poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Sepsa u pięciolatki z Białej Podlaskiej. Rodzice: Czy grozi nam epidemia?

  Edytuj ten wpis
Autor: Ewelina Burda

Sepsa u pięciolatki z Białej Podlaskiej. Obecnie, dziewczynka jest hospitalizowana w szpitalu w Lublinie. Jej stan poprawia się.

Pacjentka to uczennica "zerówki” przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Jana Kochanowskiego w Białej Podlaskiej. O sprawie Dziennik Wschodni poinformowała czytelniczka, matka ucznia tej szkoły, która obawia się epidemii.

Sanepid uspokaja. - Wszystko monitorujemy. W poniedziałek wszczęliśmy procedury. Rodzice wszystkich dzieci z klasy dziewczynki zostali poinformowani o zachorowaniu. Dostali od nas wytyczne, by zgłosić się do swoich lekarzy rodzinnych - mówi doktor Teresa Żukowska z bialskiego sanepidu. Wszystkie dzieci z oddziału "zerowego” przyjmują antybiotyk.

- To postępowanie profilaktyczne - zaznacza Żukowska. - Większość rodziców zdecydowała, że do końca tygodnia ich dzieci zostaną w domu - przyznaje dyrektor szkoły Jan Jakubiec. Zajęcia odbywają się, pomimo tego, że uczęszcza na nie tylko kilkoro uczniów.

5-latka z wysoką gorączką najpierw trafiła do lekarza rodzinnego, stamtąd do szpitala w Białej Podlaskiej. Jeszcze tego samego dnia, czyli 24 października, lekarz z podejrzeniem sepsy skierował małą pacjentkę do dziecięcego szpitala klinicznego w Lublinie.

- Tam w poniedziałek potwierdzono diagnozę, że to sepsa wywołana bakteriami meningokokowymi -relacjonuje Jakubiec. - Stan dziecka jest coraz lepszy - potwierdza z kolei Żukowska.

W bialskim szpitalu nie było też nowych przyjęć pacjentów z podejrzeniem sepsy. Inspektorzy sanepidu uspokajają, że nie ma ryzyka epidemii ani potrzeby zamykania placówki.

- Na naszą prośbę, stacja przygotowała nam materiały edukacyjne, m.in. ulotki i plakaty o sepsie i wywołujących ją bakteriach. Powiesiliśmy je na tablicach w szkole - zaznacza dyrektor "piątki”. Wychowawcy wszystkich klas przeprowadzili z uczniami pogadanki na ten temat. - A w czwartek na zebraniach, nauczyciele również poinformują o tym fakcie rodziców - dodaje Jakubiec.

Bialski sanepid podaje, że przypadki sepsy meningokokowej zdarzają się rzadko. W Białej Podlaskiej przez ostatnie lata nie zanotowano takiego zachorowania.

Sepsa

Sepsa to zespół objawów spowodowanych gwałtowną reakcją organizmu na zakażenie, które mogą wywołać m.in. bakterie. Za przypadki sepsy u młodych osób najczęściej odpowiedzialne są właśnie meningokoki, które łatwo się rozprzestrzeniają. Żyją w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej. Zakażeniu sprzyjają bliskie, bezpośrednie kontakty - pocałunki, jedzenie lub picie z jednego naczynia, używanie wspólnych sztućców. Gorączka, ból gardła i mięśni, osłabienie, przyśpieszone bicie serca i oddech, drobna wysypka - to pierwsze objawy sepsy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Biała Podlaska zdrowie
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!