Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

28 maja 2014 r.
11:52
Edytuj ten wpis

Odesłali umierające dziecko. Będzie proces lekarzy i dyspozytorki pogotowia

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
32 8 A A

Dwoje lekarzy ze szpitala w Chełmie, oraz dyspozytorka pogotowia odpowiedzą za śmierć 3,5-miesięcznego Bartka. Chłopiec z ponad 40-stopniową gorączką nie doczekał się karetki. Nie został też przyjęty do szpitala.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął właśnie do Sądu Rejonowego w Chełmie. Sprawa dotyczy wydarzeń z lutego 2013 r. Bartek już w nocy miał wysoką gorączkę. Rano, kiedy jego stan się pogorszył, rodzice wezwali pogotowie. Zamiast wysłać karetkę, dyspozytorka kazała im podać chłopcu leki przeciwgorączkowe. 58-letnia Elżbieta S. zasiądzie niebawem na ławie oskarżonych.

- Nie udzieliła pomocy chłopcu narażonemu na niebezpieczeństwo utraty życia - wyjaśnia Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. - Odmówiła wysłania do dziecka karetki. Nie pogłębiła wywiadu, kierując jego rodziców do ambulatorium, nie zaś do szpitala.

Rodzice Bartka sami przyjechali z Sawina do szpitala w Chełmie. Byli tam ok. godz. 8 rano. Chłopiec nie został jednak przyjęty na oddział, bo… nie miał skierowania. Lekarz dyżurna z pediatrycznej izby przyjęć, 56-letnia Ewa G. odesłała chorego z kwitkiem.

- Odmówiła przyjęcia do szpitala bez zlecenia wykonania badań laboratoryjnych krwi i moczu. Nakazała rodzicom dziecka uzyskanie skierowania od lekarza pomocy doraźnej - dodaje Syk Jankowska. - Nie jest konieczne w przypadku stanów nagłych.
Śledczy ustalili, że przez bezczynność lekarki zmniejszyła szansę na uratowanie chłopca. Trzeci z oskarżonych to 44-letni Piotr Z. feralnego dnia, dyżurował na oddziale pediatrycznym chełmskiego szpitala.

- Skierował 3,5 miesięcznego chłopca znajdującego się w stanie bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia na konsultację laryngologiczną transportem własnym - wyjaśnia Syk-Jankowska. - Zrobił to przed przyjęciem go na oddział i wykonaniem pełnego badania oraz zleceniem badań dodatkowych. Nie weryfikował stanu zdrowia dziecka w kolejnych godzinach po przyjęciu na oddział.

Zdaniem śledczych, lekarz nie zlecił również wykonania badań gazometrycznych i nie wdrożył resuscytacji po rozpoznaniu u chłopca sepsy. Zaprzepaściło to szansę na uratowanie Bartka. Po południu dziecko przewieziono do DSK w Lublinie, ale było już za późno na ratunek.

Zarówno lekarze z Chełma, jak i dyspozytorka pogotowia nie przyznali się do winy. Jedynie Piotr Z. opisał, jak wyglądało przyjmowanie chłopca na oddział oraz jego leczenie. Kobiety odmówiły składania wyjaśnień. Medykom grozi do 5 lat więzienia. Dyspozytorka musi się liczyć z karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Alicja / 30 maja 2014 o 10:52

Pomimo tylu różnego typu wpadek ,nadal nic się na SOR nie zmienia.Nadal obojętność i znieczulica wobec pacjentów.Przy tak wielkim bezrobociu wystarczy wymienić personel  raz czy drugi raz i panie pielęgniarki będą chodzić jak w zegarku.Obecnie są  tak czasami nieuprzejme,że az przykro.  Takie  nieludzkie  postępowanie personelu   wobec pacjentów jest  tolerowane przez zwierzchników SOR i pomimo skarg i róznych  nieszczęśliwych wypadków nic się nie zmienia i nie zmieni dopóki władze będą olewać pacjentów i traktować jak żło konieczne.

