wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Ziobro chciał dożywocia dla morderców z Rakowisk. Sąd Najwyższy oddalił kasację

Dodano: 30 marca 2017, 10:49

Morderczyni Zuzanna M.
Morderczyni Zuzanna M. (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Sąd Najwyższy utrzymał we w czwartek wyroki po 25 lat więzienia dla zabójców z Rakowisk. Oddalił tym samym kasację Prokuratora Generalnego, który domagał się ponownego procesu. Jego zdaniem, Zuzanna M. i Kamil N. zasłużyli na dożywocie

Prokurator Generalny wnosił o zwrot całej sprawy do Sądu Okręgowego w Lublinie, jako sądu pierwszej instancji. Oznaczałoby to ponowny proces młodych morderców. Obrońcy Zuzanny M. i Kamila N. wnosili o oddalenie kasacji lub pozostawienie jej bez rozpoznania. Sąd Najwyższy, w trzyosobowym składzie pod przewodnictwem sędziego Stanisława Zabłockiego, utrzymał dotychczasowe kary dla zabójców.

Prawomocne wyroki w sprawie Zuzanny M. i Kamila N. zapadły w kwietniu ubiegłego roku. Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał wówczas, że zabójcy nie zasługują na dożywocie, ani na złagodzenie kary. Utrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie, skazujący oboje nastolatków na kary po 25 lat więzienia.

– Priorytetem powinno być działanie wychowawcze – uzasadniał rozstrzygnięcie sędzia Andrzej Kaczmarek.

Przypomniał, że niedługo przed zbrodnią Zuzanna M. i Kamil N. skończyli 18 lat. Oboje są zdemoralizowani, ale jest szansa na ich resocjalizację. Zgodnie z wyrokiem zabójcy mogą się starać o wcześniejsze zwolnienie po 20 latach za kratami.

Prokurator Generalny nie zgodził się z rozstrzygnięciem Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Działający z upoważnienia Zbigniewa Ziobry zastępca PG – Robert Hernand, złożył w październiku kasację w tej sprawie. Według prokuratury kara 25 lat pozbawienia wolności jest zbyt łagodna.

– Zasadnym jest wymierzenie kar dożywotniego pozbawienia wolności – napisano w październikowym komunikacie Prokuratury Krajowej.

Prokurator wskazał, że kara dożywocia jest stosowana m.in. wobec sprawców dopuszczających się zabójstw z wyjątkowym okrucieństwem.

– A niewątpliwie za takie należy uznać zabójstwo rodziców Kamila N. – ocenił Hernand.

Według prokuratora, wyrok 25 lat więzienia przeczy "społecznemu oddziaływaniu kary". Hernand dodał, że kara dożywocia z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie po 25 latach zagwarantuje, że sprawcy zbrodni opuszczą więzienie dopiero po upływie 25 lat, a nie po0 20 – zgodnie z obecnym rozstrzygnięciem.

Zuzanna M. i Kamil N. to sprawcy jednej z najbardziej makabrycznej zbrodni ostatnich lat. W grudniu 2014r. zakradli się nocą do domu chłopaka. Weszli do sypialni jego rodziców i zadali im po kilkadziesiąt ciosów nożami. Później próbowali nawet odciąć rękę mężczyzny, by zatrzeć ślady. Mord trwał godzinę. Ojciec chłopaka próbował się bronić, ale bezskutecznie. Z akt sprawy wynika, że ranna matka Kamila starała się uciec z domu. Chłopak dogonił ją w przedpokoju i poderżnął gardło. Po wszystkim, dzięki pomocy znajomych Zuzanna i Kamil pojechali do Krakowa. Nastolatka, aspirująca do miana poetki miała tam zaplanowany wieczór literacki.

Z późniejszych relacji zabójców wynika, że rodzice Kamila zginęli, bo sprzeciwiali się jego związkowi z Zuzanną. 48-letni Jerzy N. był pułkownikiem Straży Granicznej, a 42-letnia Agnieszka N. - nauczycielką. Kamil był ich jedynym synem.

Morderstwo w Rakowiskach: Proces Zuzanny i Kamila

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
olo
Użytkownik niezarejestrowany
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 marca 2017 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będą mieli dużo czasu na przemyślenia, myśl wróci i nie będą umieli z tym żyć.
Rozwiń
olo
olo (31 marca 2017 o 06:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Najbardziej dotkliwą karą dla tych dwojga morderców jest powracająca nieustannie myśl o tym co zrobili, im będą starsi, tym myśl ta będzie coraz  bardziej natrętna, dokuczliwa, bolesna, aż ponad ludzkie siły, nie do zniesienia"
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Taa... a oni się przejmują....
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2017 o 06:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Resocjalizacja - panie sędzio, pan gada jak ksiądz. To po co jest ta kara dożywocia? To tylko "zapis" w KK? Bo jakoś nigdy jej nie używacie gdy trzeba. Co więc trzeba uczynić bardziej strasznego by karę dożywocia otrzymać? Nie mam pojęcia co jeszcze można zrobić gorszego. Można jak widać zadźgać człowieka jak zwierzę, a i tak tylko parę latek kary dla zwyrodnialców bo "jest szansa", że się naprawią. Ta..... naprawią się. Wyprane mózgi nigdy się nie naprawiają. To tak jakbyś pan chciał z radykalnego islamisty zrobić przykładnego katolika..... Panie sędzio. Ma pan jakiś wiek już na karku a taki naiwny..... ręce opadają. Spieszmy się kochać zabójców... tak brutalnie zabijają..... taaaa....
Rozwiń
Gość
Gość (30 marca 2017 o 22:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Art. 54 par. 2 kk jest jasny - nikt nie powinien stać poza prawem, nawet Sz.P. Minister Ziobro.
Rozwiń
Gość
Gość (30 marca 2017 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najbardziej dotkliwą karą dla tych dwojga morderców jest powracająca nieustannie myśl o tym co zrobili, im będą starsi, tym myśl ta będzie coraz bardziej natrętna, dokuczliwa, bolesna, aż ponad ludzkie siły, nie do zniesienia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!