Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

12 stycznia 2018 r.
19:32

Puławy: Krok do budowy bloku węglowego w Azotach

Autor: Zdjęcie autora rs
8 13 A A

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że jeszcze w styczniu ogłoszony zostanie przetarg na budowę nowego bloku węglowego dla puławskiej elektrociepłowni Zakładów Azotowych. Jego przewidywana moc to 100 MWe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wynika z informacji przekazanej przez resort rozwoju, budowę nowego bloku węglowego w Puławach w grudniu pozytywnie zaopiniował i zarekomendował Komitet Rozwoju Grupy Azoty. Jeszcze w tym miesiącu ukaże się ogłoszenie o przetargu na jego projekt i wykonanie. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, w sierpniu wydana ma zostać decyzja środowiskowa, a w listopadzie pozwolenie na budowę. W grudniu zaplanowano podpisanie umowy z generalnym projektantem i wykonawcą bloku węglowego. Budowa ma ruszyć na początku 2019 roku. Według danych ministerstwa, pierwszy rozruch nowej części elektrociepłowni to druga połowa, a oddanie do użytku - koniec 2021 roku.

Przypominamy, że decyzja o budowie bloku węglowego o niewielkiej mocy zapadła w ubiegłym roku i była związana z rezygnacją z elektrowni gazowej. Zdaniem władz spółki, to właśnie mniejszy, oparty na węglu blok, który będzie produkował nie tylko energię elektryczną, ale również znaczne ilości pary (ciepła) lepiej zaspokoi bieżące potrzeby przedsiębiorstwa. Jego atutami mają być również cena - znacznie niższa, od szacowanej na ok. 2 mld złotych elektrowni gazowej (planowanej jako tzw. greenfield w gminie Puławy) oraz lokalizacja - tuż przy pozostałych blokach starej elektrociepłowni, na terenie Zakładów Azotowych. 

