środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Stadnina w Janowie Podlaskim ma szansę zostać Pomnikiem Historii

Dodano: 18 lutego 2017, 16:51
Autor: Ewelina Burda

(fot. SK Janów Podlaski)

Wszystko wskazuje na to że stadnina koni w Janowie Podlaskim trafi na listę Pomników Historii. To duża szansa m.in. na większe pieniądze.

Wniosek zarządu stadniny został już pozytywnie zaopiniowany przez konserwatora zabytków i Narodowy Instytut Dziedzictwa. Teraz czeka na podpis prezydenta RP. - Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował opinię merytoryczną do złożonego wniosku o wpis Stadniny Koni w Janowie Podlaskim na listę Pomników Historii. W dniach 23-24 lutego  wniosek zostanie rozpatrzony podczas obrad Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego - precyzuje Wioletta Łabuda-Iwaniak rzecznik NID.

Z taką inicjatywą wyszedł Sławomir Pietrzak prezes najstarszej państwowej stadniny w Polsce. - Wszystkie warunki są spełnione.  Teraz czekamy na podpis prezydenta. To dla nas ważna sprawa. Bo Pomnik Historii jako zabytek kultury może liczyć na regularne wsparcie finansowe - podkreśla Pietrzak. Przypomnijmy że w tym roku stadnina obchodzi swoje 200-lecie.

- Wniosek opiera się na trzech filarach. Chodzi o wartości kulturowe, przyrodnicze oraz tradycje hodowlane - precyzuje Jan Maraśkiewicz konserwator zabytków w Białej Podlaskiej. Obecnie w województwie lubelskim za Pomniki Historii uznane są : Kazimierz Dolny, zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce, stare miasto w Lublinie i zespół zabytkowy w Zamościu. - Na terenie działania bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków byłby to pierwszy Pomnik Historii. To przede wszystkim honorowe wyróżnienie. Bo zakłada się że w Polsce nie będzie więcej niż 100 takich pomników. To obiekty szczególnie ważne dla kultury narodowej, takie którymi możemy się poszczycić - zaznacza Maraśkiewicz.

Obecnie, na liście jest 60 Pomników Historii. Władze stadniny zamierzają później starać się o jeszcze wyższy poziom, tzn. wpis na listę UNESCO. - Moim zdaniem, szanse są spore. Wówczas we wniosku należałoby akcentować tradycje hodowlane - przyznaje konserwator.

Prezes stadniny liczy że to ułatwi prace modernizacyjne w stadninie. - To są kwestie remontów stajni, które trzeba za każdym razem uzgadniać z konserwatorem zabytków. To nie są zwykłe remonty, to specjalna renowacja. A na to są potrzebne środki, bo to budynki XIX-wieczne - zauważa Pietrzak. Stadnina już opracowała wniosek o środki zewnętrzne na rewitalizacje stajni oraz parku.  Główne uroczystości związane z 200-leciem stadniny odbędą się w sierpniu podczas Święta Konia Arabskiego.

Pomnik Historii to jedna z czterech ustawowych form ochrony zabytków.  Rangę pomnika historii ma podkreślać fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta RP specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Obecnie, również władze Radzynia Podlaskiego zabiegają o uznanie Pałacu Potockich Pomnikiem Historii.

Czytaj więcej o: Janów Podlaski stadnina
Basia
jOOj
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Basia
Basia (19 lutego 2017 o 18:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapytam kto zabiegał o zły wizerunek stadniny w całym świecie końskim, na czym polegały sympozja Treli,  Bialoboka i Stojanowskiej jaki był ich cel? 
Rozwiń
jOOj
jOOj (19 lutego 2017 o 17:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...raczej pomnikiem nagrobkowym...! Bo po ostaniej Poland Pride wiele lat trzeba będzie odbudowywać wizerunek.. o ile da się w ogóe odzyskać dobre imie a co za tym idzie i rynek. Nawet jersli to na kilka lat jest spalona... "dobra zmiana"...
Rozwiń
Gość
Gość (19 lutego 2017 o 16:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda, że ostatnio przydarzyła się im nieciekawa historia ...
Rozwiń
Gość
Gość (19 lutego 2017 o 07:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kmiotki z pokrakami od lat krytykowali zapędy do pomników a tu na raz wy***yli z pomnikowymi konikami.
Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2017 o 18:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba że w tyłki konim wsadzać będziecie diamenty.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!