taka organizacja nie funkcjonuje – zaznacza starosta.

Jeżeli chodzi o służbę zdrowia, to powiat zapowiada otwarcie dwóch zakładów opiekuńczo-leczniczych na bazie szpitala w Międzyrzecu Podlaskim.

42-letni Mariusz Filipiuk od lutego 2015 roku był dyrektorem administracyjnym Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Wcześniej kierował Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy. 

Powiat bialski jest największym powiatem w woj. lubelskim i trzecim co do wielkości w Polsce. Zamieszkuje go blisko 113 tys. osób.

Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 maja 2016 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko Mariusz możę uratować PKS MC *********.pl/wiadomosci/lublin/a/spolki-marszalka-wojewodztwa-lubelskiego-licza-straty-sa-milionowe,10010014/ tylko który Mariusz bo jest ich kilku
Rozwiń
Gość
Gość (10 maja 2016 o 23:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy Pan Starosta zrobił już maturę ?
Rozwiń
Gość
Gość (5 maja 2016 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żeby tylko ten międzyrzecki PKS nie okazał się Puszką Pandory. Ważne, że nowy starosta prawdopodobnie zdejmie ten "problem" z pleców marszałka i przewodniczącego sejmiku :) Czytając odnośnie przekwalifikowania dróg z powiatowych na gminne wyraźnie da się odczuć oderwanie od rzeczywistości obecnego włodarza. Który wójt zechcę brać na siebie inwestycje, które w tej chwili leżą po stronie powiatu? Może trzeba porozmawiać z władzami województwa żeby przekwalifikować drogi wojewódzkie przebiegające przez terytorium naszego powiatu na drogi powiatowe? Czemu nie... jak szaleć to szaleć. Żeby nie było, że wszystko jest bee to fajnie, że Powiat w końcu zaistniał w social mediach. Tylko czekać na zmianę nazwy powiatu bo bialski to już on na pewno nie jest.
Rozwiń
czyt
czyt (5 maja 2016 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"– Warto byłoby wynegocjować z wójtami przejmowanie dróg, które posiadają status dróg powiatowych, a przebiegają w granicach gmin – stwierdza Filipiuk." - ważny argument za LIKWIDACJĄ powiatów - każda droga gminna, jest na obszarze powiatu - czyli odwrotnie.

Zasiadają na stołkach i oderwani od rzeczywistości.

Rozwiń
Gość
Gość (5 maja 2016 o 11:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PSL się kończy, bo ludzie zrozumieli, że partia ta nie jest i nigdy nie była partią rolników. Była za to partią stanowisk. Po ilości głosujących na spadkobierców komunistycznego ZSL można sobie wyobrazić ile ludzi uzależnionych jest od pracy w administracji gminnej i powiatowej. 80% członków miało i część z nich nadal ma państwowe stołki tylko z powodu legitymacji.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!