Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

9 lutego 2018 r.
21:04

Mieszkańcy wściekli na firmę odbierającą śmieci. Nowe wymogi ich zaskoczyły

0 25 A A
Ten mieszkaniec Woli Korybutowej z domu do drogi publicznej ma 250 metrów<br />
<br />
<br />
<br />
Ten mieszkaniec Woli Korybutowej z domu do drogi publicznej ma 250 metrów



(fot. Jacek Barczyński)

Przez osiem lat mieszkańcy gminy Siedliszcze w dniu odbioru śmieci jedynie wystawiali je za bramę swoich posesji. Teraz muszą je wynosić do drogi publicznej. Problem mają szczególnie osoby starsze i mniej sprawne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niektórzy mieszkańcy do drogi mają 200, 300, a nawet więcej metrów. Nowe wymogi oczekiwania odbiorcy odpadów ich zaskoczyły.

 - Wcześniej samochody podjeżdżały pod nasze domy i  kierowcy zabierali worki ze śmieciami – mówi  mieszkaniec Woli Korybutowej. Od domu do szosy ma 250 m. – Tymczasem w ostatnią środę samochód zatrzymał się na drodze naprzeciwko naszego domu, zatrąbił i pojechał dalej. Po śmieci wrócił dopiero po naszej telefonicznej interwencji w gminie.

-Ta nowa firma chce sobie podporządkować ludzi – dodaje żona naszego rozmówcy. – Najpierw przy kościele wywiesili kartkę z informacją, że worki należy wystawiać przy drodze. Po miesiącu taką informację dołączyli do dostarczonych nam pustych worków. Nie zgadzamy się na to i będziemy walczyć, aby firma zabierała odpady tak, jak ta, która robiła to wcześniej. Ktoś we wsi nawet zagroził, że jak znowu worki nie zostaną zabrane sprzed jego posesji, to osobiście zawiezie je pod Urząd Miasta w Siedliszczu.

Sprzed posesji Ewy i Tadeusza Szulców również z Woli Korybutowej firma zabrała worki z odpadami dopiero po stanowczej interwencji ich córki, mieszkającej w Chełmie. Pan Szulc ma 85 lat, a jego żona o trzy lata mniej.

- Ja już nie mogę chodzić, a mąż niedowidzi – skarży się pani Szulc. – Brak nam sił, by przenosić worki spod bramy pod drogę. A takich jak my jest w gminie znacznie więcej.

Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza apeluje do mieszkańców, by powiadamiali go o przypadkach, kiedy firma nie odbierze odpadów. Zresztą sam też tego doświadczył.

- Ta firma przystępując do przetargu musiała wiedzieć, że zabudowa w naszej gminie jest w znacznym stopniu rozproszona – mówi Zonik. – Z warunków przetargu wynika, że mieszkańcy mają wystawiać worki za ogrodzenie posesji i bez względu na to, czy firmie się to podoba, czy nie, nie ma od tego odstępstwa.

Burmistrz Zonik zamierza przypomnieć przedsiębiorcy o jego obowiązkach. W najbliższy czwartek zaprasza też sołtysów, aby przekazać im, że odbiór śmieci ma przebiegać tak, jak w ciągu ostatnich ośmiu lat. Jeśli przedsiębiorca tego nie uszanuje, to będzie się musiał liczyć z finansowymi karami umownymi.

W gminie Siedliszcze w ramach 28 sołectw z 36 miejscowościami jest około 2 tys. posesji. Do znacznej części z nich z dróg publicznych prowadzą drogi prywatne. Jacek Barczyński

Czytaj więcej o:

