Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 września 2017 r.
7:54

Starostowie apelują do premier w sprawie ASF. "Sytuacja jest tragiczna"

Autor: Zdjęcie autora (eb)
5 23 A A
fot. EB
fot. EB

Starostowie czterech powiatów apelują do premier Beaty Szydło o podjęcie natychmiastowych działań w związku z afrykańskim pomorem świń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Sytuacja jest tragiczna. Uważamy że ministrowie rolnictwa i  środowiska nie prowadzą właściwych działań. Dlatego w liście do pani premier zwracamy się z prośbą aby to premier stanęła na czele sztabu kryzysowego, bo pełnomocnik rządu powołany do tych zadań, sobie nie radzi - mówi starosta bialski Mariusz Filipiuk.

Pod apelem swój podpis złożyli jeszcze starostowie powiatów radzyńskiego, parczewskiego i włodawskiego, gdzie stwierdzono ogniska ASF.

W samym tylko powiecie bialskim w tym roku wykryto 38 ognisk tego wirusa.

- Ponad 1320 rolników złożyło już deklaracje o rezygnacji z hodowli trzody. A program bioasekuracji minister rolnictwa wprowadził za późno, gdy rolnicy złożyli już oświadczenia. Ten program powinien ruszyć już rok temu gdy pierwsze ogniska ASF się pojawiły - uważa Filipiuk.

Starostowie domagają sie natychmiastowych skoordynowanych działań, bo te dotychczasowe to ich zdaniem "pozoracje".

- Dzisiaj nikt nie mówi rolnikom co maja robić dalej - podkreśla starosta bialski. - W powiecie włodawskim rolnicy którzy musieli ubić swoją trzodę, nie dostali jeszcze rekompensat. Ludzie inwestowali w swoje gospodarstwa, zaciągnęli kredyty. A przeprofilowanie gospodarstwa to potężne nakłady-zwraca uwagę Andrzej Romańczuk starosta włodawski. O wypłatę odszkodowań apelują też starostowie w piśmie do pani premier. W sumie to kilkanaście postulatów.

Głównym roznosicielem ASF są dziki. - W tym roku odstrzał dzików na terenie województwa lubelskiego jest na poziomie 28 proc. To jest skandal. Wybija się ludziom zdrowe świnie, a dziki chodzą w lasach. Ten odstrzał powinien sięgać 70 lub 80 proc. To jest możliwe, ale brak jest koordynacji we władzach Polskiego Związku Łowieckiego- zaznacza Filipiuk.

Na oznaczenie terenów zagrożonych ASF, ustawienie znaków, progów zwalniających i mat dezynfekcyjnych powiat bialski wydał blisko 100 tys. zł.

