poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Chełm

Mieszkańcy wściekli na firmę odbierającą śmieci. Nowe wymogi ich zaskoczyły

Dodano: 9 lutego 2018, 21:04

Ten mieszkaniec Woli Korybutowej z domu do drogi publicznej ma 250 metrów<br />
<br />
<br />
<br />
Ten mieszkaniec Woli Korybutowej z domu do drogi publicznej ma 250 metrów(fot. Jacek Barczyński)

Przez osiem lat mieszkańcy gminy Siedliszcze w dniu odbioru śmieci jedynie wystawiali je za bramę swoich posesji. Teraz muszą je wynosić do drogi publicznej. Problem mają szczególnie osoby starsze i mniej sprawne.

Niektórzy mieszkańcy do drogi mają 200, 300, a nawet więcej metrów. Nowe wymogi oczekiwania odbiorcy odpadów ich zaskoczyły.

 - Wcześniej samochody podjeżdżały pod nasze domy i  kierowcy zabierali worki ze śmieciami – mówi  mieszkaniec Woli Korybutowej. Od domu do szosy ma 250 m. – Tymczasem w ostatnią środę samochód zatrzymał się na drodze naprzeciwko naszego domu, zatrąbił i pojechał dalej. Po śmieci wrócił dopiero po naszej telefonicznej interwencji w gminie.

-Ta nowa firma chce sobie podporządkować ludzi – dodaje żona naszego rozmówcy. – Najpierw przy kościele wywiesili kartkę z informacją, że worki należy wystawiać przy drodze. Po miesiącu taką informację dołączyli do dostarczonych nam pustych worków. Nie zgadzamy się na to i będziemy walczyć, aby firma zabierała odpady tak, jak ta, która robiła to wcześniej. Ktoś we wsi nawet zagroził, że jak znowu worki nie zostaną zabrane sprzed jego posesji, to osobiście zawiezie je pod Urząd Miasta w Siedliszczu.

Sprzed posesji Ewy i Tadeusza Szulców również z Woli Korybutowej firma zabrała worki z odpadami dopiero po stanowczej interwencji ich córki, mieszkającej w Chełmie. Pan Szulc ma 85 lat, a jego żona o trzy lata mniej.

- Ja już nie mogę chodzić, a mąż niedowidzi – skarży się pani Szulc. – Brak nam sił, by przenosić worki spod bramy pod drogę. A takich jak my jest w gminie znacznie więcej.

Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza apeluje do mieszkańców, by powiadamiali go o przypadkach, kiedy firma nie odbierze odpadów. Zresztą sam też tego doświadczył.

- Ta firma przystępując do przetargu musiała wiedzieć, że zabudowa w naszej gminie jest w znacznym stopniu rozproszona – mówi Zonik. – Z warunków przetargu wynika, że mieszkańcy mają wystawiać worki za ogrodzenie posesji i bez względu na to, czy firmie się to podoba, czy nie, nie ma od tego odstępstwa.

Burmistrz Zonik zamierza przypomnieć przedsiębiorcy o jego obowiązkach. W najbliższy czwartek zaprasza też sołtysów, aby przekazać im, że odbiór śmieci ma przebiegać tak, jak w ciągu ostatnich ośmiu lat. Jeśli przedsiębiorca tego nie uszanuje, to będzie się musiał liczyć z finansowymi karami umownymi.

W gminie Siedliszcze w ramach 28 sołectw z 36 miejscowościami jest około 2 tys. posesji. Do znacznej części z nich z dróg publicznych prowadzą drogi prywatne. Jacek Barczyński

Czytaj więcej o: Siedliszcze
fghu
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

fghu
fghu (6 dni temu o 05:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie to nie przerażające ale czemu jakpłacę za odbiór z pod posesji to mam nosić tak mówi ustawa której ja nie chcialem.Ale gmina to mi 0,1 zl nie podaruje nawet wyśle list za 3 zl .
Rozwiń
Gość
Gość (12 lutego 2018 o 00:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Burmistrz, ktory czyta umowe po jej podpisaniu. Hahahahha
Rozwiń
Gość
Gość (11 lutego 2018 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i macie "dobrą zmianę" hehehe
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2018 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Firma odbierająca odpady ma się stosować do specyfikacji zawartej w przetargu. Skoro nie ma tam zapisu o odbiorze z przed posesji tylko z drogi gminnej to wszystko w temacie, nikt nie będzie dokładał do interesu.
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2018 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mieszkańcy o ustawę się nie prosili pazerność nie zna granic. Jak wąska droga dać mniejszy samochód . a nie biadolić że niema dojazdu albo nie przystępować do przetargu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!