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fghu / 13 lutego 2018 o 05:16
Nie to nie przerażające ale czemu jakpłacę za odbiór z pod posesji to mam nosić tak mówi ustawa której ja nie chcialem.Ale gmina to mi 0,1 zl nie podaruje nawet wyśle list za 3 zl .
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 00:09
Burmistrz, ktory czyta umowe po jej podpisaniu. Hahahahha
Avatar
Gość / 11 lutego 2018 o 13:53
No i macie "dobrą zmianę" hehehe
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 12:22
Firma odbierająca odpady ma się stosować do specyfikacji zawartej w przetargu. Skoro nie ma tam zapisu o odbiorze z przed posesji tylko z drogi gminnej to wszystko w temacie, nikt nie będzie dokładał do interesu.
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 11:25
Mieszkańcy o ustawę się nie prosili pazerność nie zna granic. Jak wąska droga dać mniejszy samochód . a nie biadolić że niema dojazdu albo nie przystępować do przetargu.
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 10:02
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Zamiast wymądrzać się na forum przejść się do gminy i zadbać o swoje interesy. Opcji jest wiele ale trzeba ruszyć głową a nie biadolić jaki ten świat jest zły
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 09:49
Zakaz wystawiania śmieci i koszy przy drogach. Wywalony kosz przez wiatr tragiczny wypadek kto odpowiada???????????
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 09:47
Nie tylko kasę to umiecie skasować postraszyć odsetkami komornikiem więzieniem. Ale śmieci z posesji już ciężko odebrać . nikt się o to nie prosił tyle lat było i było dobrze a teraz pazerniaki sami nie wiedza co chcą tylko kasy a śmieci posortuj wynoś sam do samochodu. ( i dyche daj bo wymyśla a to to się nie nadaje a to to a po dysze wszystko idzie)
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 08:24
Powinni zabierać śmieci nawet z przed drzwi domu, ale opłata za wywóz x 5. Cała Polska wystawia śmieci przy drogach a tu szlachta się znalazła!!!
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 07:53
Wielce szanowny redaktorze mieszkańcom jest za ciężko wystawić swoje śmieci przed bramę ?, to może jeszcze za nich firmą powinna posprzątać, o jakich bzdurach wy piszecie, litości
Avatar
fghu / 13 lutego 2018 o 05:16
Nie to nie przerażające ale czemu jakpłacę za odbiór z pod posesji to mam nosić tak mówi ustawa której ja nie chcialem.Ale gmina to mi 0,1 zl nie podaruje nawet wyśle list za 3 zl .
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 00:09
Burmistrz, ktory czyta umowe po jej podpisaniu. Hahahahha
Avatar
Gość / 11 lutego 2018 o 13:53
No i macie "dobrą zmianę" hehehe
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 12:22
Firma odbierająca odpady ma się stosować do specyfikacji zawartej w przetargu. Skoro nie ma tam zapisu o odbiorze z przed posesji tylko z drogi gminnej to wszystko w temacie, nikt nie będzie dokładał do interesu.
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 11:25
Mieszkańcy o ustawę się nie prosili pazerność nie zna granic. Jak wąska droga dać mniejszy samochód . a nie biadolić że niema dojazdu albo nie przystępować do przetargu.
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 10:02
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Zamiast wymądrzać się na forum przejść się do gminy i zadbać o swoje interesy. Opcji jest wiele ale trzeba ruszyć głową a nie biadolić jaki ten świat jest zły
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 09:49
Zakaz wystawiania śmieci i koszy przy drogach. Wywalony kosz przez wiatr tragiczny wypadek kto odpowiada???????????
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 09:47
Nie tylko kasę to umiecie skasować postraszyć odsetkami komornikiem więzieniem. Ale śmieci z posesji już ciężko odebrać . nikt się o to nie prosił tyle lat było i było dobrze a teraz pazerniaki sami nie wiedza co chcą tylko kasy a śmieci posortuj wynoś sam do samochodu. ( i dyche daj bo wymyśla a to to się nie nadaje a to to a po dysze wszystko idzie)
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 08:24
Powinni zabierać śmieci nawet z przed drzwi domu, ale opłata za wywóz x 5. Cała Polska wystawia śmieci przy drogach a tu szlachta się znalazła!!!
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 07:53
Wielce szanowny redaktorze mieszkańcom jest za ciężko wystawić swoje śmieci przed bramę ?, to może jeszcze za nich firmą powinna posprzątać, o jakich bzdurach wy piszecie, litości
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 40 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 18 20

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra