Przepychanki galerii handlowych

Dodano: 9 marca 2018, 07:35
Autor: Ewelina Burda

Planowana galeria Karuzela/ mat. prasowe
Planowana galeria Karuzela/ mat. prasowe

Firma Retail Concept, która wkrótce ma rozpocząć budowę galerii Karuzela zarzuca właścicielowi innej galerii handlowej w Białej Podlaskiej nieetyczne działania. INBAP, właściciel Rywala, twierdzi że to pomówienie

Galeria Karuzela ma powstać na terenie po dawnych Bialskich Zakładach Mebli przy ulicy Łomaskiej. Na przestrzeni ostatnich lat zmieniali sie inwestorzy którzy chcieli tu ruszyć z takim biznesem. Tym razem to firma Retail Concept już w kwietniu zamierza rozpocząć tu budowę galerii handlowej o powierzchni około 14 tys. mkw., w której znajdzie się 60 sklepów, głównie z branży modowej. Grzegorz Pękalski, prezes firmy twierdzi jednak że właściciel Rywal utrudnia mu inwestycję.

– Pracownicy Rywala zatrudnili dwie kancelarie prawne w Lublinie i przekonali kilku mieszkańców Białej Podlaskiej że te będą działały „bezpłatnie” w ich imieniu blokując powstanie konkurenta – opowiada Pękalski. – Sprawa się wydała gdy jeden z sąsiadów inwestycji, poszedł po rozum do głowy i wycofał pełnomocnictwa dla prawników, opisując działania pracowników Rywala – dodaje prezes.

Pękalski przysłał do nas kopię oświadczenia, w którym osoba (nie podaje jednak nazwiska) przyznaje że została namówiona przez pracownika CH Rywal do złożenia odwołania do wojewody i wniosku do prezydenta co miało na celu "uniemożliwienie, utrudnienie lub opóźnienie uzyskania przez inwestora (...) aktów administracyjnych niezbędnych do realizacji inwestycji".

– Temu sąsiadowi zagrażała wysoka kara za to co zrobił. Gdy mu to uświadomiliśmy wycofał się z tego i opisał wszystko w oświadczeniu – zaznacza Pękalski. Jego zdaniem świadczy to o nieetycznym zachowaniu konkurencji. – Dlatego sprawę zgłosimy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który orzeknie czy to działanie jest zgodne z prawem – podkreśla prezes.

Tymczasem, INBAP Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, właściciel Rywala uważa że to bezpodstawne pomówienia. – Centrum Handlowe Rywal położone jest w ścisłym centrum Białej Podlaskiej i potrafi współistnieć z uczciwą konkurencją – mówi w imieniu prezesa Katarzyna Czajkowska rzecznik firmy. – Interesuje nas, co dzieje się na rynku, na którym od kilkunastu lat funkcjonujemy. Dlatego z całą stanowczością zaprzeczamy bezpodstawnym pomówieniom i oskarżeniom, jakie wysuwa w naszym kierunku Grzegorz Pękalski prezes zarządu Retail Concept. Nie rozumiemy, dlaczego Galeria Bialska, zwana teraz Karuzelą straszy sąsiadów inwestycji wielomilionowymi karami? W jakim celu inwestor zawiera umowy z mieszkańcami, wprowadzając kary, gdy chcą korzystać z przysługujących im praw? – dodaje Czajkowska, przypominając że INBAP do tej pory wybudował dziewięć obiektów handlowych w całej Polsce, a w Białej Podlaskiej planuje rozbudowę istniejącego przy ulicy Narutowicza centrum.

– Z dostępnych informacji wynika, że nikt z mieszkańców sąsiadujących z inwestycją nie został uznany za stronę postępowania i nie miał wglądu do żadnych dokumentów. Działka galerii ma nieuregulowany stan prawny, toczą się postępowania o zwrot, zasiedzenie. Na tą samą część gruntu utworzone zostały dwie księgi wieczyste – zwraca uwagę rzeczniczka, dodając że Retail Concept nie sporządził też raportu oddziaływania na środowisko.

Ale prezes firmy zapewnia że jego projekt uzyskał już decyzję środowiskową i pozwolenie na budowę. – Teraz jesteśmy na etapie wyboru generalnego wykonawcy. Budowę planujemy rozpocząć w kwietniu –zapowiada Pękalski. Jego firma dołożyła się do inwestycji drogowych przy planowanym obiekcie.

Chodzi o budowę przedłużenia ulicy Koncertowej i chodnika przy ul. Zielonej.  – Jeśli chodzi o inwestora galerii Karuzela, czy też innych bialskich przedsiębiorców, miasto jest zwolennikiem działania według prawa i procedur  – zapewnia Radosław Plandowski rzecznik magistratu.  – Bialski urząd jest otwarty dla każdego przedsiębiorcy, żadnego nie faworyzuje. Zdrowa konkurencyjność może być motorem napędowym –dodaje rzecznik.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 marca 2018 o 08:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Warto przeczytać nowy numer Podlasiaka, ktory szczegółowo opisał tragedię dwóch rodzin, które próbują odzyskać działki od Karuzeli. Rzyczywiscie galeria handlowa w cieniu ludzkich dramatów...
Rozwiń
Gość
Gość (13 marca 2018 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Największa korzyść (oprócz podatków, które do miejskiej będzie płacić ta galeria) to nowa ulica i dwa ronda, które powstaną na Łomaskiej.
Rozwiń
Gość
Gość (13 marca 2018 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobrze, teren będzie w końcu ucywilizowany.
Rozwiń
Gość
Gość (13 marca 2018 o 11:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
..... po co nam kolejna galeria, i tak jest tego bardzo dużo na terenie Białej.
Rozwiń
Jarekkor
Jarekkor (13 marca 2018 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tradycja- tradycją, ale nie rozumiem komu to przeszkadza niech budują to ich biznes i ryzyko. Tyle lat taki teren stoi pusty, a tak może będą podatki gruntowe które są duże
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!