- Skierowaliśmy wnioski o refundację, ale nie mamy jeszcze odpowiedzi - przyznaje starosta.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
obserwator / 17 września 2017 o 23:31
zainstalować kamery kto oprócz wlascicieli miał kontakt z zwierzetami
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 21:13
Komuna rozbroiła Polaków. Tak każdy by wziął swoją fuzję, poszedł do lasu, kropnął po kilka dzików i byłoby po temacie.
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 20:52
w sumie ,to mi zal tylko Lucka Kotwice,raz ,że to swój chłop ,a dwa,że ma rece złączone jak do trumny ,reszta stoi jak wyrwana z kontekstu ,przecież oni nie mają w całej dyńce tego ,co ma Lucek w małym palcu
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 20:42
Chciwość nieuczciwych rolników pomaga wirusom... niestety.
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 20:41
zanim zaczniecie bredzić, przeczytajcie opracowanie naukowców o powadze tematu i bezskutecznej walce z wirusem ***piwet.pulawy.pl/piwet7/files/asf/konf20170629/afrykanski%20pomor%20swin.pdf
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 20:36
no progi zwalniające jako środek zapobiegawczy?,no ,witamy następnych durni,a czemu to naczelnego świniologa przepłaconego profesura pejsaka ,co nie widział dzików jako ważnego wektora przenoszenia zarazy,sie nie przywołuje ? tych wielkoprofesurskich ***etów? i mamy winnwgo tego burdelu, a broszka i tak na listy jakis tam starostków powiatowych nie odpowie ,bo ona i jej klempa nigdy nie odpowiadają
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 19:00
a co robi weterynaria????????????????????
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 18:03
Niech działa Sosnowski Grabczuk w urzędzie marszałkowskim (PO/PSL) mają sporo pieniędzy niech wspomagają rolników a nie trwonią na bzdury. Inna sprawa że jest duże prawdopodobieństwo że celowo przywleka się to z Białorusi / Rosji
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 17:42
A gdzie prezes PSL Hetman Krzysztof .Na żaglach czy na meczu. A może imprezka. Takie rzeczy raczej go nie kręcą.Ciekawe kiedy jemu do dupy wresżcie się dobiorą .
Avatar
kol90 / 17 września 2017 o 17:23
Rolniki powinni sie wycwanić i zacząć hodować inne zwierzęta ! Sprzedaż mięsa dla muzułman i żydów może sie okazać o bardziej opłacalna niż wieprzowiny.  Jak na razie władze mają tylko jedną receptę na wirusa wybić wszystkie świnie.
Avatar
obserwator / 17 września 2017 o 23:31
zainstalować kamery kto oprócz wlascicieli miał kontakt z zwierzetami
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 21:13
Komuna rozbroiła Polaków. Tak każdy by wziął swoją fuzję, poszedł do lasu, kropnął po kilka dzików i byłoby po temacie.
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 20:52
w sumie ,to mi zal tylko Lucka Kotwice,raz ,że to swój chłop ,a dwa,że ma rece złączone jak do trumny ,reszta stoi jak wyrwana z kontekstu ,przecież oni nie mają w całej dyńce tego ,co ma Lucek w małym palcu
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 20:42
Chciwość nieuczciwych rolników pomaga wirusom... niestety.
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 20:41
zanim zaczniecie bredzić, przeczytajcie opracowanie naukowców o powadze tematu i bezskutecznej walce z wirusem ***piwet.pulawy.pl/piwet7/files/asf/konf20170629/afrykanski%20pomor%20swin.pdf
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 20:36
no progi zwalniające jako środek zapobiegawczy?,no ,witamy następnych durni,a czemu to naczelnego świniologa przepłaconego profesura pejsaka ,co nie widział dzików jako ważnego wektora przenoszenia zarazy,sie nie przywołuje ? tych wielkoprofesurskich ***etów? i mamy winnwgo tego burdelu, a broszka i tak na listy jakis tam starostków powiatowych nie odpowie ,bo ona i jej klempa nigdy nie odpowiadają
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 19:00
a co robi weterynaria????????????????????
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 18:03
Niech działa Sosnowski Grabczuk w urzędzie marszałkowskim (PO/PSL) mają sporo pieniędzy niech wspomagają rolników a nie trwonią na bzdury. Inna sprawa że jest duże prawdopodobieństwo że celowo przywleka się to z Białorusi / Rosji
Avatar
Gość / 17 września 2017 o 17:42
A gdzie prezes PSL Hetman Krzysztof .Na żaglach czy na meczu. A może imprezka. Takie rzeczy raczej go nie kręcą.Ciekawe kiedy jemu do dupy wresżcie się dobiorą .
Avatar
kol90 / 17 września 2017 o 17:23
Rolniki powinni sie wycwanić i zacząć hodować inne zwierzęta ! Sprzedaż mięsa dla muzułman i żydów może sie okazać o bardziej opłacalna niż wieprzowiny.  Jak na razie władze mają tylko jedną receptę na wirusa wybić wszystkie świnie.
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławy: Powstanie kawiarnia w Marinie? Szukają chętnych do prowadzenia

Puławy: Powstanie kawiarnia w Marinie? Szukają chętnych do prowadzenia 0 0

Czy na terenie puławskiej mariny w tym sezonie wreszcie pojawi się lokal gastronomiczny? Firmy zainteresowanej jego prowadzeniem szuka Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Cena wywoławcza - ok. 2,2 tys. zł netto miesięcznie.

„Gramy dla Przemka”. Koncert charytatywny w Just Crafted
28 kwietnia 2018, 20:00

„Gramy dla Przemka”. Koncert charytatywny w Just Crafted 0 0

Co Gdzie Kiedy. Pomoc Dla Przemka, który choruje na stwardnienie rozsiane (SM) słuchanie i odczuwanie muzyki jest jedną z form radzenia sobie z przeciwnościami losu. Aby móc funkcjonować młody mężczyzna musi być stale rehabilitowany. A to niestety kosztuje. Z pomocą przyszli przyjaciele – lubelscy muzycy. W sobotę dla niego zagrają.

Kiedy usłyszał zarzut był zaskoczony. Okazało się, że kilka lat temu zostawił odciski palców
film

Kiedy usłyszał zarzut był zaskoczony. Okazało się, że kilka lat temu zostawił odciski palców 4 0

O tym, że odpowiadać za swoje czyny można nawet po kilku latach przekonał się 23-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej.