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 19:01
To po co w takim razie Puławom taki Majowy prezydent skoro nic nie będzie mógł zrobić bo będzie miał przeciwko sobie pisowską radę miasta. Chyba nikt racjonalnie myślący nie wierzy w to że w nowej radzie większości nie będzie miało PIS jak i w to że Maj potrafiłby się z nimi czy wogóle z kimkolwiek dogadać.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 10:56
radni w tym mieście nie są po to, by załatwiać strategiczne dla przyszłości miasta decyzje, bo im już bliżej niż dalej i mają w dp młodych ludzi i dzieci. Jest ponad 4 koła na łapę, a załatwić babciom dojazd do ogródków działkowych nie wymaga jakiegoś wysiłku, więc co taki radny będzie się wysilał? Radny Paweł Maj nic nie załatwi, bo nie jest od pisdzielców, a w tym kraju jeśli nie jesteś z aktualnie rządzącej kliki, to nie licz na racjonalne potraktowanie swoich postulatów i próśb. Zulu Gula...
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 10:13
radni -bezradni tego miasta najwyższa pora na monitoring wszystkich zanieczyszczeń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 08:13
No to będą Puławy wyróżniać się na mapie Polski nowym kopciuchem. To okropne, że decyzje szkodliwe dla środowiska i mieszkańców Puław tak łatwo przychodzą obecnej pisowskiej władzy. Cóż władza wie lepiej! Miało być 830MW na gazie, jest 100MW na węglu.....
Avatar
Gość / 13 stycznia 2018 o 17:00
cytat: "Szanowne Państwo kandyduje z ramienia XXI wieku. Chcę zrobić dla naszego miasta następujące rzeczy. (...)" Ja: Mój głos już masz ;) Tak właśnie wygląda kampania wyborcza "kompetentnego i uczciwego polityka polskiego ;) Ładują wszystkich od tyłu bez ogumienia! A a'propos elektrowni... bandyci z pis będą dalej truć społeczeństwo i srć na lubelskie. Dziwnym trafem w Polsce powstają bloki gazowe... nowych węglowych już się nie planuje, tzn oprócz Puław... ja już dzieci stąd wywiozłem... uczą się języków, by nie żyć dłużej w tym polityczno-środowiskowym syfie
cytat: "Szanowne Państwo kandyduje z ramienia XXI wieku. Chcę zrobić dla naszego miasta następujące rzeczy. (...)" Ja: Mój głos już masz ;) Tak właśnie wygląda kampania wyborcza "kompetentnego i uczciwego polityka polskiego ;) Ładują wszystkich od tyłu bez ogumienia! A a'propos elektrowni... bandyci z pis będą dalej truć społeczeństwo i srć na lubelskie. Dziwnym trafem w Polsce powstają bloki gazowe... nowych węglowych już się nie planuje, tzn oprócz Puław... ja już dzieci stąd wywiozłem... uczą się języków, by nie żyć dłużej... rozwiń
Avatar
azot / 13 stycznia 2018 o 09:04
A zarząd elektrowni której nie będzie kiedy odwołacie?
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 o 23:34
A kiedy siedziba Grupy w Puławach?
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 o 22:47
Ile juz Kwiatkowski budował elektrownie . Ciekawe ile wziął za to kasy
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 o 22:36
Komitet XXI wieku - pozycja pierwsza i jedyna. Dziękuję Państwu.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 o 22:34
Szanowne Państwo kandyduje z ramienia XXI wieku. Chcę zrobić dla naszego miasta następujące rzeczy. Zlikwidować całkowicie dla młodzieży alkohol, papierosy i narkotyki. Usprawnić w mieście naszym komunikację miejską; miejską i dalekobieżną. Tak! Bo nasza komunikacja jest bardzo, bardzo słaba, bardzo zła. Otworzyć zakłady i miejsca pracy dla młodzieży i dla ludzi. Tak! I chcę bardzo, bardzo to zrobić. Usprawnić w naszym mieście, w całym, żeby nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego. I bardzo proszę całego miasta oddać na mnie głos, dziękuję Państwu.
Szanowne Państwo kandyduje z ramienia XXI wieku. Chcę zrobić dla naszego miasta następujące rzeczy. Zlikwidować całkowicie dla młodzieży alkohol, papierosy i narkotyki. Usprawnić w mieście naszym komunikację miejską; miejską i dalekobieżną. Tak! Bo nasza komunikacja jest bardzo, bardzo słaba, bardzo zła. Otworzyć zakłady i miejsca pracy dla młodzieży i dla ludzi. Tak! I chcę bardzo, bardzo to zrobić. Usprawnić w naszym mieście, w całym, żeby nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego. I bardzo proszę całego miasta ... rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 19:01
To po co w takim razie Puławom taki Majowy prezydent skoro nic nie będzie mógł zrobić bo będzie miał przeciwko sobie pisowską radę miasta. Chyba nikt racjonalnie myślący nie wierzy w to że w nowej radzie większości nie będzie miało PIS jak i w to że Maj potrafiłby się z nimi czy wogóle z kimkolwiek dogadać.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 10:56
radni w tym mieście nie są po to, by załatwiać strategiczne dla przyszłości miasta decyzje, bo im już bliżej niż dalej i mają w dp młodych ludzi i dzieci. Jest ponad 4 koła na łapę, a załatwić babciom dojazd do ogródków działkowych nie wymaga jakiegoś wysiłku, więc co taki radny będzie się wysilał? Radny Paweł Maj nic nie załatwi, bo nie jest od pisdzielców, a w tym kraju jeśli nie jesteś z aktualnie rządzącej kliki, to nie licz na racjonalne potraktowanie swoich postulatów i próśb. Zulu Gula...
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 10:13
radni -bezradni tego miasta najwyższa pora na monitoring wszystkich zanieczyszczeń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 08:13
No to będą Puławy wyróżniać się na mapie Polski nowym kopciuchem. To okropne, że decyzje szkodliwe dla środowiska i mieszkańców Puław tak łatwo przychodzą obecnej pisowskiej władzy. Cóż władza wie lepiej! Miało być 830MW na gazie, jest 100MW na węglu.....
Avatar
Gość / 13 stycznia 2018 o 17:00
cytat: "Szanowne Państwo kandyduje z ramienia XXI wieku. Chcę zrobić dla naszego miasta następujące rzeczy. (...)" Ja: Mój głos już masz ;) Tak właśnie wygląda kampania wyborcza "kompetentnego i uczciwego polityka polskiego ;) Ładują wszystkich od tyłu bez ogumienia! A a'propos elektrowni... bandyci z pis będą dalej truć społeczeństwo i srć na lubelskie. Dziwnym trafem w Polsce powstają bloki gazowe... nowych węglowych już się nie planuje, tzn oprócz Puław... ja już dzieci stąd wywiozłem... uczą się języków, by nie żyć dłużej w tym polityczno-środowiskowym syfie
cytat: "Szanowne Państwo kandyduje z ramienia XXI wieku. Chcę zrobić dla naszego miasta następujące rzeczy. (...)" Ja: Mój głos już masz ;) Tak właśnie wygląda kampania wyborcza "kompetentnego i uczciwego polityka polskiego ;) Ładują wszystkich od tyłu bez ogumienia! A a'propos elektrowni... bandyci z pis będą dalej truć społeczeństwo i srć na lubelskie. Dziwnym trafem w Polsce powstają bloki gazowe... nowych węglowych już się nie planuje, tzn oprócz Puław... ja już dzieci stąd wywiozłem... uczą się języków, by nie żyć dłużej... rozwiń
Avatar
azot / 13 stycznia 2018 o 09:04
A zarząd elektrowni której nie będzie kiedy odwołacie?
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 o 23:34
A kiedy siedziba Grupy w Puławach?
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 o 22:47
Ile juz Kwiatkowski budował elektrownie . Ciekawe ile wziął za to kasy
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 o 22:36
Komitet XXI wieku - pozycja pierwsza i jedyna. Dziękuję Państwu.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 o 22:34
Szanowne Państwo kandyduje z ramienia XXI wieku. Chcę zrobić dla naszego miasta następujące rzeczy. Zlikwidować całkowicie dla młodzieży alkohol, papierosy i narkotyki. Usprawnić w mieście naszym komunikację miejską; miejską i dalekobieżną. Tak! Bo nasza komunikacja jest bardzo, bardzo słaba, bardzo zła. Otworzyć zakłady i miejsca pracy dla młodzieży i dla ludzi. Tak! I chcę bardzo, bardzo to zrobić. Usprawnić w naszym mieście, w całym, żeby nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego. I bardzo proszę całego miasta oddać na mnie głos, dziękuję Państwu.
Szanowne Państwo kandyduje z ramienia XXI wieku. Chcę zrobić dla naszego miasta następujące rzeczy. Zlikwidować całkowicie dla młodzieży alkohol, papierosy i narkotyki. Usprawnić w mieście naszym komunikację miejską; miejską i dalekobieżną. Tak! Bo nasza komunikacja jest bardzo, bardzo słaba, bardzo zła. Otworzyć zakłady i miejsca pracy dla młodzieży i dla ludzi. Tak! I chcę bardzo, bardzo to zrobić. Usprawnić w naszym mieście, w całym, żeby nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego. I bardzo proszę całego miasta ... rozwiń