piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Kup sobie zabytek. Zajazdy, pałace i dwory na sprzedaż

Dodano: 14 grudnia 2016, 13:13

Pałacowa oficyna w Różance (gm. Włodawa)
Pałacowa oficyna w Różance (gm. Włodawa)

Zajazdy, pałace i dwory. Można je nabyć niemal od zaraz. Kilkanaście zabytkowych obiektów czeka na nowych właścicieli. Zwykle poprzedni sobie nie poradzili z ich utrzymaniem

W chełmskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie można otrzymać szczegółowe informacje o kilkunastu takich obiektach. Właścicielami zabytków są gminy, Urząd Marszałkowski, starostwa bądź osoby prywatne, które po wejściu w posiadanie obiektu z różnych powodów nie poradziły sobie z jego wyremontowaniem i zagospodarowaniem. Należy do nich na przykład działający w Polsce włoski przedsiębiorca, który wszedł w posiadanie zespołu dworsko-parkowego w Fajsławicach i okazałego pałacu w Orłowie Murowanym.

- Wielokrotnie wzywaliśmy tego pana, aby w końcu zadbał o obie nieruchomości – mówi Stanisława Rudnik, kierownik chełmskiej delegatury WUOZ. – Przez długi czas pozostawało to bez echa. Zagrożony karami finansowymi Włoch w końcu wyraził gotowość sprzedaży obu zabytków.

Podobną decyzję rozważa także właścicielka parku i zachowanej oficyny pałacowej w Różance. W przeciwieństwie do Włocha na bieżąco stara się współpracować ze służbami ochrony zabytków. Ponosi też pewne nakłady na prace zabezpieczające jej obiekt. Nie wygląda natomiast na to, że w niedalekiej perspektywie czasowej będzie gotowa wyłożyć pieniądze na docelowy remont i zagospodarowanie parku, oficyny i również zachowanej kordegardy.

Godny uwagi obiekt czeka na dobrego gospodarza również w Uhrusku. To zabytkowy dwór z parkiem. Właścicielem tej nieruchomości jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, który miał tam swoje gospodarstwo doświadczalne. Zakład dawno nie funkcjonuje, a sam dwór popada w ruinę.

- Dwór od siedziby naszej gminy dzielą 3 km., a od Bugu zaledwie kilometr – mówi Jan Łukasik, wójt gminy Wola Uhruska. – Wiem, że władze uczelni nie mają pomysłu na jego zagospodarowanie i podejrzewam, że chętnie by się tej nieruchomości pozbyły. W obecnym stanie nie wystawia uniwersytetowi dobrego świadectwa.

Znaczenie dla ewentualnego inwestora może mieć i to, że gmina właśnie szykuje plan rewitalizacji. Między innymi obejmuje budowę chodnika w Uhrusku i remont tamtejszej drogi.

Na gospodarzy czekają także zajazdy w Kraśniczynie, Nowosiółkach, niemal vis – vis wieży w Stołpiu oraz Wólce Leszczańskiej. Z kolei w Strzelcach gmina Białopole ma na sprzedaż opuszczony przez szkołę dwór. Od prywatnych właścicieli można nabyć też dwory w Woli Żółkiewskiej, czy Chojeńcu, a w Maszowie Górnym pałac z parkiem.

- Zainteresowanych nabyciem i remontem zabytkowych obiektów zapraszamy do naszej siedziby – dodaje Rudnik. – Służymy podpowiedziami konkretnych nieruchomości oraz pełnym doradztwem w zakresie przepisów i możliwości pozyskiwania dofinansowań. W odniesieniu do wszystkich obiektów chętnie udostępnimy też posiadane przez nas inwentaryzacje i historyczne dokumentacje.

Czytaj więcej o: zabytki architektura
ghgh
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ghgh
ghgh (14 grudnia 2016 o 16:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Teraz kup zabytek, wyremontuj, doprowadź do stanu używalności. I wtedy przedwojenny właściciel przypomni sobie, że to jego. Tak, jak się dzieje z Gardzienicami.
masz rację, stare rupiecie kupować i później ci jaśnie hrabia zabierze tak jak to było wcześniej, parobków już nie ma, jaśnie hrabia niech zawijają rękawuy i zapieprzają przy swoich włościach.
Rozwiń
Gość
Gość (14 grudnia 2016 o 15:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najpierw niech uregulują prawo własności, przedwojennym właścicieli powinno się zwrócić a jeśli nie chcą niech się wszyscy zrzekną wszelkich roszczeń, wtedy sprzedać aby nie było jak to wspomniano w poprzednim komentarzu. Ktoś zainwestuje a potem mu zabiorą.
Rozwiń
Gość
Gość (14 grudnia 2016 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz kup zabytek, wyremontuj, doprowadź do stanu używalności. I wtedy przedwojenny właściciel przypomni sobie, że to jego. Tak, jak się dzieje z Gardzienicami.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!