Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 października 2015 r.
12:52

Terespol pod wodą? Burmistrz: spada wartość działek, ta mapa to bubel prawny

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 16 A A

Według map zagrożenia powodziowego znaczna część Terespola to teren zalewowy. Władze miasta żądają ich weryfikacji. – To bubel prawny, który w poważnym stopniu utrudnia nasz rozwój – mówi burmistrz.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mapy przygotował podległy Ministerstwu Środowiska Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Światło dzienne ujrzały w kwietniu.

– Opracowano je bez konsultacji z samorządem – mówi Jacek Danieluk, burmistrz Terespola. – Nie wzięto pod uwagę ani naszych wałów przeciwpowodziowych ani przepompowni. Poza tym naturalnym wałem jest też droga krajowa nr 2. Od czasu powstania wałów, powodzi w Terespolu nie było – podkreśla.

Tymczasem, na hydroportalu (www.mapy.isok.gov.pl) blisko 80 proc. powierzchni miasta zagrożona jest powodzią.

Na takim terenie nie jest łatwo uzyskać pozwolenie na budowę. – Za każdym razem potrzebna jest indywidualna zgoda Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – tłumaczy Danieluk. – To odstrasza inwestorów. Nie chcą kupować działek objętych takimi restrykcjami.

Na efekty publikacji map powodziowych miasto nie czekało długo. – Wartość działek spada. Ogłosiliśmy też przetarg na sprzedaż bardzo atrakcyjnych działek, ale nikt nie wpłacił wadium – skarży się burmistrz. – Wcześniej udało nam się sprzedać kilka działek. Wczoraj jednak dostaliśmy pismo od jednego mieszkańca, że nie podpisze aktu notarialnego, jeżeli nie uzyska pozwolenia od Zarządu Gospodarki Wodnej na budowę – relacjonuje Danieluk.

Jego zdaniem, trudności mogą też wystąpić przy unijnych konkursach. – Przez ostatnie lata pozyskaliśmy blisko 80 mln zł. Nie wiem jak będzie teraz. Na złożenie projektów jest zwykle miesiąc lub dwa. A przy uzgadnianiu dodatkowych pozwoleń w Warszawie nie ma szans by zdążyć z tym na czas – martwi się burmistrz Terespola.

W jego ocenie, mapa to „bubel prawny”. – W granicach administracyjnych Terespola ujęto np. białoruską wyspę. To prawie 70 hektarów terenu. Poza tym, gmina Wilków czy Sandomierz, czyli miejsca które podczas powodzi w 2010 roku bardzo ucierpiały, nie są oznaczone jako zalewowe – oburza się Danieluk.

– We wtorek zwołujemy nadzwyczajną sesję rady. Uchwałą rady przyjmiemy stanowisko, aby Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej pilnie zweryfikował te mapy – zapowiada Jarosław Tarasiuk, przewodniczący rady miasta.

Zaproszenie na sesję wysłano do ponad 30 różnych osób i instytucji.

– Do tej pory nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi z ministerstwa środowiska. Była tylko ustna, że zmiany mapy zagrożenia powodziowego Terespol doczeka się najwcześniej w połowie 2016 roku – przyznaje burmistrz Jacek Danieluk.

– Obecnie przygotowujemy procedurę dla wszystkich samorządów, które mają takie zastrzeżenia jak Terespol – mówi Michał Milewski z zespołu prasowego Ministerstwa Środowiska. – Produkcja map zagrożeń powodziowych trwa 5 lat i jest bardzo skomplikowana. Naloty i zdjęcia satelitarne mogą być wykonywane o określonym czasie w ciągu roku. Zwykle tylko przez kilka dni – tłumaczy.

– Mapy Zagrożenia Powodziowego są dokumentami urzędowymi, przygotowanymi zgodnie z obowiązującym prawem i wymaganiami Dyrektywy Powodziowej. Zdajemy sobie sprawę, że intensywnie prowadzone, w ostatnich latach, inwestycje hydrotechniczne na terenie całej Polski, mogą wpływać na zmianę stanu zagrożenia powodziowego na niektórych terenach – mówi z kolei Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. – Mapy przekazane 15 kwietnia jednostkom samorządowym są dokumentami obowiązującymi, których stosowanie jest obligatoryjne ze względu na treść ustawy Prawo Wodne. Niemniej jednak obowiązujące przepisy umożliwiają dyrektorom poszczególnych regionalnych zarządów gospodarki wodnej  na wydawanie decyzji zwalniających z zakazu zabudowy lub zwalniających z zakazu wykorzystywania niektórych terenów, jeśli istniejące na danym terenie zagrożenie powodziowe jest niskie – stwierdza Wnuk. 

Władze miasta zapowiadają, że jeżeli stanowisko rady nic nie pomoże, to Terespol rozpocznie „bardziej zmasowaną akcję”.

Pozostałe informacje

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Poznaliśmy nazwiska szczypiornistek nominowanych do Gladiatorów. W najważniejszej kategorii – zawodniczka sezonu, o tytuł powalczy Magda Balsam.

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował działalność Akademii Doskonałości w Anatomii Klinicznej. Młodzi specjaliści i rezydenci będą ćwiczyć umiejętności operacyjne w praktyce.

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg
NASZ PATRONAT/ZDJĘCIA
galeria

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg

Za nami IV edycja Święta lubelskiego serowarstwa i mleczarstwa. Do Lublina zjechali regionalni producenci z całego województwa.

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość
Zdjęcia
galeria

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

To wyjątkowe miejsce, powstałe z pasji do historii i róż. Tych najpiękniejszych kwiatów jest tutaj już ponad 700 odmian. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym lada dzień mienić się będzie tysiącem barw.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium