Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

13 lutego 2018 r.
12:50

Niedziele bez handlu, ale... W ten sposób sklepy chcą wykorzystać lukę w przepisach

74 21 A A
Można oglądać i przymierzać, ale nie można kupić w tradycyjny sposób (jedynie przez internet) – tak mają działać salony wystawowe czyli showroomy. Takie rozwiązanie rozważa wiele sieci handlowych
Można oglądać i przymierzać, ale nie można kupić w tradycyjny sposób (jedynie przez internet) – tak mają działać salony wystawowe czyli showroomy. Takie rozwiązanie rozważa wiele sieci handlowych

Sprzedawać nie wolno, ale sklep może być otwarty. Tę lukę w przepisach chcą wykorzystać sieci handlowe, które głowią się, jak obejść rygorystyczne przepisy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jednym z pomysłów handlowców są tzw. salony pokazowe czyli showroomy. W niedziele klienci mogliby np. oglądać towary czy mierzyć ubrania. Mogliby też je zamówić przez internet (zakaz handlu nie dotyczy sprzedaży on-line). Jeśli zdążą to zrobić do godz. 14, to jeszcze tego samego dnia będą mogli odebrać zakupy.

– Myślimy na ten temat – przyznaje rzeczniczka dużej sieci sprzedającej odzież. – To, czy zdecydujemy się na takie rozwiązanie zależy od opinii naszych prawników.

Za złamanie zakazu handlu grozi kara. Nie jest mała – do 100 tys. zł, więc póki prawnicy nie będą pewni, że planowane działania nie łamią prawa, sieci handlowe o swoich pomysłach rozmawiają tylko anonimowo.

– Rozważamy wiele pomysłów. Wśród nich są także showroomy – przyznaje rzeczniczka sieci salonów meblowych. – Myślimy też o organizacji niedzielnych eventów, co być może umożliwiłoby otwarcie sklepów. Ten temat zgłębiają obecnie nasi radcowie prawni. Dopóki nie będziemy mieli pewności co wolno, to żadna wiążąca decyzja nie zapadnie.

Solidarność: Handel na stacjach się nie uda

Wiele wskazuje, że w niedziele większe zakupy będziemy mogli zrobić na stacjach benzynowych. Niewykluczone, że kupimy tam nie tylko produkty spożywcze, ale także artykuły chemiczne, biurowe czy ubrania.

– Nie wierzę w takie doniesienia – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność. – Po pierwsze, na stacjach nie ma miejsca na takie sklepy. Po drugie, klienci raczej poczekają do poniedziałku, niż pojadą po pierwsze z brzegu buty na stację paliw. Nie sądzę też, aby konsumenci byli skłonni robić tam większe zakupy spożywcze.

>>> Zakaz handlu - niedziele handlowe i bez handlu w 2018 roku

Związkowców niepokoją za to plany wydłużenia godzin pracy sklepów w sobotę do północy oraz wymaganie od pracowników, by w pracy stawili się już kwadrans po północy w poniedziałek.

– My się na to nie godzimy. To nie na tym ma polegać zapewnienie pracownikom handlu niedzielnego wypoczynku. Dlatego złożymy do ministerstwa wniosek o nowelizację ustawy w tym zakresie – zapowiada Bujara.

Bujara przypomina, że w obywatelskim projekcie ustawy zawarte były rozwiązania uniemożliwiające taki proceder.

– Niestety, podczas prac nad ustawą w parlamencie te zapisy zmieniono – mówi.

Poligon doświadczalny

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele dotyczy ogromnego obszaru, który wcześniej nie był prawnie uregulowany. Pierwsze niedziele obowiązywania ograniczeń (a zwłaszcza kwiecień, kiedy wolne od handlu będą aż cztery niedziele) to swoisty poligon doświadczalny. 

Na razie pewne jest tylko to, że korzystać będzie można z restauracji, kin i miejsc rozrywki w galeriach handlowych.

>>> Koniec z zakupami alkoholu po godz. 22? Nowe prawo pozwoli wprowadzać zakazy

– Większość takich miejsc ma odrębne wejścia. Wszystkie będą działać – zapowiada Grzegorz Dębiec, prezes spółki Transhurt, do którego należy lubelska Galeria Olimp. – Życie pokaże, jak wielu gości będzie z nich korzystać. Na razie mogę tylko powiedzieć, że w święta objęte zakazem handlu nasza oferta rozrywkowa cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Na tej podstawie wnioskujemy, że to się nie zmieni.

Niedziela nie na zakupy

Z propozycją wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę wystąpiła w 2016 r. NSZZ Solidarność. Wspólnie z popierającymi takie rozwiązanie organizacjami katolickimi, społecznymi i pracowniczymi pod obywatelskim projektem związkowcy zebrali blisko 300 tys. podpisów. W styczniu ustawę podpisał prezydent RP. Od marca 2018 będą tylko dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. – tylko jedna, a od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele (z pewnymi odstępstwami).

>>>

Zobacz także: Centrum dystrybucyjne Stokrotki w Lublinie otwarte

Quiz: Dawne smaki Lublina. Znasz te miejsca i dania?

Dawne smaki Lublina. Znasz te miejsca i dania?

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
były pracownik CH / 13 lutego 2018 o 17:24
+2
Bardzo dobrze, że będą wolne niedziele ! Ludzie zlitujcie się ! i przestańcie lamentować, że zamknięte. Co za paranoja! Pracowałam w CH w jednym z większych miast i wiem co się wyprawia w niedziele, ludzie przychodzą sobie na spacery do galerii, z malutkimi dziećmi w wózkach, zamiast pójść na spacer, pojechać za miasto, do rodziny, z przyjaciółmi się spotkać, tylko na spacer do galerii a i tak z nosem w smartfonie ha ha ha, innym też się należy niedziela wolna, i to wcale nie chodzi o to zeby do kościoła chodzić...możecie spędzać cas inaczej, ale świat się nie skończy jak kilka niedziel w roku będzie wolnych od handlu. Rozejrzyjcie się, zacznijcie patrzyć, a nie ślepo się gapić...
Bardzo dobrze, że będą wolne niedziele ! Ludzie zlitujcie się ! i przestańcie lamentować, że zamknięte. Co za paranoja! Pracowałam w CH w jednym z większych miast i wiem co się wyprawia w niedziele, ludzie przychodzą sobie na spacery do galerii, z malutkimi dziećmi w wózkach, zamiast pójść na spacer, pojechać za miasto, do rodziny, z przyjaciółmi się spotkać, tylko na spacer do galerii a i tak z nosem w smartfonie ha ha ha, innym też się należy niedziela wolna, i to wcale nie chodzi o to zeby do kościoła chodzić...możecie spędzać cas inaczej... rozwiń
Avatar
Opat / 15 lutego 2018 o 19:38
+1
to ***amento za handlowymi niedzielami robi się żałosne. centusie, czy wszystko musi kręcić się wokół forsy? jeśli niedziela jest takim złotym dniem do handlowania to ja się pytam, jak sklepy zarabiają w pozostałe dni tygodnia? zero ruchu? to od razu zamknąć lokale i otwierać tylko w niedziele. prawda taka, że zawsze od godziny 16:00 w każdym większym supermarkecie są duże kolejki. więc można zrobić zakupy w normalny dzień.
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 21:05
+1
Nie zesrajcie sie. W niemczech nie ma handlu w niedziele i zyjemy a wy kombinujecie. Kwestia przyzwyczajenia a ja uwazam ze zakaz jest bardzo dobrym pomyslem.
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 17:54
+1
Zakaz to zakaz.Lecz Polak/radca/ będzie zawsze kombinował jak to obejść.Taka natura.
Avatar
Gość / 2 marca 2018 o 20:46
To pierwsza mądra ustawa od początków rządu PiS . Jeżeli ktoś jest ofiarą losu i nie umie kupić sobie w ciągu tygodnia to niech zdycha . Nauczyli się te 500+ łazić z dzieciakami po marketach w niedzielę i kupują sushi i tanie piwo a dzieciom mleko w tubce . Ludzie jesteście prymitywni . Jak wychowujecie takie będziecie mieli tumany i to nie tylko tumany kurzu . Nienawidzę pisiorków ale za tą ustawę im dziękuję !
Avatar
Gość / 17 lutego 2018 o 23:35
No i zobaczcie jak ten DZIENNIK dalej niż Wschodni ma radochę z tego że paręset tysięcy handlowców dalej nie bedzie miało czasu dla swoich dzieci chociaż jeden dzień w tygodniu. i jak ja mam kupić tą gazetę skoro moja dobra znajoma pracuje w handlu i od lat marzyła aby mogła odpocząć chociaż w niedzielę. Nie kupię tej gadzinówki do czasu kiedy kasperska bedzie w niej pracowała.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 23:23
I dla czyjego dobra to ma być robione? Skąd ten pęd do obchodzenia przepisów? Bluzka kupiona w poniedziałek, jest ciągle tą samą bluzką, zatem chodzi tylko o to, aby sklep na pewno zarobił. Skoro można zamówić online tzn. że jak komuś bluzka jest potrzebna do dotrze do niej.
Avatar
kaftan / 15 lutego 2018 o 15:15
no ciekawe czy to wejdzie, póki co zbliża się pierwsza niedziela z tego co widzę  ***vivus.pl/moje-finanse/najnowsze-porady/kalendarz-swiat-i-dni-wolnych-w-2018-roku/
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 10:26
Wygląda na to, że obecna Solidarność (nie jestem pewien czy jeszcze tak można nazywać tę organizację) robi wszystko by utrudnić życie obywatelom. Ale, czego się nie robi w imię ideologii.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 00:15
Średniowiecze to mieliśmy za tuska. pih za nie przestrzeganie kodeksu pracy mógł co najwyżej nałożyć karę 500 zł netto?! a w niemczech ta kara może wynieść 500.000 €!!! teraz wiesz, dlaczego niemiec nie pozwoli ani minuty dłużej popracować. sam tego doświadczyłem. chciałem dokręcić zacisk przed zejściem z drabiny, to majster tak na mnie z gębą na***ył, że myślałem, że mam po robocie :(
