Lubelskie: Kopalnia Jan Karski z węglem świetnej jakości, poszukiwanym w Europie

Dodano: 5 maja 2017, 10:44
Autor: Paweł Puzio

Analizy pokazały, że 75 proc. produkcji przyszłej kopalni może stanowić węgiel o bardzo niskiej zawartości popiołu<br />
Analizy pokazały, że 75 proc. produkcji przyszłej kopalni może stanowić węgiel o bardzo niskiej zawartości popiołu
(fot. Maciej Kaczanowski)

Kopalnia Jan Karski będzie fedrować doskonały węgiel. Analiza próbek z tegorocznego odwiertu Cyców 9 wykazała, że pod ziemią są złoża węgla koksującego, pilnie poszukiwanego przez europejskie stalownie.

– Analizy prób węgla z niedawno zakończonego odwiertu Cyców 9 pokazały, że 75 proc. produkcji przyszłej kopalni może stanowić węgiel typu 34 o bardzo niskiej zawartości popiołu. To sprawia, że Jan Karski będzie kopalnią produkująca głównie węgiel metalurgiczny, który może osiągać ceny sprzedaży o 10 proc. wyższe od rynkowych dla tego rodzaju surowca – mówi Ben Stoikovich, prezes spółki Prairie Mining, która będzie budować kopalnię.

Wykonany odwiert Cyców 9 ukończono w lutym 2017 roku. Uzyskano z niego duże próby węgla z pokładu 391. Testy potwierdzające doskonałą jakość surowca zostały przeprowadzone w certyfikowanych ośrodkach w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Warto wiedzieć, że im mniejsza zawartość popiołu, tym mniej surowca potrzeba do wytworzenia koksu, co przynosi korzyści ekonomiczne i środowiskowe, m.in. poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla, a w efekcie mniejsze opłaty środowiskowe.

Niska zawartość popiołu sprawia też, że surowiec jest postrzegany jako bardziej wartościowy i powinien z łatwością znaleźć odbiorców. Tym bardziej, że w 2022 roku mają być zamknięte dwie czeskie kopalnie wydobywające zbliżony typ węgla.

Drugim rodzajem surowca w kopalni Jan Karski będzie węgiel energetyczny stanowiący 25 proc. produkcji. Ten surowiec, jak twierdzi inwestor, z powodzeniem znajdzie odbiorców na zagranicznych rynkach.

W Lubelskim Zagłębiu Węglowym spółka zakończyła program rozpoznawczy, a sporządzona dokumentacja geologiczna została zatwierdzona przez ministra środowiska. Tym samym Prairie rości sobie prawa do pierwszeństwa w ubieganiu się o koncesję wydobywczą. Dokumenty niezbędne do jej uzyskania spółka planuje złożyć do resortu środowiska w pierwszej połowie 2017 roku.

Całkowite zasoby węgla w złożu „Lublin” wynoszą 728 mln ton. Planowana roczna produkcja węgla handlowego wyniesie 6,3 mln ton. Łączne nakłady inwestycyjne lubelskiego projektu szacowane są na 632 mln dolarów. Szacuje się, że dzięki powstaniu kopalni zostanie stworzonych bezpośrednio i pośrednio 10 tysięcy miejsc pracy.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 maja 2017 o 19:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIE SĄDZĘ BY POZYSKIWANIE ENERGII, PRZEZ SPALANIE WĘGLA,BYŁO TAKIE COOL!!ZACHÓD LIKWIDUJE ALBO JUŻ ZLIKWIDOWAŁ, KOPALNIE WĘGLA, TRUJĄCE KOKSOWNIE I GAZOWNIE WĘGLOWE, TERAZ ENERGIĘ DAJE TAM:ATOM, BIOMASA, GEOTERMIA, ENERGIA WIATRU, EWENTUALNIE GAZOWANIE WĘGLA, ITP!!U NAS POWRÓT DO XIX WIECZNYCH STANDARDÓW!!NIKT NIE ZAJĄKNIE SIĘ Z OBŁUDNYCH POLITYKÓW W RP, JAKI BĘDZIE TO MIAŁO NEGATYWNY WPŁYW NA ŚRODOWISKO, NASZE ZDROWIE!!W POLSCE, TAKIE RZECZY ZAMIATA SIĘ POD DYWAN!!TO TAKIE NASZE TFU KATOLICKIE!!
Rozwiń
Gość
Gość (7 maja 2017 o 10:21) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten kraj ulegnie samolikwidacji. To pewne. To już się dzieje. Dlatego nie płaczę nad losem Lubelszczyzny - i tak się wyludnia. Sto lat temu pradziad karczował las aby uzyskać pole pod uprawę zboża. Dziś część tych "nowin" już wraca do stanu pierwotnego.
Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2017 o 11:58) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Tubylcom się dziwię! Eksploatacja złóż 20 lat a później? Środowisko zdegradowane, ludzie bez pracy, podupadłe miasteczka jak z amerykańskich filmów?
Rozwiń
Gość
Gość (5 maja 2017 o 18:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie dziwi , że kopalnię buduje obcy kapitał, skoro na utylizacją śmieci w Polsce zajmuje się a się niemiecka myśl technologiczna ...
Rozwiń
pan z Rejowca....
pan z Rejowca.... (5 maja 2017 o 17:51) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
w tym wyczerpanym przez 8 letnia politykę rabunkowa dóbr i zasobów ludzkich trzeba nie brudnego przemysłu górniczo hutniczego z koksowniami ale wysokiej techniki technologicznej na światowym poziomie co to młodzi będą chcieli zostać na ojcowiźnie. a takie kopalnie huty i tak dalej zadymia i zasmrodzą i zniszczą plony ekologiczne i temu podobne...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!