Jechał busem za szybko. Doprowadził do groźnego wypadku
galeria

Jechał busem za szybko. Doprowadził do groźnego wypadku 2 0

Trzy samochody zderzyły się w środę na drodze krajowej nr 74 w Wielączy (gm. Szczebrzeszyn).

Matura 2018 z języka polskiego. Co będzie na maturze? Lektury to nie wszystko [wideo]
galeria
film

Matura 2018 z języka polskiego. Co będzie na maturze? Lektury to nie wszystko [wideo] 0 0

– Matura z języka polskiego jest egzaminem z naszego uczestnictwa w kulturze – podkreśla Ewa Kalbarczyk, polonistka z Międzynarodowego Liceum im. Paderewskiego w Lublinie i przekonuje, że powtarzając do egzaminu warto pomyśleć nie tylko o lekturach.

Siedem miesięcy oczekiwania. Górnik wciąż z szansą na utrzymanie

Siedem miesięcy oczekiwania. Górnik wciąż z szansą na utrzymanie 0 0

213 dni kibice Górnika Łęczna czekali na wygraną swojej drużyny w rozgrywkach ligowych. Dzięki zwycięstwu 2:1 nad Chrobrym Głogów Grzegorz Bonin i spółka wciąż mają szansę na utrzymanie bo Ruch Chorzów i Stomil Olsztyn w bezpośrednim starciu podzieliły się punktami

Mieszkanie Plus w kolejnym mieście w woj. lubelskim. W urzędzie już ponad 500 podań

Mieszkanie Plus w kolejnym mieście w woj. lubelskim. W urzędzie już ponad 500 podań 3 9

Mieszkań ma powstać setka, a chętnych już jest pięć razy więcej. Właśnie powstała spółka celowa, która zajmie się budową bloków w Świdniku w ramach rządowego programu. Pierwsi lokatorzy na ul. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” wprowadzą się za dwa lata.

Lubelskie na majówkę! Sprawdź najciekawsze propozycje

Lubelskie na majówkę! Sprawdź najciekawsze propozycje 0 0

Kajaki, rower, a może gród prasłowiański? Sprawdź co ciekawego dzieje się w woj. lubelskim w długi weekend majowy. Pobierz nasz dodatek specjalny "Lubelskie na majówkę!"

Dni Dialogu Pokoleń w Lublinie. Dla seniorów i nie tylko
26 kwietnia 2018, 18:00

Dni Dialogu Pokoleń w Lublinie. Dla seniorów i nie tylko 1 0

Co Gdzie Kiedy. Czwartkowy koncert w wykonaniu Piotra Selima i lubelskich artystów zainauguruje tegoroczne Dni Dialogu Pokoleń w Lublinie. W piątek ulicami miasta przejdzie barwny korowód.

Bezpłatna sterylizacja i czipowanie psów w Białej Podlaskiej?

Bezpłatna sterylizacja i czipowanie psów w Białej Podlaskiej? 1 0

Bezpłatnej sterylizacji, kastracji oraz czipowania psów i kotów chce mieszkaniec Białej Podlaskiej, Andrzej Halicki. Wniósł w tej sprawie petycję do władz miasta. Obecnie, stowarzyszenie Azyl umożliwia właścicielom psów częściowy zwrot kosztów sterylizacji.

Lublin kupuje 20 autobusów elektrycznych. Na nowej pętli będą ładowarki

Lublin kupuje 20 autobusów elektrycznych. Na nowej pętli będą ładowarki 14 0

20 autobusów elektrycznych oraz komplet ładowarek zamawia Zarząd Transportu Miejskiego w ogłoszonym w środę przetargu. Pierwsze pojazdy mają do nas dotrzeć za półtora roku, kolejne do połowy września 2020 r. W planach są następne zakupy takich pojazdów dla lubelskiej komunikacji.

Wizerunki mieszkańców dzielnicy zawisły na kamienicy. Niezwykła akcja na Bronowicach
galeria

Wizerunki mieszkańców dzielnicy zawisły na kamienicy. Niezwykła akcja na Bronowicach 14 2

Dominika Sobolewska zainspirowana antenami widocznymi na każdym niemal budynku Bronowic zrealizowała projekt w tej dzielnicy.

Zaburzenia erekcji - metody leczenia

Zaburzenia erekcji - metody leczenia 0

Z roku na rok rośnie liczba wypisywanych recepta na środki wspomagające erekcję. Ilu mężczyzn cierpi na zaburzenia wzwodu? Czy problem dotyczy jedynie starszych mężczyzn? Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2018 r. 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!