Avatar
Gość / 2 marca 2018 o 20:46
To pierwsza mądra ustawa od początków rządu PiS . Jeżeli ktoś jest ofiarą losu i nie umie kupić sobie w ciągu tygodnia to niech zdycha . Nauczyli się te 500+ łazić z dzieciakami po marketach w niedzielę i kupują sushi i tanie piwo a dzieciom mleko w tubce . Ludzie jesteście prymitywni . Jak wychowujecie takie będziecie mieli tumany i to nie tylko tumany kurzu . Nienawidzę pisiorków ale za tą ustawę im dziękuję !
Avatar
Gość / 17 lutego 2018 o 23:35
No i zobaczcie jak ten DZIENNIK dalej niż Wschodni ma radochę z tego że paręset tysięcy handlowców dalej nie bedzie miało czasu dla swoich dzieci chociaż jeden dzień w tygodniu. i jak ja mam kupić tą gazetę skoro moja dobra znajoma pracuje w handlu i od lat marzyła aby mogła odpocząć chociaż w niedzielę. Nie kupię tej gadzinówki do czasu kiedy kasperska bedzie w niej pracowała.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 23:23
I dla czyjego dobra to ma być robione? Skąd ten pęd do obchodzenia przepisów? Bluzka kupiona w poniedziałek, jest ciągle tą samą bluzką, zatem chodzi tylko o to, aby sklep na pewno zarobił. Skoro można zamówić online tzn. że jak komuś bluzka jest potrzebna do dotrze do niej.
Avatar
Opat / 15 lutego 2018 o 19:38
+1
to ***amento za handlowymi niedzielami robi się żałosne. centusie, czy wszystko musi kręcić się wokół forsy? jeśli niedziela jest takim złotym dniem do handlowania to ja się pytam, jak sklepy zarabiają w pozostałe dni tygodnia? zero ruchu? to od razu zamknąć lokale i otwierać tylko w niedziele. prawda taka, że zawsze od godziny 16:00 w każdym większym supermarkecie są duże kolejki. więc można zrobić zakupy w normalny dzień.
Avatar
kaftan / 15 lutego 2018 o 15:15
no ciekawe czy to wejdzie, póki co zbliża się pierwsza niedziela z tego co widzę  ***vivus.pl/moje-finanse/najnowsze-porady/kalendarz-swiat-i-dni-wolnych-w-2018-roku/
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 10:26
Wygląda na to, że obecna Solidarność (nie jestem pewien czy jeszcze tak można nazywać tę organizację) robi wszystko by utrudnić życie obywatelom. Ale, czego się nie robi w imię ideologii.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 00:15
Średniowiecze to mieliśmy za tuska. pih za nie przestrzeganie kodeksu pracy mógł co najwyżej nałożyć karę 500 zł netto?! a w niemczech ta kara może wynieść 500.000 €!!! teraz wiesz, dlaczego niemiec nie pozwoli ani minuty dłużej popracować. sam tego doświadczyłem. chciałem dokręcić zacisk przed zejściem z drabiny, to majster tak na mnie z gębą na***ył, że myślałem, że mam po robocie :(
Avatar
łojciec allllleee tadełusz / 13 lutego 2018 o 23:55
Dalej się czarnuchów w sukienkach z torunia słuchajcie to niedługo będzie średnoiwiecze a kto powie że ziemia nie leży na 4 zółwiach a dookoła niej krąży słonce to na stos z heretykiem ;-)  Wpisać w prawie pracy że w niedzielę pracownik dostaje 3 krotność stawki minimalnej za godzinę tj 45 zl netto i jak sie komuś opłaca niech i w niedziele handluje.
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 23:44
W Niemczech też pewna firma kombinowała. Już swoje zapłaciła ;) Kto chce mieć wzmożone kontrole skarbówki, PIHu, sanepidu itd. To zapraszam do drażnienia wyborców i panstwa. Tylko niech później nie płaczą, że nie ma ulg na podatki od nieruchomości. Zbyt pazerny czasem pęka. O tym wie Krak :p
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 21:54
ale kołku , nie musimy wszystkiego małpować
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 1

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 7 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 2

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 12

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 8

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 38 7

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 230 50

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 3 16

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 60 64

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 6

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 21 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 19 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!