Pomimo tylu różnego typu wpadek ,nadal nic się na SOR nie zmienia.Nadal obojętność i znieczulica wobec pacjentów.Przy tak wielkim bezrobociu wystarczy wymienić personel  raz czy drugi raz i panie pielęgniarki będą chodzić jak w zegarku.Obecnie są  tak czasami nieuprzejme,że az przykro.  Takie  nieludzkie  postępowanie personelu   wobec pacjentów jest  tolerowane przez zwierzchników SOR i pomimo skarg i róznych  nieszczęśliwych wypadków nic się nie zmienia i nie zmieni dopóki władze będą olewać pacje... rozwiń

Avatar
gigi / 28 maja 2014 o 19:42
Milion zl odszkodowania, po 3 lata bezwzględnego wiezienia i 10 letni zakaz wykonywania zawodu dla wszystkich ! Tak powinien brzmieć wyrok! Niestety tu jest Polska i rozejdzie sie po kosciach. Wyrazy współczucia dla rodziców.
Avatar
erni / 28 maja 2014 o 17:51
Powinni dostać tak z 15 lat. Byłoby to przykładem dla ijnnych "lekarzy".
Avatar
KK / 28 maja 2014 o 17:24

Takich sytuacji jest kilka dziennie, tylko o nich nie słychać bo szczęśliwie nikt akurat nie umarł... Wystarczy odwiedzić chełmski SOR aby kląć tych darmozjadów... sam byłem świadkiem jak gość po urazie trafił na SOR i tracił przytomność na poczekalni... tak siedział ze 45 minut zanim ktoś się ruszył. Sam też kilkakrotnie doświadczyłem tej znieczulicy i traktowania pacjenta jak intruza i wroga... fakt niektórzy pacjenci też przeginają i łażą po SORAch bo do rodzinnego kolejka, ale w przypadku dziecka takiego małego z taką gorączką??? 
Ludzie nie wypisujcie bzdur o jakichć całodobowych itp. Od tego jest szpital w takich przypadkach...

Takich sytuacji jest kilka dziennie, tylko o nich nie słychać bo szczęśliwie nikt akurat nie umarł... Wystarczy odwiedzić chełmski SOR aby kląć tych darmozjadów... sam byłem świadkiem jak gość po urazie trafił na SOR i tracił przytomność na poczekalni... tak siedział ze 45 minut zanim ktoś się ruszył. Sam też kilkakrotnie doświadczyłem tej znieczulicy i traktowania pacjenta jak intruza i wroga... fakt niektórzy pacjenci też przeginają i łażą po SORAch bo do rodzinnego kolejka, ale w przypadku dziecka takiego małego z taką gorączką??? ... rozwiń

Avatar
PRM / 28 maja 2014 o 16:08

A do całodobówkiej to się nie chciało ruszyć przez całą noc?? Woleli czekać!!?? Szkoda tylko dzieciaczka, jak zwykle obrywa pogotowie, ciekawi mnie co powiedzieli dyspozytorowi.


"...lekarz nie zlecił również wykonania badań gazometrycznych i nie wdrożył resuscytacji po rozpoznaniu u chłopca sepsy"
-Panowie i Panie "dziennikarze" co ma resuscytacja do sepsy??

Avatar
pad / 28 maja 2014 o 15:27
Lekarze internety psia ich mać. Powinni pierdzieć w pudle i płacić dożywotnią rentę rodzicom. Bandyci nie medycy.
Avatar
yrtr / 28 maja 2014 o 14:15

Podać nazwiska lekarzy!! Byli na dyrzurze, a więc mieli wtedy status funkcjonariusza publicznego a ich ochrona danych osobowych nie dotyczy. Dla mnie to wstętne szmaty, a nie ludzie. Już nigdy nie powinni mieć nic wspólnego z służbą zdrowia. Jakby mi dziecko zmarło na rękach to z życiem by nie uszli. Biedne małe dziecko i biedni rodzice.

Avatar
nickt / 28 maja 2014 o 14:08

życzę im tego samego

Avatar
Alicja / 30 maja 2014 o 10:52

Pomimo tylu różnego typu wpadek ,nadal nic się na SOR nie zmienia.Nadal obojętność i znieczulica wobec pacjentów.Przy tak wielkim bezrobociu wystarczy wymienić personel  raz czy drugi raz i panie pielęgniarki będą chodzić jak w zegarku.Obecnie są  tak czasami nieuprzejme,że az przykro.  Takie  nieludzkie  postępowanie personelu   wobec pacjentów jest  tolerowane przez zwierzchników SOR i pomimo skarg i róznych  nieszczęśliwych wypadków nic się nie zmienia i nie zmieni dopóki władze będą olewać pacjentów i traktować jak żło konieczne.

