czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

"Okuninka nie będzie kurortem uzdrowiskowym". Radni uchylili uchwałę ws. ciszy nocnej nad jez. Białym

Dodano: 20 lipca 2015, 15:51

W Okunince największymi przeciwnikami nocnych hałasów są rodziny przyjeżdżający tam na wypoczynek z małymi dziećmi
W Okunince największymi przeciwnikami nocnych hałasów są rodziny przyjeżdżający tam na wypoczynek z małymi dziećmi

Radni gminy Włodawa uchylili kontrowersyjną uchwałę w sprawie godzin obowiązywania ciszy nocnej. Teoretycznie nad Jeziorem Białym i w całej gminie spokojnie spać można w tych samych godzinach, co w innych miejscach w Polsce.

– Uchwała z 30 kwietnia zeszłego roku ustalała ciszę nocną w godzinach od 23 do 6 rano – mówi Tadeusz Sawicki, wójt gminy Włodawa. – Tymczasem ustawowo tak zwanego spoczynku nocnego nie wolno zakłócać już od godziny 22.

Z wnioskiem o uchylenie uchwały do przewodniczącego Rady Gminy zwróciło się 20 przedsiębiorców prowadzących w Okunince działalność gospodarczą. W uzasadnieniu zwrócili uwagę na to, że ogranicza ona ich rozwój i spowodowała zauważalną stagnację zatrudnienia.

– Podkreślamy, że Okuninka nigdy nie stanie się kurortem uzdrowiskowym. Nigdy również nie będzie miejscowością zdrojową. Chcielibyśmy, aby Okuninka była sławnym na całą Polskę miejscem rozrywki wakacyjnej przyciągającym dziesiątki tysięcy młodych ludzi. Z tego żyją działający w Okunince przedsiębiorcy oraz większość okolicznych mieszkańców – napisali we wniosku jego autorzy.

Tymczasem w ramach prawa miejscowego, jakim była uchylona uchwała, obowiązkiem policji było bezwzględne reagowanie w sytuacjach, kiedy jej postanowienia były naruszane.

W Okunince nie ma dnia, ani tym bardziej nocy bez policyjnych interwencji, również w związku z hałasami. – Z tegorocznych spraw o wykroczenia związane z zakłócaniem nocnego wypoczynku żadna jeszcze nie znalazła swojego finału w sądzie – mówi Bożena Szymańska, rzecznik włodawskiej policji. – Przypadki te dopiero są wyjaśniane. Zbierane są też materiały dowodowe. Po ich ocenie będzie możliwe podjęcie decyzji o ewentualnym skierowaniu danej sprawy do sądu. Stroną w tych przypadkach są przede wszystkim właściciele lokali.

Teraz to się zmieni. – W ramach prawa ogólnokrajowego, aby wszcząć interwencję związaną z tak zwanym zakłócaniem ciszy nocnej policja musi mieć poszkodowanego i to z imienia i nazwiska. Jeśli go nie ma, to nie ma i sprawy. Wcześniej w takich przypadkach mundurowi musieli reagować obligatoryjnie – mówi Tadeusz Sawicki, wójt gminy Włodawa. – Ustawa zakazuje po godz. 22 korzystania z urządzeń mogących negatywnie wpływać na środowisko. Tylko niech mi ktoś powie jak zmierzyć, w którym momencie to oddziaływanie można zakwalifikować już jako negatywne.

Zdaniem przedsiębiorców znad Białego zamieszanie związane z problemem hałasu nad jeziorem jest chore. Zgodnie podkreślają, że przecież ludzie przyjeżdżają do nich, żeby się zabawić, wyszumieć. Ich zdaniem całkowite wyegzekwowanie ciszy to walka z wiatrakami. Na ostatniej sesji za uchyleniem uchwały opowiedziało się dziewięciu radnych, trzech było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Prawie_Lokalny
Gość
Gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Prawie_Lokalny
Prawie_Lokalny (27 lipca 2015 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

kochani radni więcej toalet bo za tydzień udusimy się odorem moczu, picie piwska na plażach i szczanie do wody pod krzaczka gdzie popadnie to jest nad białym norma

Przecież płatne toalety to świetny interes. Budowa publicznych toalet grozi stagnacją zatrudnienia... BURACTWO. Tyle kasy czeszą z parkingów, że mogliby złote muszle klozetowe co 50 metrów wstawić.

Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2015 o 08:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po drugie stronie jeziora jest super ja jeżdżę z Co roku i skąd te informacje o byłem syfie itd, widać że ktoś tu nie i nic nie wie
Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2015 o 08:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kurort uzdrowiskowy? A cóż to takiego jest? Albo inaczej: jaki może być inny kurort? Ech, dobrze że Okuninkę od kilkunastu lat omijam szerokim łukiem. Nie dość że panoszy się tam dzicz w majgorszym azjatyckim wydaniu to jeszcze analfabetyzm.
Rozwiń
Gość
Gość (20 lipca 2015 o 21:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
biale zawsze bylo oaza dla mordochlejow w najgorszym wydaniu. Tam mozna dostac w leb zupelnie za darmo. Syf kila i mogila . Nic wiecej.
Rozwiń
Gość
Gość (20 lipca 2015 o 20:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Białe syf i malaria, pełno śmieci pijanych małolatów sikających do wody i rzucających butelki po piwie do wody. Beznadziejne miejsce
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!