środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Skatepark w Radzyniu w 2017 roku? LGD studzi nadzieje

Dodano: 10 stycznia 2016, 09:15
Autor: Ewelina Burda

Młodzież o skatepark w Radzyniu walczyła już od kilku lat. W marcu na sesji rady Cezary Golecki przekazał burmistrzowi miasta petycję w tej sprawie/ fot. Skatepark Radzyń Podlaski
Młodzież o skatepark w Radzyniu walczyła już od kilku lat. W marcu na sesji rady Cezary Golecki przekazał burmistrzowi miasta petycję w tej sprawie/ fot. Skatepark Radzyń Podlaski

Dobra wiadomość dla miłośników BMX-a, rolek i deskorolki. W Radzyniu Podlaskim powstanie skatepark. Tyle że dopiero w 2017 roku. Tak przynajmniej obiecują władze miasta

W tegorocznym budżecie, którego wydatki szacuje się na 43,7 mln zł, pieniędzy na tę inwestycję nie udało się zabezpieczyć.

- W uchwalonym budżecie nie ma środków na skatepark. To jest kwestia roku przyszłego lub zmian w budżecie na 2016 rok. W czasie, gdy projektowaliśmy budżet, takich środków nie mogliśmy zabezpieczyć – tłumaczył na ostatniej sesji rady burmistrz Jerzy Rębek. - Nie zaniedbujemy spraw związanych z rozwojem infrastruktury, która ma służyć mieszkańcom Radzynia, zarówno młodym, jaki i starszym. Podtrzymuję obietnicę, jaką złożyłem w 2015 roku, że w tej kadencji z całą pewnością wybudujemy skatepark i siłownię na świeżym powietrzu – dodaje burmistrz.

Pieniądze mają pochodzić z  Lokalnej Grupy Działania Zapiecek. - Takie środki są dla miasta zarezerwowane i zamierzamy z tego skorzystać – zapewnia Jerzy Rębek. To ok. 300 tys. zł (65 proc. wartości inwestycji).

Resztę, czyli ok. 35 proc. kosztów budowy skateparku pokryje miasto. - W tym roku będzie prowadzony nabór wniosków. A ich realizacja nastąpi na przełomie roku 2016 i 2017. Dlatego będzie można zrealizować inwestycję na początku 2017 roku. Bez dofinansowania nie byłoby nas na to stać – nie ukrywa burmistrz.

Tymczasem, LGD Zapiecek studzi nadzieje miasta. - Zapiecek nie ma zarezerwowanych żadnych środków dla miasta Radzyń Podlaski, jak również dla żadnego innego potencjalnego beneficjenta - podkreśla prezes zarządu Katarzyna Krupska-Grudzień. – Przystąpiliśmy  do konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie na wybór lokalnej strategii rozwoju. Miasto rzeczywiście zgłosiło potrzebę budowy skateparku i ogólnodostępnych siłowni zewnętrznych. Potrzeby miasta, jak i innych samorządów należących do LGD Zapiecek, zostały uwzględnione w strategii – potwierdza szefowa Zapiecka.

Ale nic jeszcze nie jest pewne. - Przypuszczamy, że w kwietniu lub maju będziemy wiedzieć czy nasza lokalna strategia rozwoju zostanie wybrana do realizacji. Jeżeli przejdziemy pozytywną ocenę i podpiszemy umowę na jej wdrażanie, to nabór na działania planujemy ogłosić jesienią 2016 roku – dodaje Krupska–Grudzień.

Czy wówczas miasto dostanie dofinansowanie? - Będzie to zależało od jakości złożonego przez nich wniosku. W przypadku pozytywnej oceny wniosek zostanie przekazany do Urzędu Marszałkowskiego, gdzie nastąpi ocena formalna i ewentualne podpisanie umowy. Mówienie dzisiaj o rezerwacji jakichkolwiek środków jest nadużyciem – zaznacza prezes zarządu.

Młodzież z Radzynia Podlaskiego o skatepark walczyła już od kilku lat. – Rozmawialiśmy z różnymi osobami na ten temat. Zwykle na obietnicach się kończyło – przyznaje Cezary Golecki, który uprawia sporty alternatywne od 4 lat. W marcu podczas sesji rady, młodzież złożyła nawet petycję w tej sprawie pod którą podpisało się 570 osób. „Jazda na tego typu obiekcie z osprzętem posiadającym atesty jest bezpieczniejsza niż korzystanie z samodzielnie zrobionych przeszkód, które zwykle rozstawiamy na parkingach marketów naszego miasta. Sądzimy, że taki obiekt zachęci młodzież do aktywnego spędzania czasu” – tak  pisali w petycji do burmistrza miłośnicy deskorolek i BMX-ów.

– Cieszmy się z tej zapowiedzi burmistrza. Szkoda tylko że skatepark powstanie dopiero za rok. Część z nas wyjedzie już na studia. Poza tym, ważne aby skatepark był obiektem na poziomie- zauważa młody mieszkaniec Radzynia. Do tej pory, młodzi korzystali ze skateparków w Łukowie, Komarówce, Wisznicach czy Lublinie. – Gdy w Łukowie powstał skatepark, zauważyliśmy, że coraz więcej osób z niego korzysta i interesuje się sportami alternatywnymi – podkreśla Cezary.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!