wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Od 1 stycznia nowe miasto w woj. lubelskim. Na sylwestra było pieczenie kiełbasek

Dodano: 3 stycznia 2017, 10:18

Nowy Rok przyniósł prawdziwą zmianę. Od 1 stycznia siedzibą gminy Rejowiec jest już nie wieś, ale miasto. Z tej okazji sylwester był wyjątkowy.

– Cieszę się, że na moje zaproszenie do parku przy Pałacu Ossolińskich zareagowało ponad 1000 mieszkańców – mówi Tadeusz Górski, burmistrz miasta i gminy Rejowiec. – Ta frekwencja to nic innego jak wyraz poparcia naszych dążeń związanych ze zmianą statusu Rejowca. Praktycznie reprezentowane były wszystkie nasze miejscowości. Były ogniska, kiełbaski i orkiestra, która przygrywała nam niemal do rana.

Radni uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie Rejowcowi statusu miasta podjęli w lutym 2016 r. Podjęcie uchwały poprzedziły konsultacje z mieszkańcami z Rejowca i Rejowca Kolonii jak i pozostałych 19 sołectwach. Ponad 90 proc. mieszkańców opowiedziało się za zmianą statusu.

– Nie zależało nam na splendorze – podkreśla burmistrz Górski. – Nasza gmina ma się dobrze, ma pieniądze i stać nas na inwestycje. Jest natomiast wiele powodów, dla których zależało nam, aby Rejowiec stał się miastem. Między innymi chodziło o zagospodarowanie zdegradowanych terenów po cukrowni z niezwykle niebezpiecznymi odstojnikami. Od 2002 r. nic tam się nie dzieje i komornik od lat nie jest w stanie tej nieruchomości sprzedać. Jako miasto gotowi bylibyśmy ten teren odkupić i na swój sposób uporządkować. Problem w tym, że możliwości pozyskania środków na rewitalizację terenów poprzemysłowych mają jedynie gminy miejskie lub miejsko-wiejskie. Jako gmina wiejska nie mieliśmy na to szans.

Dla wójta Górskiego liczyło się i to, że subwencja oświatowa jest wyższa na dzieci z miast niż na te ze wsi.

W przeszłości Rejowiec był miastem. W 1547 r. Zygmunt I Stary nadał przywilej lokacyjny właścicielowi tamtejszych dóbr Mikołajowi Rejowi. Prawa miejskie Rejowcowi w ramach restrykcji po powstaniu styczniowym odebrał car Aleksander II w roku 1870.

Czytaj więcej o: Rejowiec Tadeusz Górski
mieszkaniec
mieszkaniec
x
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mieszkaniec
mieszkaniec (19 stycznia 2017 o 21:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cytuję: Czy miasto Rejowiec brzmi dumnie ? Nie !!! . Znam tą miejscowość i nic dobrego nie można o niej powiedzieć . Jest to wyjątkowa dziura , drugiej takiej nie widziałem . Quo vadis Polsko z takim miastem ? Autorze wpisu o tobie również niewiele dobrego można powiedzieć! Ja widziałem nie jedną gorszą dziurę,ale trzeba widzieć coś więcej niż czubek własnego nosa!
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (18 stycznia 2017 o 17:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bravo Policja!!!!!!!!!!!!!!!! -odtrąbcie wielki sukces !!!!!!!!!!!! bo emerytka zlapala  wam wandali  ! wstyd i obiaciach
Rozwiń
x
x (16 stycznia 2017 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dzisiaj w Tygodniku pisze ze w Rejowcu znowu jakis pustostan podpalili?
Rozwiń
x
x (14 stycznia 2017 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dzilania podjete-teraz kamera sracza pilnuje! postaw babke klozetową-to troch e kasy nazbiera
Rozwiń
Mieszkaniec Rejowca
Mieszkaniec Rejowca (4 stycznia 2017 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ha ha ha-miasto! -wokół zarasta krzakami i chwastami! "Gospodarzu" z kampanii wyborczej-kiedy bedzie spokój i porządek w Rejowcu?  Pod nosem spalili  Tobie -no i nam mieszkancom garaze.-ile toy toyek w parku i za Arianka poszlo z dymem? Na boisku zniszczony amfiteatr,przystanki zdemolowane! A co z tymi bandami ktore co kilka dni bija się w centrum Rejowca,rozjeżdzają się samochodami,zaczepiaja i atakuja spokojnych ludzi  ? Policja ma klapki na oczach i tego chyba nie widzi-albo boja sie  podjac interwencję!-najlepiej ukarać babcię ktora nie przechodzi po przejsciu dla pieszych . Czy to nie jest problem ? Kiedy ktoś w koncu zadba o nasze bezpieczeństwo?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!