Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

3 stycznia 2017 r.
10:18

Od 1 stycznia nowe miasto w woj. lubelskim. Na sylwestra było pieczenie kiełbasek

49 14 A A

Nowy Rok przyniósł prawdziwą zmianę. Od 1 stycznia siedzibą gminy Rejowiec jest już nie wieś, ale miasto. Z tej okazji sylwester był wyjątkowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Cieszę się, że na moje zaproszenie do parku przy Pałacu Ossolińskich zareagowało ponad 1000 mieszkańców – mówi Tadeusz Górski, burmistrz miasta i gminy Rejowiec. – Ta frekwencja to nic innego jak wyraz poparcia naszych dążeń związanych ze zmianą statusu Rejowca. Praktycznie reprezentowane były wszystkie nasze miejscowości. Były ogniska, kiełbaski i orkiestra, która przygrywała nam niemal do rana.

Radni uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie Rejowcowi statusu miasta podjęli w lutym 2016 r. Podjęcie uchwały poprzedziły konsultacje z mieszkańcami z Rejowca i Rejowca Kolonii jak i pozostałych 19 sołectwach. Ponad 90 proc. mieszkańców opowiedziało się za zmianą statusu.

– Nie zależało nam na splendorze – podkreśla burmistrz Górski. – Nasza gmina ma się dobrze, ma pieniądze i stać nas na inwestycje. Jest natomiast wiele powodów, dla których zależało nam, aby Rejowiec stał się miastem. Między innymi chodziło o zagospodarowanie zdegradowanych terenów po cukrowni z niezwykle niebezpiecznymi odstojnikami. Od 2002 r. nic tam się nie dzieje i komornik od lat nie jest w stanie tej nieruchomości sprzedać. Jako miasto gotowi bylibyśmy ten teren odkupić i na swój sposób uporządkować. Problem w tym, że możliwości pozyskania środków na rewitalizację terenów poprzemysłowych mają jedynie gminy miejskie lub miejsko-wiejskie. Jako gmina wiejska nie mieliśmy na to szans.

Dla wójta Górskiego liczyło się i to, że subwencja oświatowa jest wyższa na dzieci z miast niż na te ze wsi.

