Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

19 czerwca 2014 r.
8:00
Edytuj ten wpis

W Dolinie Zielawy rusza budowa farmy fotowoltaicznej

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A

Warszawsko-lubelskie konsorcjum zajmie się budową największej na Lubelszczyźnie farmy fotowoltaicznej o mocy 1,4 MW. W środę spółka Energia Dolina Zielawy podpisała umowę z wykonawcą. W Bordziłówce (gm. Rossosz) stanął już pierwszy panel. W sumie, na 3, 5 -hektarowej działce będzie ich ponad 5,5 tys.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prąd ze słońca popłynie tu najprawdopodobniej w listopadzie. W lipcu warszawski Maybatt oraz lubelski Elektromontaż rozpoczną montaż paneli fotowoltaicznych. Inwestor to spółka Energia Dolina Zielawy, którą tworzy pięć gmin: Wisznice, Jabłoń, Sosnówka, Rossosz oraz Podedwórze.

- Przetarliśmy inwestycyjne szlaki innym samorządom - mówi Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice, największego udziałowca spółki.

- To pierwsza na Lubelszczyźnie elektrownia słoneczna, które powstaje z inicjatywy samorządów - potwierdza wicemarszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski. - Bo farmy owszem powstają, ale głównie jako przedsięwzięcia biznesowe - dodaje.

Tymczasem, pozyskaną z promieni słonecznych energię elektryczną gminy będą sprzedawać do sieci Polskiej Grupy Energetycznej. Zarobione w ten sposób pieniądze zasilą ich budżety. Samorządowcy, szacują jednak, że na farmie zaczną zarabiać po siedmiu latach. Najpierw, zysk wypracowany przez spółkę pozwoli na spłatę kredytu zaciągniętego na tę inwestycję.

- Liczyliśmy, że w życie wejdzie nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii, która dałaby nam lepsze warunki inwestycyjne. Tak się jednak nie stało. Pomimo tego, takie przedsięwzięcie wciąż się opłaca, choćby ze względu na tzw. zielone certyfikaty - tłumaczy Dragan.

Na samej energii się jednak nie skończy. - Farma posłuży nam do badań - zapowiada wójt gminy Wisznice. - Sprawdzimy, przy jakim kącie nachylenia paneli, uzyskuje się najwięcej energii słonecznej. Poza tym, na farmie będziemy testować różne typy paneli, m.in. polikrystaliczne oraz cienkowarstwowe. Przekonamy się, które są najwydajniejsze w lubelskich warunkach - dodaje Dragan.

Badawcze podejście do tematu pochwala wicemarszałek Sosnowski. - Niewykluczone, że przy Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym powołamy centrum monitoringu i badań nad energią odnawialną - zapowiada. - Taka jednostka jest nam potrzebna, by umożliwić szybki transfer informacji, badań oraz technologii na cały świat. To nasza szansa na przyszłość - uważa wicemarszałek.

- Samorządowy i zarazem partnerski sposób realizacji inwestycji fotowoltaicznych to obecnie najlepsze rozwiązanie - przyznaje Bartłomiej Zysiński prezes zarządu Maybatt i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki. - Budowaliśmy już większe farmy, ale za granicą. Ta w Bordziłówce będzie naszą największą inwestycją fotowoltaiczną w Polsce - potwierdza Zysiński, którego firma zbudowała m.in. biało-czerwoną fasadę Stadionu Narodowego w Warszawie.

Na 7,2 milionowe przedsięwzięcie gminy pozyskały unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego w wysokości 3,7 mln zł. Pożyczki udzielił też Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Dolina Zielawy nie po raz pierwszy inwestuje w energię odnawialną. Wcześniej, w ramach partnerstwa gminy uzyskały unijne środki na montaż ponad 900 kolektorów słonecznych zarówno na budynkach publicznych jak i prywatnych.

Jest moc!

Obecnie w kraju działa tylko jedna tak duża elektrownia słoneczna - w Wierzchosławicach w Małopolsce, która generuje moc 1 MW. Przez pierwsze dwa lata zarobiła na sprzedaży energii prawie 900 tys. zł. Farma o mocy 1,4 MW zaspokoiłaby potrzeby energetyczne ok. 200 gospodarstw domowych. 1,4 MW to również energia, którą rocznie na cele publiczne (m.in. oświetlenie ulic, szkół, urzędów) wykorzystują partnerskie gminy z Doliny Zielawy.

Pozostałe informacje

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Lubartowscy policjanci w ciągu 24 godzin złapali aż 7 osób poszukiwanych przez organy ścigania. Teraz pójdą do więzienia głównie za kradzieże i rozboje.

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

W środę rozegrano 20. kolejkę lubelskiej klasy okręgowej. Największą niespodziankę sprawił Orion Niedrzwica, który wygrał w Rykach

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?
WIDEO
film

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!
Dzień Wschodzi
film

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!

Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Na 6 lipca zaplanowano pierwszą imprezę z cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski. Ostatnia z trzech finałowych rund zostanie rozegrana w Lublinie.

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach
ZDJĘCIA
galeria

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach

Premiera filmu " Przysięga Ireny"  z udziałem twórców, odbyła się w środę w Chatce Żaka. Premiera polsko-kanadyjskiej produkcji w reżyserii Louise Archambaut, trafi do kin już 19 kwietnia. Fabuła dramatu wojennego oparta jest na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?
WIDEO

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?

Fani lubelskich sokołów obserwując gniazdo na kominie elektrociepłowni Wrotków zauważyli obcą samicę sokoła. To może być trop w zaginięciu Wrotki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium