Stworzył prywatne przedszkole, teraz gmina chce je przejąć

Dodano: 6 kwietnia 2017, 15:09
Autor: Daniel Drob

Przedszkole Pszczółka Maja w Pszczelej Woli
Przedszkole Pszczółka Maja w Pszczelej Woli (fot. Facebook)

Pszczela Wola. Prywatny inwestor zrobił gruntowny remont i otworzył prywatne przedszkole. Teraz, gdy kończy się umowa na dzierżawę budynku, taką placówkę w tym miejscu chce prowadzić gmina. – Wójt chce przyjść na gotowe – komentuje przedsiębiorca.

Niepubliczne Przedszkole „Pszczółka Maja” w Pszczelej Woli powstało we wrześniu 2014 r. Część zaniedbanej nieruchomości przeznaczonej na magazyny pszczelarskie wyremontował Jakub Szafurga. Przedszkole dobrze funkcjonuje, obecnie chodzi do niego 43 dzieci.

Umowa między Jakubem Szafrugą a powiatem lubelskim, do którego należy nieruchomość, została podpisana na 3 lata. Powiat reprezentował ówczesny zarządca budynku dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych, na terenie którego usytuowane jest przedszkole. Dyrektor placówki nie mógł podpisać dłuższej umowy najmu, ponieważ nie miał na to zgody rady powiatu.

– Ale nic nie wskazywało na to, że takiej zgody nie będzie. Byłem przekonany, podobnie jak prawniczka, której się radziłem, że umowa najmu zostanie przedłużona na co najmniej taki sam okres – opowiada Jakub Szafruga. – W kwietniu 2016 r. wystosowałem pismo do powiatu z prośbą o dzierżawę tego lokalu na okres 15 lat. Odpowiedź dostałem dopiero w lipcu. Powiat postanowił, że umowa zostanie przedłużona tylko na jeden rok.

Jak dodaje, pismo z powiatu dostał już po przeprowadzeniu rekrutacji i podpisaniu umów z rodzicami.
Tymczasem do starostwa wpłynęło drugie, konkurencyjne podanie o wynajem tej samej nieruchomości. Wystosowała je gmina Strzyżewice, na terenie której znajduje się szkoła.

– Wcześniej nikt się tym budynkiem nie interesował. W 2013 r. wójt dostał od dyrekcji szkoły propozycję zaadoptowania tych pomieszczeń na przedszkole. Wtedy nie był tym zainteresowany, a teraz chce przejąć wyremontowany przeze mnie lokal – twierdzi Szafruga.

– Złożyliśmy swoją ofertę i zobaczymy, którą wybierze powiat – mówi Andrzej Dąbrowski, wójt gminy Strzyżewice. –W związku z wcześniejszą reformą doszło do zbicia roczników i to spowodowało, że dzieci w gminie jest więcej. W biznesie nie ma miejsca na sentymenty. Na prywatne przedszkole płacimy obecnie więcej niż na publiczne. Dotacja na jedno dziecko wynosi ponad 610 zł miesięcznie.

Właściciel przedszkola proponuje jeszcze inne rozwiązanie. – W oficjalnym piśmie do rady gminy proponowałem upublicznienie przedszkola. Tak, żeby dzieci były pod opieką tych samych osób, którym rodzice już ufają. Wójt nie jest jednak zdolny do kompromisu – stwierdza przedsiębiorca.

– Nie interesuje nas rozwiązanie, przez które w naszej placówce będą pracowały osoby spoza naszej gminy – mówi wójt.

Tego, aby Pszczółka Maja nadal istniała w niezmienionym kształcie, chcą również rodzice. – Zależy mi na tym, żeby nasze przedszkole działało – mówi Elżbieta Mazur, matka jednego z dzieci chodzących do „Pszczółki Mai”. – Odpowiadają mi kompetencje obecnej kadry, mam zaufanie do dyrekcji, a pan wójt nawet się z nami nie spotkał – dodaje.

Kwestia dzierżawy nieruchomości, na której znajduje się przedszkole, pojawiła się na ostatniej sesji rady powiatu, ale w związku z kontrowersjami punkt ten został zdjęty z obrad. Radni powrócą do tematu na przyspieszonej sesji 12 kwietnia.

Czytaj więcej o: Pszczela Wola przedszkole
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(37) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 kwietnia 2017 o 07:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojt szuka oszczędności zabierze sklep w osmolicacj , przedszkole w pszczelej i postawi dom 5 aktywnym kobietom i to są oszczędności czy kolesiostwo?
Rozwiń
Gość
Gość (9 kwietnia 2017 o 21:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za likfidacja nie stoi Wójt to msciwosc pani Sekretarz niezna granic.Wojt wie,że i tak ludzie z prywatnego przedszkola nie dadzą dzieci do publicznego.Sekretarz nie zależy na kosztach bo one i tak będą tylko na tym żeby komuś zrobić na złość i pokazać kto tu rządzi
Rozwiń
Gość
Gość (9 kwietnia 2017 o 14:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda dzieci, a co do właściciela Pana J. karma wraca...
Rozwiń
rodzic
rodzic (9 kwietnia 2017 o 05:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyborcy "poprawia" błędy, nie,będą więcej głosować na tych samych ludzi... Przedszkole funkcjonuje bez zarzutu. Czemu niektóre dzieci chodziły do Piotrowicach i tam plakaly,a tutaj chodzą chętnie??? To chyba najlepsza rekomendacja...
Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2017 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wójt popierany przez kolesi z PSL nie liczy się z ludżmi, powinien zająć się budową dróg i kanalizacją gminy, a on robi krzywdę dzieciom burząc ich bezpieczne dzieciństwo i spokój ich rodziców. Panie wójcie, na szacunek społeczeństwa trzeba sobie zasłużyć.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (37)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!