W przeszłości Rejowiec był miastem. W 1547 r. Zygmunt I Stary nadał przywilej lokacyjny właścicielowi tamtejszych dóbr Mikołajowi Rejowi. Prawa miejskie Rejowcowi w ramach restrykcji po powstaniu styczniowym odebrał car Aleksander II w roku 1870.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mieszkaniec / 19 stycznia 2017 o 21:02
cytuję: Czy miasto Rejowiec brzmi dumnie ? Nie !!! . Znam tą miejscowość i nic dobrego nie można o niej powiedzieć . Jest to wyjątkowa dziura , drugiej takiej nie widziałem . Quo vadis Polsko z takim miastem ? Autorze wpisu o tobie również niewiele dobrego można powiedzieć! Ja widziałem nie jedną gorszą dziurę,ale trzeba widzieć coś więcej niż czubek własnego nosa!
Avatar
mieszkaniec / 18 stycznia 2017 o 17:23
bravo Policja!!!!!!!!!!!!!!!! -odtrąbcie wielki sukces !!!!!!!!!!!! bo emerytka zlapala  wam wandali  ! wstyd i obiaciach
Avatar
x / 16 stycznia 2017 o 09:31
dzisiaj w Tygodniku pisze ze w Rejowcu znowu jakis pustostan podpalili?
Avatar
x / 14 stycznia 2017 o 16:30
dzilania podjete-teraz kamera sracza pilnuje! postaw babke klozetową-to troch e kasy nazbiera
Avatar
Mieszkaniec Rejowca / 4 stycznia 2017 o 13:03
Ha ha ha-miasto! -wokół zarasta krzakami i chwastami! "Gospodarzu" z kampanii wyborczej-kiedy bedzie spokój i porządek w Rejowcu?  Pod nosem spalili  Tobie -no i nam mieszkancom garaze.-ile toy toyek w parku i za Arianka poszlo z dymem? Na boisku zniszczony amfiteatr,przystanki zdemolowane! A co z tymi bandami ktore co kilka dni bija się w centrum Rejowca,rozjeżdzają się samochodami,zaczepiaja i atakuja spokojnych ludzi  ? Policja ma klapki na oczach i tego chyba nie widzi-albo boja sie  podjac interwencję!-najlepiej ukarać babcię ktora nie przechodzi po przejsciu dla pieszych . Czy to nie jest problem ? Kiedy ktoś w koncu zadba o nasze bezpieczeństwo?
Ha ha ha-miasto! -wokół zarasta krzakami i chwastami! "Gospodarzu" z kampanii wyborczej-kiedy bedzie spokój i porządek w Rejowcu?  Pod nosem spalili  Tobie -no i nam mieszkancom garaze.-ile toy toyek w parku i za Arianka poszlo z dymem? Na boisku zniszczony amfiteatr,przystanki zdemolowane! A co z tymi bandami ktore co kilka dni bija się w centrum Rejowca,rozjeżdzają się samochodami,zaczepiaja i atakuja spokojnych ludzi  ? Policja ma klapki na oczach i tego chyba nie widzi-albo boja sie  podjac interwencję!-najlepiej ukarać babcię... rozwiń
Avatar
filuś / 3 stycznia 2017 o 19:42
A ty co na Maderę z koleżanką?
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 19:20
Gratulacje dla mieszkańców i władz miasteczka. Malkontenci - nie narzekać, tylko brać się do roboty leniuchy... przecież "pincet" czeka...
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 16:57
Czy miasto Rejowiec brzmi dumnie ? Nie !!! . Znam tą miejscowość i nic dobrego nie można o niej powiedzieć . Jest to wyjątkowa dziura , drugiej takiej nie widziałem . Quo vadis Polsko z takim miastem ?
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 16:40
co sie martwisz co się smucisz z Rejowca jesteś do Rejowca wrócisz, jakoś tego MIASTA nie widać
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 13:28
a co ci się nie podoba w Rejowcu Fabr. patafianie. napisz coś o swojej wsi,nie uwłaczając innym wsiom bo są piękne i mają swój urok.
Avatar
mieszkaniec / 19 stycznia 2017 o 21:02
cytuję: Czy miasto Rejowiec brzmi dumnie ? Nie !!! . Znam tą miejscowość i nic dobrego nie można o niej powiedzieć . Jest to wyjątkowa dziura , drugiej takiej nie widziałem . Quo vadis Polsko z takim miastem ? Autorze wpisu o tobie również niewiele dobrego można powiedzieć! Ja widziałem nie jedną gorszą dziurę,ale trzeba widzieć coś więcej niż czubek własnego nosa!
Avatar
mieszkaniec / 18 stycznia 2017 o 17:23
bravo Policja!!!!!!!!!!!!!!!! -odtrąbcie wielki sukces !!!!!!!!!!!! bo emerytka zlapala  wam wandali  ! wstyd i obiaciach
Avatar
x / 16 stycznia 2017 o 09:31
dzisiaj w Tygodniku pisze ze w Rejowcu znowu jakis pustostan podpalili?
Avatar
x / 14 stycznia 2017 o 16:30
dzilania podjete-teraz kamera sracza pilnuje! postaw babke klozetową-to troch e kasy nazbiera
Avatar
Mieszkaniec Rejowca / 4 stycznia 2017 o 13:03
Ha ha ha-miasto! -wokół zarasta krzakami i chwastami! "Gospodarzu" z kampanii wyborczej-kiedy bedzie spokój i porządek w Rejowcu?  Pod nosem spalili  Tobie -no i nam mieszkancom garaze.-ile toy toyek w parku i za Arianka poszlo z dymem? Na boisku zniszczony amfiteatr,przystanki zdemolowane! A co z tymi bandami ktore co kilka dni bija się w centrum Rejowca,rozjeżdzają się samochodami,zaczepiaja i atakuja spokojnych ludzi  ? Policja ma klapki na oczach i tego chyba nie widzi-albo boja sie  podjac interwencję!-najlepiej ukarać babcię ktora nie przechodzi po przejsciu dla pieszych . Czy to nie jest problem ? Kiedy ktoś w koncu zadba o nasze bezpieczeństwo?
Ha ha ha-miasto! -wokół zarasta krzakami i chwastami! "Gospodarzu" z kampanii wyborczej-kiedy bedzie spokój i porządek w Rejowcu?  Pod nosem spalili  Tobie -no i nam mieszkancom garaze.-ile toy toyek w parku i za Arianka poszlo z dymem? Na boisku zniszczony amfiteatr,przystanki zdemolowane! A co z tymi bandami ktore co kilka dni bija się w centrum Rejowca,rozjeżdzają się samochodami,zaczepiaja i atakuja spokojnych ludzi  ? Policja ma klapki na oczach i tego chyba nie widzi-albo boja sie  podjac interwencję!-najlepiej ukarać babcię... rozwiń
Avatar
filuś / 3 stycznia 2017 o 19:42
A ty co na Maderę z koleżanką?
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 19:20
Gratulacje dla mieszkańców i władz miasteczka. Malkontenci - nie narzekać, tylko brać się do roboty leniuchy... przecież "pincet" czeka...
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 16:57
Czy miasto Rejowiec brzmi dumnie ? Nie !!! . Znam tą miejscowość i nic dobrego nie można o niej powiedzieć . Jest to wyjątkowa dziura , drugiej takiej nie widziałem . Quo vadis Polsko z takim miastem ?
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 16:40
co sie martwisz co się smucisz z Rejowca jesteś do Rejowca wrócisz, jakoś tego MIASTA nie widać
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 13:28
a co ci się nie podoba w Rejowcu Fabr. patafianie. napisz coś o swojej wsi,nie uwłaczając innym wsiom bo są piękne i mają swój urok.