sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Zrozumieć świat autysty. Warsztaty dla młodzieży

Dodano: 4 lutego 2016, 16:17
Autor: Ewelina Burda

Terapeuci ze Wspólnego Świata przeprowadzają warsztaty dla młodzieży z bialskich szkół. Zadania mają pomóc zrozumieć jak odczuwają osoby z autyzmem/ fot. E.Burda
Terapeuci ze Wspólnego Świata przeprowadzają warsztaty dla młodzieży z bialskich szkół. Zadania mają pomóc zrozumieć jak odczuwają osoby z autyzmem/ fot. E.Burda

Wycinanie w grubych rękawicach precyzyjnych kształtów albo oglądanie świata w pozaklejanych okularach przeciwsłonecznych. To tylko niektóre z zadań które podczas warsztatów stowarzyszenia Wspólny Świat wykonuje młodzież z bialskich szkół.

- Podczas warsztatów próbujemy pokazać uczniom jak wygląda świat dzieci autystycznych. A przynajmniej jego wyrywek – mówi Renata Rychlicka, terapeuta i nauczyciel ze Wspólnego Świata. – Inscenizujemy ćwiczenia za pomocą których można przekonać się jak widzą, słyszą, albo odczuwają dotyk osoby z autyzmem – dodaje Rychlicka. W czwartek w takich warsztatach brała udział młodzież z I LO im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej.  - Przeprowadzamy zajęcia cyklicznie w różnych szkołach, bo okazało się, że jest ogromne zainteresowanie młodzieży – podkreśla terapeutka.

Jak autysta odczuwa świat?  - Można porównać to do sytuacji, kiedy zdrowy człowiek będzie  zamknięty w małym pomieszczeniu i poddany na działanie rozmaitych bodźców. Jest gorąco, mamy na sobie gruby, gryzący sweter z prawdziwej wełny, puszczamy głośno muzykę, włączamy telewizor, otwieramy okno, zza którego dolatują odgłosy rozmów, sygnały karetek i warkot samochodów, oświetlamy pomieszczenie dyskotekowym, migającym stroboskopem, wpuszczamy liczne ostre zapachy – perfum, gotowanej kapusty, acetonu i dymu papierosowego – tak opisują to terapeutki młodzieży podczas warsztatów.

Uczniowie mogą też tego doświadczyć.- Przeprowadzamy trzy ćwiczenia. Jedno z nich, tzw. biały szum polega na tym, że trzy osoby jednocześnie czytają trzy różne teksty. Takie samo natężenie głosu, ta sama intonacja. A młodzież ma wychwycić polecenia tylko z jednego tekstu. Udaje się i to nie do końca tylko nielicznym – tłumaczy Anna Buczyńska, terapeuta i nauczyciel Wspólnego Świata, która również prowadzi warsztaty. – Dzieci z autyzmem często słyszą wszystkie dźwięki z otoczenia z takim samym natężeniem – dodaje terapeutka.  

Poza tym, uczniowie musieli wycinać w grubych rękawicach precyzyjne kształty z papieru i rysować w przeciwsłonecznych okularach z pozaklejanymi szkiełkami. – O wielu rzeczach na temat autyzmu nie wiedziałem. Na pewno takie osoby mają ciężko w życiu. Mają ten dyskomfort, że np. nie wszystkie mówią. Jest im trudniej niż zdrowym dzieciom  – o swoich wrażeniach mówi licealista Piotr Semeniuk. – Zadania nie należały do najłatwiejszych, ale były ciekawe. Pomogły nam uświadomić, ze osoby z autyzmem żyją wokół nas. Trochę bardziej zrozumieliśmy ich świat – przyznaje z kolei Milena Jarząbkowska, również uczennica I LO.

Placówki zainteresowane warsztatami, mogą się zgłaszać do Wspólnego Świata. – Wierzymy, że poprzez młodzież dotrzemy do całego społeczeństwa – zaznacza Renata Rychlicka.

Wspólny Świat to ośrodek terapii, przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Uczęszcza tu ponad 150 dzieci z autyzmem. W planach jest budowa pierwszego takiego w Polsce kompleksowego  Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.

Czytaj więcej o: pomoc zdrowie autyzm
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!