Pomimo tylu różnego typu wpadek ,nadal nic się na SOR nie zmienia.Nadal obojętność i znieczulica wobec pacjentów.Przy tak wielkim bezrobociu wystarczy wymienić personel  raz czy drugi raz i panie pielęgniarki będą chodzić jak w zegarku.Obecnie są  tak czasami nieuprzejme,że az przykro.  Takie  nieludzkie  postępowanie personelu   wobec pacjentów jest  tolerowane przez zwierzchników SOR i pomimo skarg i róznych  nieszczęśliwych wypadków nic się nie zmienia i nie zmieni dopóki władze będą olewać pacje... rozwiń

Avatar
gigi / 28 maja 2014 o 19:42
Milion zl odszkodowania, po 3 lata bezwzględnego wiezienia i 10 letni zakaz wykonywania zawodu dla wszystkich ! Tak powinien brzmieć wyrok! Niestety tu jest Polska i rozejdzie sie po kosciach. Wyrazy współczucia dla rodziców.
Avatar
erni / 28 maja 2014 o 17:51
Powinni dostać tak z 15 lat. Byłoby to przykładem dla ijnnych "lekarzy".
Avatar
KK / 28 maja 2014 o 17:24

Takich sytuacji jest kilka dziennie, tylko o nich nie słychać bo szczęśliwie nikt akurat nie umarł... Wystarczy odwiedzić chełmski SOR aby kląć tych darmozjadów... sam byłem świadkiem jak gość po urazie trafił na SOR i tracił przytomność na poczekalni... tak siedział ze 45 minut zanim ktoś się ruszył. Sam też kilkakrotnie doświadczyłem tej znieczulicy i traktowania pacjenta jak intruza i wroga... fakt niektórzy pacjenci też przeginają i łażą po SORAch bo do rodzinnego kolejka, ale w przypadku dziecka takiego małego z taką gorączką??? 
Ludzie nie wypisujcie bzdur o jakichć całodobowych itp. Od tego jest szpital w takich przypadkach...

Takich sytuacji jest kilka dziennie, tylko o nich nie słychać bo szczęśliwie nikt akurat nie umarł... Wystarczy odwiedzić chełmski SOR aby kląć tych darmozjadów... sam byłem świadkiem jak gość po urazie trafił na SOR i tracił przytomność na poczekalni... tak siedział ze 45 minut zanim ktoś się ruszył. Sam też kilkakrotnie doświadczyłem tej znieczulicy i traktowania pacjenta jak intruza i wroga... fakt niektórzy pacjenci też przeginają i łażą po SORAch bo do rodzinnego kolejka, ale w przypadku dziecka takiego małego z taką gorączką??? ... rozwiń

Avatar
PRM / 28 maja 2014 o 16:08

A do całodobówkiej to się nie chciało ruszyć przez całą noc?? Woleli czekać!!?? Szkoda tylko dzieciaczka, jak zwykle obrywa pogotowie, ciekawi mnie co powiedzieli dyspozytorowi.


"...lekarz nie zlecił również wykonania badań gazometrycznych i nie wdrożył resuscytacji po rozpoznaniu u chłopca sepsy"
-Panowie i Panie "dziennikarze" co ma resuscytacja do sepsy??

Avatar
pad / 28 maja 2014 o 15:27
Lekarze internety psia ich mać. Powinni pierdzieć w pudle i płacić dożywotnią rentę rodzicom. Bandyci nie medycy.
Avatar
yrtr / 28 maja 2014 o 14:15

Podać nazwiska lekarzy!! Byli na dyrzurze, a więc mieli wtedy status funkcjonariusza publicznego a ich ochrona danych osobowych nie dotyczy. Dla mnie to wstętne szmaty, a nie ludzie. Już nigdy nie powinni mieć nic wspólnego z służbą zdrowia. Jakby mi dziecko zmarło na rękach to z życiem by nie uszli. Biedne małe dziecko i biedni rodzice.

Avatar
nickt / 28 maja 2014 o 14:08

życzę im tego samego